Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie tym razem w Warszawie
Po San Francisco i Szanghaju, to właśnie Warszawa będzie miejscem jednej z największych inicjatyw poświęconych energooszczędnemu budowaniu - Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie. Organizatorzy zapowiadają, że trzydniowe spotkanie - 10-12 czerwca 2014 – zainicjują zmiany, które wpłyną na transformację rynku budowlanego w Polsce.
Organizatorem Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie w Polsce (Energy Efficiency in Buildings Laboratory in Poland) jest World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) – światowa organizacja osób na stanowiskach kierowniczych w czołowych międzynarodowych firmach, wspólnie działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Są wśród nich prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele zarządów m.in. takich firm jak ArcelorMittal, Infosys Lafarge, Siemens, Skanska czy UTC.
Przez trzy dni w hotelu Westin w Warszawie będą odbywać się spotkania warsztatowe, z udziałem międzynarodowych i polskich ekspertów oraz decydentów świata biznesu, polityki i samorządów. Ich celem jest zainicjowanie istotnych zmian w sektorze budowlanym. pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Na koniec tego swoistego Laboratorium zostaną przygotowane jasne wytyczne dla polskiego rynku, powstanie harmonogram działań oraz zostaną zebrane konkretne deklaracje od uczestników spotkania.
- Budynki odpowiadają za zużycie 40% energii w Unii Europejskiej. Jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tej liczby. Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie może pomóc Polsce w osiągnięciu celów wytyczonych przez Unię Europejską. Do 2020 roku wszystkie nowe budynki powstające na terenie wspólnoty powinny być niemal zeroenergetyczne – przypomina Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.
Podczas laboratorium eksperci (przedstawiciele WBCSD i partnerzy projektu) przeprowadzą rozmowy z przedstawicielami różnych grup rynku budowlanego. Będą to m.in. deweloperzy, inwestorzy, projektanci, firmy inżynieryjne, a także zarządcy, użytkownicy i najemcy budynków. Wspólnie będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, by inwestowanie w budynki energooszczędne stało się w Polsce codziennością. Będą również dyskutować o tym, w jaki sposób energooszczędne rozwiązania powinny być uwzględniane w wycenie kosztów budynków w trakcie cyklu ich życia. Tematem rozmów będą także korzyści społeczne z wdrażania nowoczesnych rozwiązań.
- Pomimo, że koszty ogrzewania są zmniejszane poprzez odpowiednie dotacje, gospodarstwa domowe w Polsce wydają około 12 procent swoich budżetów na energię. Dla porównania, średnia w UE wynosi 4 procent – zauważa Dan Staniaszek, starszy ekspert ds. energooszczędności w Building Performance Institute Europe. - Zwiększanie liczby inwestycji, które poszerzą rynek energooszczędnego budownictwa przyniesie wiele korzyści użytkownikom budynków dzięki zmniejszeniu kosztów zużycia energii.
Wnioski z trzydniowych obrad zostaną przedstawione 12-go czerwca, podczas sesji plenarnej, organizowanej we współpracy z The Prince of Wales’s Corporate Leaders’ Group (koalicją skupiającą liderów wiodących firm brytyjskich, europejskich i światowych, współdziałających na rzecz zahamowania zmian klimatycznych). W sierpniu zostanie opublikowany dokument podsumowujący wydarzenie w Polsce. Docelowo podobne spotkania mają się odbyć w 8-10 krajach.
Więcej informacji oraz program wydarzenia dostępne na stronie WBCSD