Konsorcjum Stali i Bowim ogłaszają zamiar połączenia

2010-04-09 14:02

Konsorcjum Stali może być wkrótce największym dystrybutorem stali w Polsce. Po fuzji z Bodeko (w 2008 r.) i przejęciu Polcynku (w 2009 r.) spółka kontynuuje proces konsolidacji rynku. 7 kwietnia 2010 r. Konsorcjum Stali podpisało z Bowim umowę inwestycyjną, która przewiduje połączenie obu spółek.

Spółki podpisały umowę inwestycyjną

- Wierzymy w to, że stal łączy i najlepszą drogą do rozwoju naszej firmy są fuzje. Podpisanie umowy z Bowimem potwierdza, że ta strategia jest skuteczna - mówi Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. – Zdecydowaliśmy się na Bowim dlatego, że to świetnie zarządzana, dynamicznie rozwijająca się firma i doskonale pasuje do naszej strategii rozwoju. Bowim działa w innych segmentach rynku niż my, dzięki czemu zdywersyfikujemy naszą działalność i umocnimy naszą pozycję.

Połączenie ma nastąpić poprzez przejęcie przez Konsorcjum Stali majątku Bowimu. Właściciele Bowimu otrzymać mają w zamian akcje Konsorcjum Stali z nowej emisji. Parametry transakcji zostaną ujawnione w planie połączenia po pomyślnym przeprowadzeniu due dilligence i uzyskaniu zgody UOKiK.

Nowe rynki zbytu dla Konsorcjum Stali

Dla Konsorcjum Stali połączenie oznacza szybkie wejście na nowe, interesujące rynki bez wyniszczającej walki konkurencyjnej. Konsorcjum jest głównie dystrybutorem stali budowlanej (wyroby długie). Jest również znaczącym przetwórcą: produkuje zbrojenia budowlane i konstrukcje stalowe. Bowim natomiast jest firmą sprzedająca przede wszystkim wyroby płaskie, rury w bardzo szerokim asortymencie oraz kształtowniki gorącowalcowane. W wielu segmentach rynku Bowim jest bardziej znanym od Konsorcjum dostawcą wyrobów hutniczych: dla firm produkujących konstrukcje stalowe, zakładów przetwórczych wyrobów metalowych, gazownictwa, ciepłownictwa i energetyki.

Ewentualne połączenie wzmocni również potencjał produkcyjny Konsorcjum Stali w segmencie zbrojeń budowlanych. Zakłady produkcji zbrojeń budowlanych Bowimu znajdują się w Gliwicach i Sosnowcu i dysponują mocami wytwórczymi sięgającymi 6 tys. ton miesięcznie. Zakłady Bowimu w znaczącym stopniu wzmocnią sieć czterech zakładów Konsorcjum zlokalizowanych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu o łącznych mocach 15 tys. ton miesięcznie.

Bowim podpisał również w ubiegłym roku umowę o przejęciu Passat-Stalu, spółki posiadającej nowoczesne centrum serwisowe blach w Płocku, które również doskonale wpisuje się w strategię dywersyfikacji działalności przez Konsorcjum.

Kolejny pozytywny efekt połączenia to wykorzystanie przez Konsorcjum sieci handlowej Bowimu, która składa się z dwóch magazynów centralnych w Rogoźnie k. Poznania i Sosnowcu oraz ogólnopolskiej sieci biur handlowych.

- Bowim ma dobrą pozycję na Śląsku, gdzie nasza firma nie jest wystarczająco silnie reprezentowana, a gdzie konsumuje się bardzo dużo stali – ocenia Robert Wojdyna. – Obie spółki wspaniale się uzupełniają, zarówno jeśli chodzi o ofertę, jak i obszar działania.

Zwiększenie przychodów dzięki połączeniu

Dla Konsorcjum Stali połączenie z Bowimem oznacza również znaczące zwiększenie wyników. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi za 2008 r. (Bowim nie opublikował jeszcze danych za 2009 r.) spółka ta miała 1,15 mld zł przychodów oraz 15,3 mln zł zysku netto. W tym, czasie Konsorcjum Stali miało 757,6 mln zł przychodów oraz 18,3 mln zł zysku netto.

– Połączenie znacząco wzmocni pozycję rynkową Konsorcjum Stali. Tym samym nasza spółka stanie się niekwestionowanym liderem w Polsce – ocenia Robert Wojdyna.

Według ostatniego rankingu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali liderem rynku dystrybucji stali w roku 2008 był ThyssenKrupp Energostal z 1,57 mld zł obrotu, za nim uplasowało się Konsorcjum Stali i Bowim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej