Modernizacja Roku 2009: gala wręczenia nagród
Ideą konkursu Modernizacja Roku jest propagowanie i wspieranie działań podejmowanych dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów już istniejących. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło przeszło 800 zgłoszeń. Tytuł "Modernizacja Roku" przyznano w 13 kategoriach.
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego, przywracanie dawnego blasku obiektom architektury oraz wprowadzanie ich do ponownego użytku z poszanowaniem przeszłości - to są działania, za które należą się wszystkim uczestnikom konkursu wyrazy najwyższego uznania - podkreślał Olgierd Dziekoński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podczas wręczania nagród i wyróżnień (26 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie) laureatom konkursu Modernizacja Roku 2009. Tegoroczna edycja objęta została honorowym patronatem m.in. przez Ministerstwa: Infrastruktury, Edukacji Narodowej oraz Sportu i Turystyki.
Modernizacja, przebudowa, rozbudowa...
W konkursie nie mogą brać udziału nowo wybudowane obiekty. Tu ważna jest funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, wysoka jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie nowych materiałów, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Tytuł "Modernizacja Roku" przyznano w 13 kategoriach:
- Elewacje i Termomodernizacja
- Obiekty Drogowe
- Obiekty Hotelarsko-Turystyczne
- Obiekty Kultury, Sportu, Zdrowia i Rekreacji
- Obiekty Mieszkalne
- Obiekty Ochrony Środowiska
- Obiekty Przemysłowo-Inżynieryjne
- Obiekty Sakralne
- Obiekty Szkolnictwa
- Obiekty Użyteczności Publicznej
- Obiekty Zabytkowe
- Tereny Zielone
- Rewitalizacja Obszarów Urbanistycznych
Nagrody specjalne: dla gminy Rakoniewice i dla gminy Mosina
Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk ufundował dwie nagrody specjalne: dla gminy Rakoniewice za modernizację Placu Powstańców Wielkopolskich w Rakoniewicach oraz dla gminy Mosina za modernizację ulicy Dworcowej w Mosinie, perfekcyjnie przygotowanej dla osób niepełnosprawnych. Obie te inwestycje stanowią przykład kompleksowej modernizacji, w której wszystkie elementy utworzyły wspólną całość, zachowując przy tym równowagę przestrzeni komunikacyjnej i rekreacyjnej.
Autor: Emilia Wiśniewska