Konkurs Fasada Roku 2023 - ruszyło głosowanie internetowe. Każdy może oddać głos!

2023-05-15 14:59
Fasada Roku 2023
Autor: materiał prasowy Baumit Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł

Od 1 maja można oceniać budynki zgłaszane do konkursu Fasada Roku 2023 – na stronie internetowej konkursu uruchomione zostało głosowanie internautów. Tym samym każdy może stać się jurorem, oddać głos i wesprzeć swoich faworytów.

Spis treści

  1. 5 konkursowych kategorii
  2. Jak zgłosić budynek do konkursu?
  3. Pierwsze zgłoszenia już są!
  4. Głosowanie przez Internet już rozpoczęte!
  5. Nagrody w konkursie Fasada Roku 2023

Konkurs Fasada Roku organizowany jest od 2007 roku. Jego organizatorem jest firma Baumit. W ubiegłym roku o prestiżowy tytuł walczyło 271 realizacji z całej Polski. Cel przyświecający organizatorowi jest zawsze ten sam – nagrodzenie budynków, które swoim wyglądem korzystnie wpływają na jakość przestrzeni w jakiej na co dzień funkcjonujemy i zwrócenie naszej uwagi na ogromną rolę elewacji w kształtowaniu przestrzeni publicznej. 

5 konkursowych kategorii

Podobnie jak w ubiegłych latach architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać do konkursu budynki w pięciu kategoriach:

  • budynek jednorodzinny nowy
  • budynek wielorodzinny nowy
  • budynek po termomodernizacji
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek zabytkowy po renowacji

Do edycji 2023 można zgłaszać obiekty budowlane ukończone w okresie 1.01.2022 do 30.09.2023, z elewacją wykonaną w pełnej technologii z materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). 

Jak zgłosić budynek do konkursu?

Aby zgłosić budynek do konkursu Fasada Roku wystarczy do 30 września br. wejść na stronę www.fasadaroku.baumit.com i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Warto załączyć zdjęcia – to na ich podstawie jury będzie oceniać poszczególnych kandydatów. Najlepiej dołączyć co najmniej pięć.

Ważne by przedstawiały ogólny widok obiektu względem okolicy, wszystkie jego strony, a także detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku budynków zgłaszanych w kategorii "budynek po termomodernizacji" i "budynek zabytkowy po renowacji" dokumentacja musi zawierać także fotografie pokazujące stan obiektu sprzed prac remontowych. 

Pierwsze zgłoszenia już są!

Na liście uczestników, którzy w tym roku będą walczyć o prestiżowy tytuł, pojawiły się już pierwsze budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, m. in. z Gdańska, Gdyni, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Szklarskiej Poręby, Poznania, Warszawy czy Wrocławia. Warto regularnie zaglądać na stronę konkursu, bo ciekawej architektury będzie z każdym dniem przybywać.

Głosowanie przez Internet już rozpoczęte!

Od 1 maja br. możliwość oceny obiektów zgłoszonych do konkursu Fasada Roku 2023 mają także internauci, którzy ocenić mogą dowolną liczbę realizacji. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę z listą zgłoszonych obiektów i przyznać kandydatom odpowiednią liczbę gwiazdek - od 1 do 5 – w zależności od stopnia upodobania. Głosy będą zbierane do końca października br. Projekty, które uzyskają najwyższą w swojej kategorii notę od publiczności, otrzymają specjalny tytuł „Fasada Roku 2023 – Wyróżnienie internautów".

Nagrody w konkursie Fasada Roku 2023

Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Jest coś jeszcze – pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie rywalizacji Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. Które budynki wywalczą sobie przepustkę do rywalizacji o tytuł Europejskiej Fasady Roku, przekonamy się pod koniec roku.

Zdecyduje o tym jury, którego obrady zaplanowano na listopad. Kto w nim zasiądzie? Tradycyjnie Ci, którzy na architekturze i budownictwie znają się najlepiej – wysokiej klasy doświadczeni architekci, branżowi eksperci i reprezentanci wiodących mediów. Również przedstawiciel redakcji miesięcznika Murator weźmie udział w pracach jury.

Głos zabiorą także internauci. 1 maja na stronie konkursu uruchomione zostanie głosowanie, w ramach którego każda osoba będzie mogła ocenić dowolną liczbę kandydatów. Realizacje z najwyższą notą w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie internautów". Głosy będą zbierane do 31 października. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej