Miechów: zabytkowy klasztor wyremontowany. Będzie muzeum

2011-11-10 13:10
Zabytkowy zamek generała przy Bazylice Grobu Bożego
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki Zabytkowy zamek generała przy Bazylice Grobu Bożego

W miejscowości Miechów, w województwie małopolskim zakończył się remont zabytkowych zabudowań poklasztornych. Prace remontowe objęły budynki przyklasztorne oraz Dom Generałów. Na renowację przeznaczono ponad 9 mln złotych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w kwocie ponad 3 mln złotych. Teraz w obiekcie powstanie muzeum.

Po blisko 20 miesiącach zakończył się remont zabytkowych zabudowań klasztornych, w miejscowości Miechów, w województwie małopolskim. W ramach prac remontowych został odnowiony Dom Generałów, przy Bazylice Grobu Bożego.

Przeczytaj również: Port w Ustce "Morskie okno". Rusza remont nabrzeży po wschodniej stronie portu

Remont zabytkowych zabudowań w Miechowie rozpoczął sie 15 stycznia 2010 roku. Na realizację inwestycji przeznaczono 9 mln 126 tys. złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 3 mln 42 tys. z Małopolskiego Regionlanego Programu Operacyjnego. Wkład własny parafii na przedsięwzięcie opiewał na kwotę 115 tys. złotych.

Miechowski zabytek - zakres remontu

Miechowski klasztor wymagał przeprowadzenia prac konserwatorskich, renowacji oraz zabezpieczenia przed dalszą degradacją budynków z otoczenia Bazyliki Grobu Bożego. Ponadto, w ramach przeprowadzonego remontu, klasztor oraz Dom Generałów został przystosowany do pełnienia funkcji turystyczno-muzealnych.
Prace remontowe objęły: wzmocnienie ścian i nadproży, izolację fundamentów, usunięcie wtórnych ścian oraz zamurowań, przebudowę klatki schodowej wraz z wbudowaniem windy dla osób niepełnosprawnych oraz renowację posadzki.
W ramach robót wykonano także remont pomieszczeń, które przylegają bezpośrednio do południowego krużganka, instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, klimatzacyjną oraz grzewczą. Remont czeka jeszcze drugą część klasztoru, w którym planowane jest utworzenie Domu Turysty i Pielgrzyma.

Muzeum w klasztorze

Odnowione pomieszczenia mają zostać zaadaptowane na funkcje muzealne. W najbliższym czasie odrestaurowane zabytki, mają zostać udostepnione zwiedzającym. W Domu Generałów ma powstać Muzeum Ziemii Miechowskiej, w którym znajdą się eksponaty entograficzne, przyrodnicze, historyczne i sakralne. W ramach inicjatywy ma zostać utworzona trasa pielgrzymkowo-turystyczna, biegnąca od wejścia do obiektu przez krużganki, Kaplicę Grobu Bożego i ogród plebański, aż do Domu Generałów.

- Jestem pewien, że dzięki odremontowanemu kompleksowi łączącemu bazylikę, zabudowania poklasztorne oraz ogród plebański Miechów znajdzie wysokie miejsce na turystycznej mapie Małopolski - powiedział podczas uroczystości otwarcia Domu Generałów, Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Zespół klasztorny bożogrobców w Miechowie jest zespołem obiektów, które dawniej było klasztornym zakonem bożogrobców. Składają się na niego: Bazylika Grobu Bożego, klasztor, zamek generałów zakonu oraz baszta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej