Kryzysu nie ma

2010-01-13 11:48
Jubileusz prof. Zofii Bolkowskiej
Autor: Min. Infrastruktury "Jubileuszowy" bukiet kwiatów prof. Zofia Bolkowska otrzymała z rąk Zbigniewa Bachmana, prezesa Fundacji Wszechnica Budowlana

- Kryzysu w budownictwie w 2009 r. nie ma, ale oczekiwania wzrostu były znacznie większe - mówiła prof. Zofia Bolkowska podczas comiesięcznej konferencji "Monitoring rynku budowlanego". W dyskusji z przedstawicielami firm budowlanych i dziennikarzami uczestniczyli Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński i ambasador RP w Republice Tunezyjskiej Krzysztof Olendzki.

Obchodząca jubileusz 45-lecia pracy naukowej prof. Zofia Bolkowska zaprezentowała podczas konferencji wyniki prowadzonego cyklicznie badania koniunktury w budownictwie. Wnioski obejmują dane na temat stanu gospodarki do listopada 2009. Początek roku 2009 był słaby w budownictwie, ponieważ w pierwszym półroczu produkcja budowlana była wyższa tylko o 1,4%. Wprawdzie produkcja nie spadała, ale poziom jej daleki był od oczekiwań. Zmiana sytuacji nastąpiła w 3 kwartale, kiedy produkcja budowlana wzrosła o ponad 8%. W listopadzie produkcja budowlana była wyższa o 9,9%, ale niższa niż w październiku. Po 11 miesiącach wzrost wynosi 4%, a łącznie z zakładami małymi 5,8%. Wzrost jest niższy od oczekiwanego, mimo że wysoko wzrasta realizacja robót infrastrukturalnych.

Zdaniem prof. Bolkowskiej, potwierdzają się wcześniejsze oceny, że budownictwo infrastrukturalne jest szansą na przyśpieszenie wzrostu całego sektora. Wzrost w listopadzie 2009 do listopada roku poprzedniego wyniósł:
inżynieria lądowo-wodna o +23,5%;
wznoszenie budynków o +5,3%.
Spadek następował w robotach specjalistycznych o -3,8%

Według zaprezentowanej prognozy dotyczącej tendencji w budownictwie w latach 2010 – 2011 (przy założeniu, że rok 2009 jest już „przesądzony” ze wzrostem około 5%), budownictwo infrastrukturalne podobnie jak w 2009 r. również w najbliższych latach może i powinno wzrastać. Zadecyduje to o sytuacji całego sektora (nie tylko ze względu na dominujący udział, ale też na szanse rozwoju). Budownictwo niemieszkalne (usługowe) nie wzrasta i ta tendencja zmieni się, jeżeli „wrócą” na rynek budowlany inwestorzy zagraniczni. W budownictwie mieszkaniowym liczba mieszkań oddanych do użytku w 2009 r. może przekroczyć (nieznacznie) rekordowy poziom z 2008 r. Regres przesunie się na lata 2010 - 2011, ale może być łagodniejszy od przewidywanego poprzednio.

Comiesięczną konferencję (tym razem odbyła się ona 29 grudnia 2009) "Monitoring rynku budowlanego" organizują wspólnie Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Wszechnicy Budowlanej. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej