Mocna strona polskiego budownictwa

2009-02-19 16:41
Mocna strona polskiego budownictwa
Autor: Jan Balana Mocna strona polskiego budownictwa, czyli nagrodzeni przez Buildera

Już po raz szósty, 17 lutego w warszawskim hotelu Polonia Palace, odbyła się Gala Buildera. Podczas uroczystości, poświęconej najlepszym polskim firmom budowlanym, wręczono wyróżnienia Budowlana Firma Roku, Laury Buildera oraz statuetki Polski Herkules.

Organizowana przez miesięcznik Builder, tradycyjnie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu budowlanego, Gala – jest okazją nie tylko do uhonorowania najlepszych polskim firm budowlanych, ale również do podsumowań i prognoz. Trzeźwa analiza położenia jest tym istotniejsza obecnie, gdy mamy do czynienia z osłabieniem dynamiki wzrostu inwestycji, wywołanym niekorzystną sytuacją na rynkach światowych. Rzeczowej oceny sytuacji dokonał w wygłoszonym przemówieniu Marek Zdziebłowski, wydawca miesięcznika Builder, zwracając uwagę m.in. na potrzebę determinacji w wypełnianiu zobowiązań, przed którymi stoi Polska: "Z przeprowadzonych w styczniu badań wynika, że zaledwie 5% przedsiębiorstw nie dostrzega żadnych barier w prowadzonej przez siebie na rynku działalności. Ostatnie lata koniunktury gospodarczej trochę nas uśpiły, przede wszystkim uśpiły polityków, przedstawicieli rządu, parlamentu. Dużym zaniedbaniem jest to, że nie udało nam się w okresie koniunktury usunąć barier. Również środowisko budowlane w niewystarczający sposób domagało się zlikwidowania ograniczeń. W chwili obecnej, kiedy świat pogrążony jest w kryzysie, polskie przedsiębiorstwa powoli również zaczynają odczuwać jego skutki. Paradoskalnie jednak Polska jest w takim momencie, kiedy musi zrealizować swoje największe inwestycje infrastrukturalne m.in. te związane z organizacją Euro 2012. Polski rynek budowlany wciąż jest bardzo chłonny, wystarczy przypomnieć, że do wybudowania czeka 2,5 mld mieszkań. Stajemy przed wielką, niepowtarzalną szansą dla polskiego budownictwa. Wszystko zależy od nas. Od decyzji i determinacji oraz podejmowanych w prowadzeniu firm decyzji zależy sukces polskiego budownictwa".

Motor polskiej gospodarki
Mimo kryzysu, w budownictwie nadal mamy do czynienia z wyższym tempem wzrostu niż w innych dziedzinach gospodarki. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać, że ta gałąź gospodarki pełni rolę jej stymulatora: "Kiedy zatrzymuje się budownictwo – zatrzymuje się Polskę" – kwitował Andrzej Adamczyk, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury. Tym bardziej niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków, udogodnień dla firm budowlanych oraz inwestorów. O tym, że Ministerstwo Infrastruktury czyni w tym kierunku starania zapewniał Piotr Styczeń, Podsekretarz Stanu. Według jego oświadczeń w najbliższej przyszłości mają być przygotowane regulacje prawne, udrożniające kapitał europejski i polski. Dzięki temu z kolei umożliwione zostanie m.in. zwiększenie udziału budownictwa infrastrukturalnego, w którym coraz częściej upatruje się czynnika mogącego w dużym stopniu zneutralizować kryzys. Pomimo wiadomego faktu, że recesja nie ominie zupełnie polskiego budownictwa wiceminister Styczeń zachęcał do optymizmu: "Przez wiele ostatnich lat, począwszy od lat 90. pokazaliśmy, że potrafimy osiągać znacznie więcej niż wskazywałyby wszystkie parametry otoczenia".

Zdecydowanie powyżej przeciętnej
O tym, że potrafią "osiągać znacznie więcej", udowodniły w 2008 roku instytucje, organizacje, a głównie firmy budowlane, które znalazły się w gronie laureatów podczas tegorocznej Gali Buildera. Liczba 50 wyróżnień, świadczy o tym, że był to rok bardzo udany dla budownictwa. Firmy z tego sektora, mimo istniejących wciąż wielu barier inwestycyjnych i prawnych, rozwijają się dynamicznie, realizują z sukcesem nowe kontrakty, inwestują w technologie, badania nad nowymi produktami, poszerzają i uatrakcyjniają swoją ofertę, są świetnie zarządzane.
Wyróżnienia Budowlana Firma Roku przyznawane są firmom za dynamiczny rozwój i osiągniętą pozycję na rynku oraz menedżerom tych firm za skuteczne zarządzanie i sukcesy rynkowe. Wśród kilku kategorii największą liczbę laureatów stanowili producenci materiałów i technologii. Budowlana Firma Roku jest jednocześnie nominacją do statuetki Polski Herkules w roku następnym. Builder wyróżnia również firmy i instytucje spoza branży budowlanej, których działalność i świadczone usługi wspierają rozwój tej branży. Za tego rodzaju wkład przyznawane są Laury Buildera. Kapituła przy ocenie bierze pod uwagę dostępność produktu lub usługi, nowatorstwo, dostosowanie do wymogów branży budowlanej, potrzeb klientów i zmieniającego się rynku, a także relacje firma – klient.

Laureaci Budowlanej Firmy Roku 2008:
Kategoria: Projektowanie, produkcja i montaż konstrukcji specjalnych

  • OMIS SC, Wiesław Szczepkowski, Właściciel
  • KONSBUD Projektowaniei Realizacja Konstrukcji Budowlanych, mgr inż Przemysław Żurowski, Przemysław Żurowski, Właściciel

Kategoria Wykonawca

  • Eurovia Polska SA, Jonas Hogberg, Prezes

Kategoria: Deweloper

  • Dom Development SA, Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu

Kategoria: Producent Materiałów i Technologii

Srebro i złoto dla najlepszych
Tytuł i statuetkę Polskiego Herkulesa - najbardziej prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez miesięcznik Builder – otrzymują firmy, organizacje i ich szefowie, za szczególne osiągnięcia i ugruntowaną pozycję w branży budowlanej oraz osoby, które swoją dotychczasową działalnością wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego budownictwa. W tym roku w doborowym gronie znalazło się aż dziesięciu laureatów. Srebrne Statuetki odebrali: Christian Voicu, Prezes Zarządu Aluplast Sp. z o.o., Ryszard Szymański, Prezes Zarządu Baumit Sp. z o.o., Michael Hepp, Prezes Zarządu Basf Polska Sp. z o.o., Marek Michałowski, Prezes Zarządu Budimex SA, Jarosław Fijałkowski Prezes Zarządu Parkridge Retail Poland, oraz Tomasz Grotowski, Prezes Zarządu Sto-Ispo Sp. z o.o. Laureatem Złotej Statuetki została firma Ulma Construccion Polska i Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu. Firma, oferująca systemy deskowań i rusztowań dla wszystkich sektorów budownictwa, obchodzi w tym roku 20-lecie swojej działalności. Działając początkowo jako Bauma, deskowania wprowadziła do swojej oferty w 1992 roku, najpierw jako dystrybutor, a od 1998 r. jako producent. W 1997 zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2004 roku inwestorem strategicznym została hiszpańska Ulma. Pod nowym brandem firma działa od 2006 roku. Powyższe osiągnięcia to wielki sukces Prezesa Andrzeja Kozłowskiego, który stworzył firmę od zera, rozpoczynając od produkcji kostki brukowej, a z czasem rozszerzając portfolio o deskowania i rusztowania.

Z pasji do budownictwa
Przyznane zostały ponadto dwie Statuetki Specjalne. Po raz pierwszy w 80-letniej historii tak zaszczytnym wyróżnienieniem, co podkreślał odbierający statuetkę Robert Dziwiński, uhonorowany został Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Druga statuetka powędrowała do Wiktora Piwkowskiego. Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a zarazem Dyrektor Generalny Peri Polska, otrzymał ją za osobiste zaangażowanie w rozwój nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa w Polsce. Oddany pasji, jaką jest dla niego budownictwo, na przestrzeni całej swojej działalności, wskazywał jak ważne są problemy szkolnictwa zawodowego na wszystkich poziomach edukacji, problemy zatrudnienia, praktyk, uzyskiwania uprawnień, zagadnienia etyki zawodowej. Wykształcił i wychował wielu młodych inżynierów dostrzegając i wierząc w ich zdolności. Na konieczność stawiania nacisku na edukację podczas kryzysu wskazywał ponadto, w przemówieniu kończącym ceremonię wręczenia wyróżnień, pofesor Kazimierz Szulborski, Przewodniczący Rady Programowej Buildera.
Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele rządu, administracji, mediów, a przede wszystkim firm budowlanych, zwieńczyła wystawa laureatów oraz bankiet, uświetniony koncertem zespołu Omen Band z Krakowa. Udany wieczór w zabytkowej Sali Ludwikowskiej był możliwy m.in. dzięki sponsorom Gali, firmom: Fiat Auto Poland, Interhadler, Peri Polska oraz Viessmann. Partnerami technologicznymi były AV Technika oraz Wizja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej