Konkurs "Budowa Roku 2005" rozstrzygnięty

2007-05-22 18:49

Konkurs "Budowa Roku" z uwagi na swój prestiż zyskał w branży budowlanej miano "Oskarów Budownictwa". Organizuje go Polski Związek Inżynierów i Techników przy współudziale Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie wybitnych obiektów budowlanych lub inwestycji.

Celem Konkursu jest wyłonienie obiektów budowlanych, których budowa wiąże się z osiągnięciem wyróżniających wyników realizacyjnych. W konkursie brane są pod uwagę obiekty nowo powstałe lub odbudowane, rozbudowane, nadbudowane bądź przebudowane albo proces inwestycyjny z każdego rodzaju budownictwa.

Jury konkursu zwraca uwagę na jakość wykonania, zastosowane rozwiązania techniczne, czas i koszt realizacji. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, min. w kategorii:

 • budownictwo biurowe,
 • budynki mieszkalne deweloperskie i spółdzielcze, 
 • budynki przemysłowe i magazynowe,
 • obiekty inżynierii,
 • budynki handlu i usług,
 • obiekty użyteczności publicznej,
 • budynki rewaloryzowane.

- Pierwsza nagroda w tak ważnym konkursie to ogromny powód do dumy - mówi Tomasz Żurański, prezes VECTRA S.A., firmy wyróżnionej w kategorii budynki biurowe. - Tym większy, że wśród elementów ocenianych przez jury konkursu znalazł się także wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu. VECTRA, choć działa ogólnopolsko, jest bardzo mocno związana z Gdynią. Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do promocji tego miasta. Naszym celem było stworzenie przyjaznego miejsca pracy, także dla osób niepełnosprawnych. Poza tym, zależało nam na tym, aby siedziba była nowoczesna, a jednocześnie wpisywała się w architekturę tej części Trójmiasta - dodaje Tomasz Żurański.

Wśród wyróżnionych obiektów znalazły się między innymi:

 • Zespół Zabudowy Wielofunkcyjnej FORT w Warszawie,
 • Silos na cukier o pojemności 65 000 t w Cukrowni Środa Pfeifer & Langen Polska SA w Środzie Wielkopolskiej,
 • Budowa nowej siedziby Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach,
 • Budynek biurowy VECTRA SA w Gdyni,
 • Modernizacja Zespołu Stadionu Piłkarskiego w Kielcach,
 • "Wielopoziomowy parking podziemny i rewitalizacja płyty placu" w Poznaniu,
 • Centrum Handlowo-Rozrywkowe w Poznaniu,
 • Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
 • Remont i modernizacja Hali Targowej w Gdańsku,
 • Przebudowa istniejącego hotelu FLORENCE na hotel uzdrowiskowy Carlsbad Plaza z balneoterapią i sunalandem - Karlovy Vary.

Warto zaznaczyć, że zgłoszenie do konkursu niesie ze sobą pewne obowiązki i kandydat powinien umożliwić wizytującym jurorom wnikliwe oględziny obiektu budowlanego. Do jego obowiązków należy także udostępnienie dokumentacji technicznej, w tym dotyczącej organizacji i przebiegu całego procesu inwestycyjnego (jeśli zgłoszono proces inwestycyjny).

Przykładowe realizacje

VECTRA S.A.

Siedziba VECTRY znajduje się na terenie kompleksu budowlanego o powierzchni blisko 10 tys. metrów kwadratowych. W skład kompleksu wchodzą biurowiec (dwa połączone ze sobą na każdej kondygnacji budynki) i "Hotel Kuracyjny" (nowoczesny obiekt dysponujący 27 pokojami, centrum odnowy biologicznej oraz gabinetami do rehabilitacji osób niepełnosprawnych). Inwestycja usytuowana jest na tzw. Orłowskiej Górce - u zbiegu ulicy Popiela i Alei Zwycięstwa.

W dwupiętrowym budynku biurowym o łącznej powierzchni niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się około 200 stanowisk pracy. W części parterowej mieści się call center i centrum bilingowe. Pomieszczenia te są wyposażone w stanowiska dźwiękochłonne oraz izolację akustyczną, umożliwiającą bezkolizyjną pracę jednocześnie wielu osób. W tej części kompleksu znajduje się także m.in. jadalnia dla pracowników, pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne. Na pierwszym piętrze zlokalizowane są m.in., pokoje biurowe, sale spotkań oraz sala seminaryjna z nowoczesnym systemem audiowizualnym. Na ostatnim piętrze znajdują się m.in. pomieszczenia kierownictwa wraz z pokojami spotkań oraz sala konferencyjna. Z okien biurowca rozpościera się widok na morze i panoramę Klifu Orłowskiego.

Remont i modernizacja Hali Targowej w Gdańsku

Hala jest zlokalizowana w Gdańsku, przy Placu Dominikańskim 1. Wybudowano ją pod koniec XIX w. Prace remontowe polegały na wybudowaniu dróg i placów w okolicach obiektów, które swoim stylem nawiązują do układu pierwotnego. Całość prac, które trwały w sumie 54 miesięcy, przeprowadzano pod nadzorem konserwatorów.

Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski - budynek znajduje się w centrum Katowic, u zbiegu ulic Warszawskiej i Bankowej. Składa się z czterech kondygnacji nadziemnych z częściową nadbudówką oraz dwóch podziemnych. W części podziemnej zlokalizowano parking na samochody osobowe, a na części dachu pomieszczenia techniczne (takie jak centrale wentylacyjne i urządzenia chłodnicze).

Powierzchnia zabudowy wynosi 1514 m kw.,  a powierzchnia użytkowa budynku 8725 m kw.

Powierzchnię przeznaczono pod wydziały banku, salę operacyjną, bibliotekę, pomieszczenia dyrekcji, mieszkania służbowe itd. Komunikację wewnętrzną stanowią trzy klatki schodowe oraz dwie windy. Obiekt wybudowano w ciągu 24 miesięcy.

Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obiekt ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części podziemnej zlokalizowano parking oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze znajdują się recepcje oraz szatnie. Charakterystyczne jest to, że główna sala jest w kształcie amfiteatru i jest wyposażono ją w urządzenia hydrauliczne. Funkcję budynku należy określić jako dydaktyczną, kulturalną i konferencyjną.

Powierzchnia działki wynosi 5214 m kw., powierzchnia zabudowy 3264 m kw.,  a kubatura 58 717 m3.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej