Michał Skaliński MRICS, Head of Asset Management, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o. (zarządca nieruchomości)

2011-01-17 0:29
Michał Skaliński MRICS
Autor: brak danych Michał Skaliński MRICS, Head of Asset Management, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Zielone lub zrównoważone budynki charakteryzują się m.in. niższym zużyciem energii i wody w porównaniu z obiektami budowlanymi powstałymi w tradycyjnych technologiach. Kolejną różnicą jest to, że konstrukcja tego typu budynków realizowana jest z wykorzystaniem ekologicznych materiałów budowlanych.

Wydaje się zatem, że zarządzanie budynkiem „zielonym” i budynkiem tradycyjnym powinno opierać się na tych samych zasadach. Tak niestety nie jest, gdyż w Polsce jest bardzo mało „zielonych” budynków, a zarządca oprócz swoich funkcji zawodowych pełni też funkcje projektanta i przystosowuje zarządzane budynki do wymogów stawianych „zielonemu” budownictwu. Wprowadzenie koncepcji zrównoważonego rozwoju do strategii zarządzania budynkiem zaprojektowanym według starych wzorców wymaga od zarządcy większej wiedzy i doświadczenia. Strategia ta polega m.in. na obniżeniu zużycia energii elektrycznej. Najwyższe koszty eksploatacyjne związane są z energią wydatkowaną na ogrzewanie i chłodzenie nieruchomości. Sięgają one do 35% całkowitych kosztów utrzymania budynków. Zarządca nieruchomości, poszukujący sposobu na obniżeniekosztów zakupów energii elektrycznej, ma do dyspozycji trzy rozwiązania. Pierwsze polega na modernizacji urządzeń elektrycznych i zastąpieniu ich mniej energochłonnymi. Drugie to tzw. optymalizacja procesowa, polegająca na obniżeniu zużycia energii poprzez korzystanie z energii w okresach, gdy jej ceny są niższe. Kolejna metoda to tzw. optymalizacja finansowo-handlowa. Wykorzystuje ona różnice w ofertach i strategiach cenowych jej dostawców.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej