Korea pomoże

2009-11-27 9:32
Polsko-koreańskie seminarium na temat efektywnego uruchomienia i bezpiecznej eksploatacji obiektów energetyki jądrowej (24 listopada 2009 r., Ministerstwo Gospodarki)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

"Dziękuję przedstawicielom Korei za gotowość do podzielenia się z nami wiedzą i doświadczeniami na temat efektywnego uruchomienia i bezpiecznej eksploatacji obiektów energetyki jądrowej" – powiedziała Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, podczas polsko-koreańskiego seminarium poświęconemu możliwościom współpracy w tej dziedzinie. Spotkanie odbyło się 24 listopada br. w Ministerstwie Gospodarki.

Jak poinformowała wiceminister gospodarki, decyzja rządu o uruchomieniu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed polskim sektorem energetycznym i rosnące wymogi środowiskowe. Znalazło to wyraz w przyjętej przez Radę Ministrów "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku", która określa strategię dla sektora na najbliższe 20 lat. Jednym z priorytetów dokumentu jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej.

Przy realizacji tego przedsięwzięcia Polska chce korzystać z międzynarodowych doświadczeń i "know-how". Krajowe osiągnięcia w tym obszarze dotyczą głównie prac badawczych prowadzonych przez instytuty naukowe.

– Jesteśmy świadomi trudności jakie wiążą się z uruchomieniem projektu budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej – powiedział ambasador Korei Joon-Jae Lee.
Jak zapewnił, jego kraj jest gotów do nawiązania z Polską współpracy w tej dziedzinie.

W Korei pierwsza siłownia atomowa powstała w 1978 r. Obecnie działa tam 20 reaktorów jądrowych.
- Przez trzydzieści lat koreański sektor energetyki jądrowej bardzo się rozwinął i korzysta dziś z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań – dodał ambasador Korei.
Pod względem liczby reaktorów Korea zajmuje piąte miejsce na świecie, za Stanami Zjednoczonymi, Francją, Japonią i Rosją.

Stronie polskiej zależy przede wszystkim na wymianie informacji i "know-how" na temat bezpieczeństwa eksploatacji reaktorów jądrowych, cyklu paliwowego i zagospodarowania odpadów radioaktywnych. Polska chętnie pozna także koreańskie doświadczenia w dziedzinie szkolenia personelu i komunikacji społecznej.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Hee-yong Lee – wiceprezes KEPCO, Andrzej Strupczewski – Instytut Energii Atomowej, Grzegorz Wrochna - Instytut Problemów Jądrowych, Andrzej Kraszewski – Politechnika Warszawska.


W Korei działa obecnie 20 reaktorów jądrowych, w budowie jest 6 kolejnych siłowni tego typu. Bloki jądrowe stanowią 24,4% zainstalowanych mocy wytwórczych w koreańskim systemie energetycznym (17,716 MW). Z elektrowni jądrowych pochodzi 35,6% (150,9 GWh) produkowanej w tym kraju energii elektrycznej. Do 2030 r. Korea zamierza zwiększyć ten udział do 59%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany