Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie tym razem w Warszawie

2014-06-10 13:00
Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie w Warszawie
Autor: WBCSD

Po San Francisco i Szanghaju, to właśnie Warszawa będzie miejscem jednej z największych inicjatyw poświęconych energooszczędnemu budowaniu - Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie. Organizatorzy zapowiadają, że trzydniowe spotkanie - 10-12 czerwca 2014 – zainicjują zmiany, które wpłyną na transformację rynku budowlanego w Polsce.

Organizatorem Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie w Polsce (Energy Efficiency in Buildings Laboratory in Poland) jest World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) – światowa organizacja osób na stanowiskach kierowniczych w czołowych międzynarodowych firmach, wspólnie działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Są wśród nich prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele zarządów m.in. takich firm jak ArcelorMittal, Infosys Lafarge, Siemens, Skanska czy UTC.
Przez trzy dni w hotelu Westin w Warszawie będą odbywać się spotkania warsztatowe, z udziałem międzynarodowych i polskich ekspertów oraz decydentów świata biznesu, polityki i samorządów. Ich celem jest zainicjowanie istotnych zmian w sektorze budowlanym. pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Na koniec tego swoistego Laboratorium zostaną przygotowane jasne wytyczne dla polskiego rynku, powstanie harmonogram działań oraz zostaną zebrane konkretne deklaracje od uczestników spotkania.
- Budynki odpowiadają za zużycie 40% energii w Unii Europejskiej. Jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tej liczby. Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie może pomóc Polsce w osiągnięciu celów wytyczonych przez Unię Europejską. Do 2020 roku wszystkie nowe budynki powstające na terenie wspólnoty powinny być niemal zeroenergetyczne – przypomina Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.
Podczas laboratorium eksperci (przedstawiciele WBCSD i partnerzy projektu) przeprowadzą rozmowy z przedstawicielami różnych grup rynku budowlanego. Będą to m.in. deweloperzy, inwestorzy, projektanci, firmy inżynieryjne, a także zarządcy, użytkownicy i najemcy budynków. Wspólnie będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, by inwestowanie w budynki energooszczędne stało się w Polsce codziennością. Będą również dyskutować o tym, w jaki sposób energooszczędne rozwiązania powinny być uwzględniane w wycenie kosztów budynków w trakcie cyklu ich życia. Tematem rozmów będą także korzyści społeczne z wdrażania nowoczesnych rozwiązań.
- Pomimo, że koszty ogrzewania są zmniejszane poprzez odpowiednie dotacje, gospodarstwa domowe w Polsce wydają około 12 procent swoich budżetów na energię. Dla porównania, średnia w UE wynosi 4 procent – zauważa Dan Staniaszek, starszy ekspert ds. energooszczędności w Building Performance Institute Europe. - Zwiększanie liczby inwestycji, które poszerzą rynek energooszczędnego budownictwa przyniesie wiele korzyści użytkownikom budynków dzięki zmniejszeniu kosztów zużycia energii.

Wnioski z trzydniowych obrad zostaną przedstawione 12-go czerwca, podczas sesji plenarnej, organizowanej we współpracy z The Prince of Wales’s Corporate Leaders’ Group (koalicją skupiającą liderów wiodących firm brytyjskich, europejskich i światowych, współdziałających na rzecz zahamowania zmian klimatycznych). W sierpniu zostanie opublikowany dokument podsumowujący wydarzenie w Polsce. Docelowo podobne spotkania mają się odbyć w 8-10 krajach.

Więcej informacji oraz program wydarzenia dostępne na stronie WBCSD

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej