Miechów: zabytkowy klasztor wyremontowany. Będzie muzeum
W miejscowości Miechów, w województwie małopolskim zakończył się remont zabytkowych zabudowań poklasztornych. Prace remontowe objęły budynki przyklasztorne oraz Dom Generałów. Na renowację przeznaczono ponad 9 mln złotych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w kwocie ponad 3 mln złotych. Teraz w obiekcie powstanie muzeum.
Po blisko 20 miesiącach zakończył się remont zabytkowych zabudowań klasztornych, w miejscowości Miechów, w województwie małopolskim. W ramach prac remontowych został odnowiony Dom Generałów, przy Bazylice Grobu Bożego.
Przeczytaj również: Port w Ustce "Morskie okno". Rusza remont nabrzeży po wschodniej stronie portu
Remont zabytkowych zabudowań w Miechowie rozpoczął sie 15 stycznia 2010 roku. Na realizację inwestycji przeznaczono 9 mln 126 tys. złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 3 mln 42 tys. z Małopolskiego Regionlanego Programu Operacyjnego. Wkład własny parafii na przedsięwzięcie opiewał na kwotę 115 tys. złotych.
Miechowski zabytek - zakres remontu
Miechowski klasztor wymagał przeprowadzenia prac konserwatorskich, renowacji oraz zabezpieczenia przed dalszą degradacją budynków z otoczenia Bazyliki Grobu Bożego. Ponadto, w ramach przeprowadzonego remontu, klasztor oraz Dom Generałów został przystosowany do pełnienia funkcji turystyczno-muzealnych.
Prace remontowe objęły: wzmocnienie ścian i nadproży, izolację fundamentów, usunięcie wtórnych ścian oraz zamurowań, przebudowę klatki schodowej wraz z wbudowaniem windy dla osób niepełnosprawnych oraz renowację posadzki.
W ramach robót wykonano także remont pomieszczeń, które przylegają bezpośrednio do południowego krużganka, instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, klimatzacyjną oraz grzewczą. Remont czeka jeszcze drugą część klasztoru, w którym planowane jest utworzenie Domu Turysty i Pielgrzyma.
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki
Klasztor w Miechowie w trakcie remontu
Muzeum w klasztorze
Odnowione pomieszczenia mają zostać zaadaptowane na funkcje muzealne. W najbliższym czasie odrestaurowane zabytki, mają zostać udostepnione zwiedzającym. W Domu Generałów ma powstać Muzeum Ziemii Miechowskiej, w którym znajdą się eksponaty entograficzne, przyrodnicze, historyczne i sakralne. W ramach inicjatywy ma zostać utworzona trasa pielgrzymkowo-turystyczna, biegnąca od wejścia do obiektu przez krużganki, Kaplicę Grobu Bożego i ogród plebański, aż do Domu Generałów.
- Jestem pewien, że dzięki odremontowanemu kompleksowi łączącemu bazylikę, zabudowania poklasztorne oraz ogród plebański Miechów znajdzie wysokie miejsce na turystycznej mapie Małopolski - powiedział podczas uroczystości otwarcia Domu Generałów, Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Zespół klasztorny bożogrobców w Miechowie jest zespołem obiektów, które dawniej było klasztornym zakonem bożogrobców. Składają się na niego: Bazylika Grobu Bożego, klasztor, zamek generałów zakonu oraz baszta.