Konkurs Fasada Roku 2023 - ruszyło głosowanie internetowe. Każdy może oddać głos!

2023-05-15 14:59
Fasada Roku 2023
Autor: materiał prasowy Baumit Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł

Od 1 maja można oceniać budynki zgłaszane do konkursu Fasada Roku 2023 – na stronie internetowej konkursu uruchomione zostało głosowanie internautów. Tym samym każdy może stać się jurorem, oddać głos i wesprzeć swoich faworytów.

Spis treści

  1. 5 konkursowych kategorii
  2. Jak zgłosić budynek do konkursu?
  3. Pierwsze zgłoszenia już są!
  4. Głosowanie przez Internet już rozpoczęte!
  5. Nagrody w konkursie Fasada Roku 2023

Konkurs Fasada Roku organizowany jest od 2007 roku. Jego organizatorem jest firma Baumit. W ubiegłym roku o prestiżowy tytuł walczyło 271 realizacji z całej Polski. Cel przyświecający organizatorowi jest zawsze ten sam – nagrodzenie budynków, które swoim wyglądem korzystnie wpływają na jakość przestrzeni w jakiej na co dzień funkcjonujemy i zwrócenie naszej uwagi na ogromną rolę elewacji w kształtowaniu przestrzeni publicznej. 

5 konkursowych kategorii

Podobnie jak w ubiegłych latach architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać do konkursu budynki w pięciu kategoriach:

  • budynek jednorodzinny nowy
  • budynek wielorodzinny nowy
  • budynek po termomodernizacji
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek zabytkowy po renowacji

Do edycji 2023 można zgłaszać obiekty budowlane ukończone w okresie 1.01.2022 do 30.09.2023, z elewacją wykonaną w pełnej technologii z materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). 

Jak zgłosić budynek do konkursu?

Aby zgłosić budynek do konkursu Fasada Roku wystarczy do 30 września br. wejść na stronę www.fasadaroku.baumit.com i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Warto załączyć zdjęcia – to na ich podstawie jury będzie oceniać poszczególnych kandydatów. Najlepiej dołączyć co najmniej pięć.

Ważne by przedstawiały ogólny widok obiektu względem okolicy, wszystkie jego strony, a także detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku budynków zgłaszanych w kategorii "budynek po termomodernizacji" i "budynek zabytkowy po renowacji" dokumentacja musi zawierać także fotografie pokazujące stan obiektu sprzed prac remontowych. 

Pierwsze zgłoszenia już są!

Na liście uczestników, którzy w tym roku będą walczyć o prestiżowy tytuł, pojawiły się już pierwsze budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, m. in. z Gdańska, Gdyni, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Szklarskiej Poręby, Poznania, Warszawy czy Wrocławia. Warto regularnie zaglądać na stronę konkursu, bo ciekawej architektury będzie z każdym dniem przybywać.

Głosowanie przez Internet już rozpoczęte!

Od 1 maja br. możliwość oceny obiektów zgłoszonych do konkursu Fasada Roku 2023 mają także internauci, którzy ocenić mogą dowolną liczbę realizacji. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę z listą zgłoszonych obiektów i przyznać kandydatom odpowiednią liczbę gwiazdek - od 1 do 5 – w zależności od stopnia upodobania. Głosy będą zbierane do końca października br. Projekty, które uzyskają najwyższą w swojej kategorii notę od publiczności, otrzymają specjalny tytuł „Fasada Roku 2023 – Wyróżnienie internautów".

Nagrody w konkursie Fasada Roku 2023

Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Jest coś jeszcze – pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie rywalizacji Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. Które budynki wywalczą sobie przepustkę do rywalizacji o tytuł Europejskiej Fasady Roku, przekonamy się pod koniec roku.

Zdecyduje o tym jury, którego obrady zaplanowano na listopad. Kto w nim zasiądzie? Tradycyjnie Ci, którzy na architekturze i budownictwie znają się najlepiej – wysokiej klasy doświadczeni architekci, branżowi eksperci i reprezentanci wiodących mediów. Również przedstawiciel redakcji miesięcznika Murator weźmie udział w pracach jury.

Głos zabiorą także internauci. 1 maja na stronie konkursu uruchomione zostanie głosowanie, w ramach którego każda osoba będzie mogła ocenić dowolną liczbę kandydatów. Realizacje z najwyższą notą w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie internautów". Głosy będą zbierane do 31 października. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej