Konkursowa toaleta Tatr

2008-06-16 11:36
Grand Prix Łazienka KOŁO 2008
Autor: Karol Murlak Grand Prix "Łazienka KOŁO 2008"

Architekci kochają Tatry - tak można wytłumaczyć rekordową liczbę 240 prac nadesłanych na jubileuszowy - X Konkurs Projekt Łazienki 2008. Wyniki konkursu ogłoszono 9 czerwca br. podczas Wielkiej Gali zorganizowanej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Dzięki takim konkursom i wsparciu Sanitec Koło, nowocześnie zaprojektowane i wyposażone toalety mogą (wreszcie!) stać się wizytówkami miejsc publicznych.

Tematem Konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Tatrzańskim Parku Narodowym. "Konkursowa" toaleta została zlokalizowana tuż obok Wodogrzmotów Mickiewicza przy czerwonym szlaku do Morskiego Oka. To wysokogórskie jezioro jest celem wycieczek niemal wszystkich turystów przyjeżdżających w Tatry - każdego roku odwiedza je blisko 800 tys. osób. Nowa toaleta jest w tym miejscu po prostu niezbędna i ma szansę zastąpić, ustawiane w sezonie turystycznym, prowizoryczne sanitariaty.

Zgodnie z założeniami, uczestnicy konkursu powinni zastosować wytyczne kształtowania architektury na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zaproponować proekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Analizując projekty, jury oceniało m.in. walory architektoniczno-pejzażowe projektu oraz brało pod uwagę jego pragmatyzm i nowatorstwo. Niezmiernie ważne było opracowanie właściwej funkcjonalności przyszłych toalet, dlatego organizatorzy zastrzegli konieczność ich przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych; przewidziane zostało również miejsce do przewijania niemowląt.

Projekty oceniał Sąd Konkursowy złożony m.in. ze znanych architektów, wśród których byli: prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca jury) z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. arch. Aleksander Böhm z Politechniki Krakowskiej, arch. Piotr Nawara z Krakowa oraz Paweł Skawiński dyrektor TPN i Przemysław Powalacz prezes zarządu Sanitec Koło.

Najwyższe uznanie w oczach Jury i Grand Prix "Łazienka KOŁO 2008" zdobyła praca Karola Murlaka

"Konkurs zainteresował mnie przede wszystkim ze względu na złożoność problemu, który polega na spełnieniu współczesnych wymogów sanitarno-użytkowych i nie koliduje z wyjątkowym otoczeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego." - mówi laureat głównej nagrody, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Zaprojektowany przez niego obiekt, o tradycyjnej dla tego regionu formie, wykonany jest w technice zrębowej. Ściany zewnętrzne zaprojektowano z 20-cm płatwi, a dwuspadowy dach pokryto dranicami. Wnętrze jest już całkowicie współczesne. Przegrody wykonane z paneli pokrytych blachą stalową i powłoką akrylową dodają pomieszczeniom lekkości i są łatwe w utrzymaniu czystości.

"Projekt otrzymał główną nagrodę za..." - m.in. czytamy w uzasadnieniu jury - "wprowadzenie architektury o kameralnej funkcji usługowej do otoczenia o wyjątkowych walorach krajobrazowych oraz próbę połączenia współczesnych rozwiązań z dobrze rozumianymi elementami tradycji. Koncepcja podkreśla najważniejsze cechy krajobrazu - jego kolorystykę i występujące w nim formy (...)". Właśnie ten projekt ma szansę realizacji przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Nie wykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb, nawiązujące do nagrodzonego obiekty, powstaną w innych miejscach Parku. Również pozostałe, wyróżnione projekty, podobnie jak zwycięski nawiązywały do budownictwa regionalnego Tatr i sąsiedniego obszaru Podhala.

Grand Prix Łazienka KOŁO 2008 - wnętrze
Autor: Karol Murlak Grand Prix "Łazienka KOŁO 2008" - wnętrze

Wyróżnienie I stopnia
Kuba Kowalczyk, Mateusz Wełmiński, Andrzej Kowalczyk, Małgorzata Łapaj (Kraków)

Wyróżnienie równorzędne II stopnia
Marcin Tomaszewski (Łódź) i Agnieszka Zaborska-Jagiełło (Kraków)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia
Jakub Zygmunt, Magda Ociepka, Przemysław Sokołowski (Mysłowice) i Filip Gaul, Paulina Chachulska, Piotr Dróżka (Łódź) oraz Maciej Żukowski (Białystok)

Po raz pierwszy w historii Konkursu odbyło się Głosowanie Internautów. Przez 18 dni "Konkursowa" strona - na której prezentowane były wszystkie 240 nadesłane prace - była oglądana 49 678 razy. W głosowaniu wzięło udział ponad 10 tys. osób. Najbardziej spodobała się praca Anny Macek i Magdaleny Hończak z Krakowa (poniżej wizualizacje), która otrzymała 643 głosy.

Suma nagród wynosiła 50 000 zł. Oprócz Grand Prix "Łazienka KOŁO 2008" (22 000 zł) jury przyznało 6 wyróżnień. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody w wysokości 10 000 zł (wyróżnienie I stopnia), 5000 zł (2 wyróżnienia równorzędne II stopnia) i 2000 zł (3 wyróżnienia równorzędne III stopnia). Zdobywca wyróżnienia Internautów otrzymał nagrodę w wysokości 2000 zł.

Sanitec Koło jest organizatorem Konkursu Projekt Łazienki od 1998 roku. Tematami poprzednich edycji były wnętrza łazienek o charakterze studyjnym w obiektach budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej. Od trzech lat uczestnicy wykonują projekty koncepcyjne toalet publicznych wolnostojących w miejscowościach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Dwie ostatnie edycje Konkursu odbyły się na Helu (2006) w pobliżu Fokarium i w Kazimierzu-Dolnym (2007) obok Bulwaru Nadwiślańskiego. Projekty te mają szanse zostać zrealizowane w niedalekiej przyszłości.

Dzięki Konkursom i wsparciu Sanitec Koło, nowocześnie zaprojektowane i wyposażone toalety mogą stać się wizytówkami miejsc publicznych. Są jednocześnie dowodem dbałości ich gospodarzy i gestorów o przybywających turystów i gości. Aspekt społeczny tego typu programów pełni również rolę edukacyjną, uczy odpowiedzialności za dobro społeczne oraz wpływa na wzrost ogólnie pojętej kultury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej