Miliardy dla Mazowsza

2009-12-21 10:22
Konferencja prasowa Unijne fundusze dla Mazowsza
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Konferencja prasowa "Unijne fundusze dla Mazowsza" - od lewej: Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Adam Zdziebło - wiceminister rozwoju regionalnego, Jarosław Kochaniak - wiceprezydent m. st. Warszawy (plac budowy CNK, Warszawa 2009).

"W tej chwili na projekty unijne na terenie Mazowsza, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest przeznaczonych ok. 27 mld zł" – zapewnia Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Na chwilę obecną, na samej liście projektów kluczowych POIiŚ z województwa mazowieckiego jest 35 projektów. Na ich realizację zarezerwowano ok. 17 mld zł.

- Sztandarową inwestycją unijną jest oczywiście druga linia warszawskiego metra. Jakkolwiek zbudujemy w najbliższych latach także szereg dróg ekspresowych, zrealizujemy wiele inwestycji kulturalnych i z dziedziny nauki, że wymienię choćby projekty Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej, czy SGGW – wymienia wiceminister Zdziebło. – Należy jednak pamiętać, że inwestycje nie są skoncentrowane jedynie w Warszawie. POIiŚ jest programem krajowym i jego celem jest realizacja celów strategicznych na poziomie całego kraju.

207 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w POIiŚ przeznaczono dla Warszawy na projekt "Budowa Centrum Nauki Kopernik". Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 364,8 mln zł.
- Jest to największy projekt z zakresu kultury współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a także największy tego typu obiekt wybudowany ze środków publicznych po 1989 roku – mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy. - Jest to też inwestycja szczególna z uwagi na to, co będzie miała do zaproponowania. Jest zbyt wielka, by służyć jedynie jako muzeum. Gwarantujemy kompleksową ofertę kulturalną, edukacyjną i naukową dla wszystkich grup wiekowych. Szacujemy, że wystawy będzie odwiedzać ok. pół mln osób rocznie.
- Centrum Nauki Kopernik jest jednym z najprężniej realizowanych projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Sukces projektu przekłada się też na sukces programu – zauważa wiceminister Zdziebło. – Na 2009 r. zaplanowaliśmy wydatki na poziomie 3 mld zł, a udało się wydać ok. 5 mld. Na przyszły rok planujemy wydatki na poziomie 10 mld zł. Jestem przekonany, że także tym razem uda się wykonać plan z nadwyżką.
Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 17 660 m2 i obejmie: sale ekspozycyjne, planetarium, laboratoria, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, magazyny oraz warsztaty. Wokół Centrum Nauki Kopernik (nad Wisłą) oraz na dachu Centrum powstanie ogród – Park Odkrywców. Liczba odwiedzających Centrum szacowana jest na 450 tys. rocznie. Centrum będzie udostępnione odwiedzającym w IV kwartale 2010 r. Planetarium będzie gotowe na początku 2011 r. Po niespełna półtora roku intensywnych robót prowadzonych na placu budowy wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie wykonawca montuje elewację i instalacje wewnętrzne, prowadzi też prace wykończeniowe.

Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 zasilany jest z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 27,9 mld euro. Środki te wesprą duże inwestycje infrastrukturalne w 6 sektorach gospodarki: środowisko, transport, energetyka, kultura, ochrona zdrowia i szkolnictwo wyższe. Dotychczas podpisano już 459 umów o wartości dofinansowania 20,5 mld zł, z czego 18,3 mld zł to środki UE (15,7% alokacji). Do beneficjentów trafiło już 4 mld zł (3,5 mld zł w części UE).

Szczegółowa informacja o projektach realizowanych na Mazowszu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej