Krajowy program ochrony zabytków i opieki nad zabytkami

2014-07-22 15:14
Zabytki na Kujawach i Pomorzu remontowane za dotacje
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Polska zabytkami stoi, nie tylko tymi z dawnych czasów, ale i symbolami nowszej historii. Łączy je jedno, popadają najczęściej w ruinę, bo udaje się przetrwać w zmodernizowanej postaci nielicznym, tym w najbardziej widocznym i w najlepszych miejscach. A reszta? Może coś się zmieni, bo rząd uchwalił powstanie "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami", który ma być realizowany w latach 2014-2017. 

Najważniejszym zadaniem „Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami” ma być ujednolicenie polityki konserwatorskiej dla całej Polski i wprowadzenie zasady koordynacji wielu podmiotów zajmujących się ochroną zabytków, tak z urzędu (organy konserwatorskie, instytucje kultury) jak i osób prywatnych.

Program ma zostać stworzony i wdrożony jeszcze w tym roku. W jego ramach ma zostać przede wszystkim uporządkowany rejestr zabytków i kompleksowy raport o stanie, przygotowana ratyfikacja „Konwencji UNESCO ds. ochrony dziedzictwa podwodnego”,  maja też zostać określone jednolite standardy konserwatorskie w odniesieniu do wybranych typów i kategorii zabytków nieruchomych. Rząd wyznaczył jeszcze takie kierunki tego programu jak m.in.
zwiększenie efektywności zarządzania i ochrony zabytków przez wdrażanie infrastruktury informacji przestrzennej o zabytkach i wzmocnienie synergii działania organów ochrony zabytków, podniesienie jakości procesów decyzyjnych w organach ochrony zabytków, merytoryczne wsparcie samorządu terytorialnego w ochronie zabytków. Program ma również sprawić, by zwiększyła się świadomość społeczna o funkcjach dziedzictwa narodowego i ma ułatwić do niego dostęp.
We wdrażanie programu ma być zaangażowany Generalny Konserwator Zabytków wraz ze swoimi wojewódzkimi odpowiednikami, współpracować mają również Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Narodowe Muzeum Morskie.

„Krajowy program ochrony zabytków i opieki nad zabytkami” ma być zrealizowany w latach 2014-2017, na co rząd zaplanował wydać prawie 27,7 mln zł, z czego 20 mln będzie pochodziło z państwowego budżetu, 6 tys. zł z budżetu samorządu terytorialnego i ponad 625 tys. z innych źródeł.
Polskie zabytki potrzebują wiele troski i wiele pieniędzy, program rządowy zakrojony tylko na cztery lata to kropla w morzu, ale idzie w dobrym kierunku...

Zabytki potrzebują pieniędzy
Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rewaloryzacja i poprawa dostępności bazyliki i klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku-
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej