Miliardy dla Mazowsza

2009-12-21 10:22
Konferencja prasowa Unijne fundusze dla Mazowsza
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Konferencja prasowa "Unijne fundusze dla Mazowsza" - od lewej: Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Adam Zdziebło - wiceminister rozwoju regionalnego, Jarosław Kochaniak - wiceprezydent m. st. Warszawy (plac budowy CNK, Warszawa 2009).

"W tej chwili na projekty unijne na terenie Mazowsza, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest przeznaczonych ok. 27 mld zł" – zapewnia Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Na chwilę obecną, na samej liście projektów kluczowych POIiŚ z województwa mazowieckiego jest 35 projektów. Na ich realizację zarezerwowano ok. 17 mld zł.

- Sztandarową inwestycją unijną jest oczywiście druga linia warszawskiego metra. Jakkolwiek zbudujemy w najbliższych latach także szereg dróg ekspresowych, zrealizujemy wiele inwestycji kulturalnych i z dziedziny nauki, że wymienię choćby projekty Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej, czy SGGW – wymienia wiceminister Zdziebło. – Należy jednak pamiętać, że inwestycje nie są skoncentrowane jedynie w Warszawie. POIiŚ jest programem krajowym i jego celem jest realizacja celów strategicznych na poziomie całego kraju.

207 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w POIiŚ przeznaczono dla Warszawy na projekt "Budowa Centrum Nauki Kopernik". Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 364,8 mln zł.
- Jest to największy projekt z zakresu kultury współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a także największy tego typu obiekt wybudowany ze środków publicznych po 1989 roku – mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy. - Jest to też inwestycja szczególna z uwagi na to, co będzie miała do zaproponowania. Jest zbyt wielka, by służyć jedynie jako muzeum. Gwarantujemy kompleksową ofertę kulturalną, edukacyjną i naukową dla wszystkich grup wiekowych. Szacujemy, że wystawy będzie odwiedzać ok. pół mln osób rocznie.
- Centrum Nauki Kopernik jest jednym z najprężniej realizowanych projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Sukces projektu przekłada się też na sukces programu – zauważa wiceminister Zdziebło. – Na 2009 r. zaplanowaliśmy wydatki na poziomie 3 mld zł, a udało się wydać ok. 5 mld. Na przyszły rok planujemy wydatki na poziomie 10 mld zł. Jestem przekonany, że także tym razem uda się wykonać plan z nadwyżką.
Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 17 660 m2 i obejmie: sale ekspozycyjne, planetarium, laboratoria, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, magazyny oraz warsztaty. Wokół Centrum Nauki Kopernik (nad Wisłą) oraz na dachu Centrum powstanie ogród – Park Odkrywców. Liczba odwiedzających Centrum szacowana jest na 450 tys. rocznie. Centrum będzie udostępnione odwiedzającym w IV kwartale 2010 r. Planetarium będzie gotowe na początku 2011 r. Po niespełna półtora roku intensywnych robót prowadzonych na placu budowy wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie wykonawca montuje elewację i instalacje wewnętrzne, prowadzi też prace wykończeniowe.

Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 zasilany jest z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 27,9 mld euro. Środki te wesprą duże inwestycje infrastrukturalne w 6 sektorach gospodarki: środowisko, transport, energetyka, kultura, ochrona zdrowia i szkolnictwo wyższe. Dotychczas podpisano już 459 umów o wartości dofinansowania 20,5 mld zł, z czego 18,3 mld zł to środki UE (15,7% alokacji). Do beneficjentów trafiło już 4 mld zł (3,5 mld zł w części UE).

Szczegółowa informacja o projektach realizowanych na Mazowszu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej