Konkurs "Budowa Roku 2005" rozstrzygnięty

2007-05-22 18:49

Konkurs "Budowa Roku" z uwagi na swój prestiż zyskał w branży budowlanej miano "Oskarów Budownictwa". Organizuje go Polski Związek Inżynierów i Techników przy współudziale Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie wybitnych obiektów budowlanych lub inwestycji.

Celem Konkursu jest wyłonienie obiektów budowlanych, których budowa wiąże się z osiągnięciem wyróżniających wyników realizacyjnych. W konkursie brane są pod uwagę obiekty nowo powstałe lub odbudowane, rozbudowane, nadbudowane bądź przebudowane albo proces inwestycyjny z każdego rodzaju budownictwa.

Jury konkursu zwraca uwagę na jakość wykonania, zastosowane rozwiązania techniczne, czas i koszt realizacji. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, min. w kategorii:

  • budownictwo biurowe,
  • budynki mieszkalne deweloperskie i spółdzielcze, 
  • budynki przemysłowe i magazynowe,
  • obiekty inżynierii,
  • budynki handlu i usług,
  • obiekty użyteczności publicznej,
  • budynki rewaloryzowane.

- Pierwsza nagroda w tak ważnym konkursie to ogromny powód do dumy - mówi Tomasz Żurański, prezes VECTRA S.A., firmy wyróżnionej w kategorii budynki biurowe. - Tym większy, że wśród elementów ocenianych przez jury konkursu znalazł się także wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu. VECTRA, choć działa ogólnopolsko, jest bardzo mocno związana z Gdynią. Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do promocji tego miasta. Naszym celem było stworzenie przyjaznego miejsca pracy, także dla osób niepełnosprawnych. Poza tym, zależało nam na tym, aby siedziba była nowoczesna, a jednocześnie wpisywała się w architekturę tej części Trójmiasta - dodaje Tomasz Żurański.

Wśród wyróżnionych obiektów znalazły się między innymi:

  • Zespół Zabudowy Wielofunkcyjnej FORT w Warszawie,
  • Silos na cukier o pojemności 65 000 t w Cukrowni Środa Pfeifer & Langen Polska SA w Środzie Wielkopolskiej,
  • Budowa nowej siedziby Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach,
  • Budynek biurowy VECTRA SA w Gdyni,
  • Modernizacja Zespołu Stadionu Piłkarskiego w Kielcach,
  • "Wielopoziomowy parking podziemny i rewitalizacja płyty placu" w Poznaniu,
  • Centrum Handlowo-Rozrywkowe w Poznaniu,
  • Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
  • Remont i modernizacja Hali Targowej w Gdańsku,
  • Przebudowa istniejącego hotelu FLORENCE na hotel uzdrowiskowy Carlsbad Plaza z balneoterapią i sunalandem - Karlovy Vary.

Warto zaznaczyć, że zgłoszenie do konkursu niesie ze sobą pewne obowiązki i kandydat powinien umożliwić wizytującym jurorom wnikliwe oględziny obiektu budowlanego. Do jego obowiązków należy także udostępnienie dokumentacji technicznej, w tym dotyczącej organizacji i przebiegu całego procesu inwestycyjnego (jeśli zgłoszono proces inwestycyjny).

Przykładowe realizacje

VECTRA S.A.

Siedziba VECTRY znajduje się na terenie kompleksu budowlanego o powierzchni blisko 10 tys. metrów kwadratowych. W skład kompleksu wchodzą biurowiec (dwa połączone ze sobą na każdej kondygnacji budynki) i "Hotel Kuracyjny" (nowoczesny obiekt dysponujący 27 pokojami, centrum odnowy biologicznej oraz gabinetami do rehabilitacji osób niepełnosprawnych). Inwestycja usytuowana jest na tzw. Orłowskiej Górce - u zbiegu ulicy Popiela i Alei Zwycięstwa.

W dwupiętrowym budynku biurowym o łącznej powierzchni niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się około 200 stanowisk pracy. W części parterowej mieści się call center i centrum bilingowe. Pomieszczenia te są wyposażone w stanowiska dźwiękochłonne oraz izolację akustyczną, umożliwiającą bezkolizyjną pracę jednocześnie wielu osób. W tej części kompleksu znajduje się także m.in. jadalnia dla pracowników, pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne. Na pierwszym piętrze zlokalizowane są m.in., pokoje biurowe, sale spotkań oraz sala seminaryjna z nowoczesnym systemem audiowizualnym. Na ostatnim piętrze znajdują się m.in. pomieszczenia kierownictwa wraz z pokojami spotkań oraz sala konferencyjna. Z okien biurowca rozpościera się widok na morze i panoramę Klifu Orłowskiego.

Remont i modernizacja Hali Targowej w Gdańsku

Hala jest zlokalizowana w Gdańsku, przy Placu Dominikańskim 1. Wybudowano ją pod koniec XIX w. Prace remontowe polegały na wybudowaniu dróg i placów w okolicach obiektów, które swoim stylem nawiązują do układu pierwotnego. Całość prac, które trwały w sumie 54 miesięcy, przeprowadzano pod nadzorem konserwatorów.

Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski - budynek znajduje się w centrum Katowic, u zbiegu ulic Warszawskiej i Bankowej. Składa się z czterech kondygnacji nadziemnych z częściową nadbudówką oraz dwóch podziemnych. W części podziemnej zlokalizowano parking na samochody osobowe, a na części dachu pomieszczenia techniczne (takie jak centrale wentylacyjne i urządzenia chłodnicze).

Powierzchnia zabudowy wynosi 1514 m kw.,  a powierzchnia użytkowa budynku 8725 m kw.

Powierzchnię przeznaczono pod wydziały banku, salę operacyjną, bibliotekę, pomieszczenia dyrekcji, mieszkania służbowe itd. Komunikację wewnętrzną stanowią trzy klatki schodowe oraz dwie windy. Obiekt wybudowano w ciągu 24 miesięcy.

Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obiekt ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części podziemnej zlokalizowano parking oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze znajdują się recepcje oraz szatnie. Charakterystyczne jest to, że główna sala jest w kształcie amfiteatru i jest wyposażono ją w urządzenia hydrauliczne. Funkcję budynku należy określić jako dydaktyczną, kulturalną i konferencyjną.

Powierzchnia działki wynosi 5214 m kw., powierzchnia zabudowy 3264 m kw.,  a kubatura 58 717 m3.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany