Living in a box
9 maja 2007 roku w hotelu Hilton w Warszawie odbyła się VII Konferencja Magazynów i Logistyki "Living in a box" 2007. Trwający obecnie boom budowlany widać także na rynku powierzchni magazynowych. Nowe projekty zapełniają się najemcami, więc deweloperzy bez wahania inwestują w kolejne lokalizacje. Mimo rosnącej konkurencji, dobra passa debiutantów wskazuje na to, że jest jeszcze miejsce dla kolejnych graczy.
Jak długo utrzyma się koniunktura na rozgrzanym rynku? Jakie lokalizacje są najciekawsze i jak sobie radzić z brakiem planów zagospodarowania przestrzennego czy złym stanem infrastruktury? Między innymi tym właśnie kwestiom poświęcone były panele tematyczne: "W mgnieniu oka", "Terenowe hity" i "Przemysłowe kuszenie".
Polska jest najbardziej rozwiniętym rynkiem powierzchni magazynowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Łączna powierzchnia magazynów w 2006 roku wyniosła w naszym kraju 2 997 945 m2. Do dynamicznie rozwijających się regionów należy zaliczyć: Poznań, Górny Śląsk, Wrocław, Polskę Centralną (okolice Strykowa). Za przyszłościowe lokalizacje uznaje się Gdańsk i Bydgoszcz. Rozwój rynków regionalnych jest skutkiem poprawy infrastruktury drogowej. Tak podsumował rynek powierzchni magazynowych w Polsce w 2006 roku Tomasz Mańka z firmy Cushman & Wakefield.
Przedsiębiorstwa z sektora lekkiej produkcji coraz częściej decydują się na korzystanie z usług deweloperów magazynowych. O tym, na jakie ustępstwa są gotowe firmy deweloperskie, by przyciągnąć tego typu inwestycje, można było wysłuchać podczas kolejnej sesji tematycznej "Przemysłowe kuszenie".
Warto także wspomnieć o panelu "Gdańsk multimedialne okno na świat", w trakcie którego Alan Aleksandrowicz omówił najważniejsze inwestycje logistyczno-transportowe w Trójmieście i okolicach oraz przedstawił szanse na rozbudowę portu lotniczego, bazy hotelowej, infrastruktury transportowej i budowę nowoczesnego stadionu w związku z Euro 2012.
Konferencję zorganizował Eurobuild Poland.