Marynarska Point - sprzedana!

2009-12-18 16:02

Skanska Property Poland ogłosiła 17 grudnia 2009 r. sprzedaż kompleksu biurowego Marynarska Point, który stanowią dwa nowoczesne budynki o łącznej powierzchni użytkowej 27000 m2. Nabywcą jest fundusz inwestycyjny Investec GLL Global Special Opportunities. Wartość transakcji to 70,8 mln euro (102 mln dolarów), co stanowi 2600 euro za m2 powierzchni użytkowej.

Proces sprzedaży rozpoczął się osiem miesięcy temu. W transakcji wyłącznym doradcą komercyjnym Skanska Property był Colliers International. Niemiecki bank Helaba zapewnił kupującemu finansowanie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży kompleksu Marynarska Point. Nowy właściciel ma teraz w swoim portfolio świetną nieruchomość, a cała transakcja przebiegła w atmosferze doskonałej współpracy – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Skanska Property Poland. - Dzięki sprzedaży Deloitte House w czerwcu oraz obecnej sprzedaży kompleksu Marynarska Point, zwiększymy naszą aktywność na rynku.

Kompleks Marynarska Point, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Marynarskiej i Postępu w samym sercu Mokotowa i bliskim sąsiedztwie lotniska Okęcie, jest w całości wynajęty. Do głównych najemców należą międzynarodowe firmy z sektora bankowości, ubezpieczeń, doradztwa, inżynierii oraz telekomunikacji, w tym Bank DnB Nord, towarzystwo ubezpieczeniowe Generali, AC Nielsen, ILF Consulting Engineers oraz Bank BZ WBK.
Nieruchomość posiada garaż dysponujący 430 miejscami postojowymi na trzech podziemnych poziomach oraz 20 miejsc parkingowych na zewnątrz. Marynarska Point jest również drugim budynkiem w Polsce, który otrzymał status "zielonego". Zużycie energii przez nieruchomość jest aż o 31% niższe niż wskazują na to polskie standardy.

- Sprzedaż Marynarska Point jest kamieniem milowym na rynku inwestycyjnym w Polsce, ponieważ jest to pierwsza transakcja, która rozpoczęła się i zamknęła już po upadku Lehman Brothers – powiedział Neil Gregory-Eaves, partner i dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International Poland, wyłącznego doradcy komercyjnego Skanska. - Kilka dużych projektów komercyjnych jest obecnie w trakcie badania due diligence i oczekuję, że aktywność transakcyjna w Polsce wzrośnie w ciągu następnych kilku miesięcy, i w konsekwencji wyprzedzimy resztę krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Polską gospodarkę pobudza napływ funduszy strukturalnych z UE, a stabilizujący wpływ ma również specyficzna struktura własnościowa polskich banków, w których części nadal udział ma Skarb Państwa. Analitycy wskazują również, że zaletą naszego kraju jest niski poziom długu przypadającego na mieszkańca w gospodarce, a także zrównoważony poziom eksportu i konsumpcji. Oczekuje się, że Polska będzie krajem z najlepszymi wynikami za 2009 r. spośród państw unijnych, ze wzrostem PKB o ponad 1% oraz z przewidywanym 2% PKB w 2010 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany