Kontrolę przeprowadzono na 31 z 1284 "Orlików"
W raporcie NIK pozytywnie oceniła działania jednostek samorządu terytorialnego związane z przygotowaniem inwestycji, budową i zagospodarowaniem "Orlików". W ocenie NIK stwierdzone nieprawidłowości przy ich budowie dotyczą przekroczenia planowanych kosztów budowy i usterek w wykonawstwie. Kontrolę przeprowadzono na 31 obiektach (województwa: lubelskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie), co stanowiło 2,4% z 1284 "Orlików" wybudowanych w dwóch pierwszych edycjach 2008-2009 programu "Moje Boisko - ORLIK 2012".
Na ostateczny koszt budowy obiektu zrealizowanego w ramach tego programu ma wpływ szereg czynników. Do najważniejszych należą lokalizacja działki i prace ziemne przy wykonaniu boiska, a także podjęte przez samorządy decyzje odstępstw od projektu typowego i rozszerzenie budowy obiektu o dodatkowe elementy jak np. bieżnia lekkoatletyczna lub większe boisko wielofunkcyjne.
Przy tak wielkim programie inwestycyjnym realizowanym przez samorządy zdarzają się usterki, ale są one usuwane w ramach gwarancji udzielonej przez wykonawcę obiektu.
Wprowadzenie transparentnych procedur towarzyszących realizacji programu zwiększyło jakość budowanych kompleksów oraz umożliwiło przystąpienie do realizacji programu większej liczby wykonawców. Do końca 2010 roku „Orliki" wybudowało 371 firm, co przełożyło się na zmniejszenie średniego kosztu budowy obiektu. W 2010 roku wyniósł on 908 tysięcy złotych netto kosztów kwalifikowanych, a więc mniej niż szacowany w 2008 roku koszt, który wynosił 1.065 tysięcy złotych netto.
Dotychczas w trzech edycjach programu „Moje Boisko - ORLIK 2012" wybudowano ponad 1700 „Orlików", a do użytku oddanych zostało 1526 kompleksów. Mimo tego program w dalszym ciągu cieszy się ogromnym zainteresowaniem samorządów, które zadeklarowały budowę w 2011 roku kolejnych 500 obiektów.
W tym roku, mając na uwadze możliwości finansowe najbiedniejszych gmin, Ministerstwo Sportu i Turystyki wprowadziło istotne zmiany w założeniach programu. W przypadku inwestycji zlokalizowanych na terenie gmin, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, tzw. "wskaźnik G", jest niższy od 1000 zł, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki będzie stanowić do 47% kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 500 000 zł.
Program został również rozszerzony o budowę w ramach istniejących już kompleksów tzw. Białych Orlików - czyli składanych sezonowych lodowisk. Dotychczas w całym kraju powstało 38 tego typu obiektów.