Konferencja w Sprawie Zmian Klimatu otwarta

2008-12-15 14:41
Otwarcie wystawy przez Ministra Środowiska prof. Macieja Nowickiego.
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Otwarcie wystawy przez Ministra Środowiska prof. Macieja Nowickiego.

30 listopada 2008 roku w Poznaniu, prof. Maciej Nowicki - Minister Środowiska, uroczyście otworzył unikalną światową wystawę "Technologie dla ochrony klimatu". Ekspozycja jest najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym rozpoczętej 1 grudnia - Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14.

Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC), a gospodarzem - Rząd RP, w imieniu którego przygotowania koordynuje Ministerstwo Środowiska.
Celem COP 14 (Conference of the Parties - COP), czyli 14. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) oraz 4. Sesji Spotkania Stron Protokołu z Kioto, jest wypracowanie nowego światowego porozumienia w sprawie ochrony klimatu, które będzie obowiązywało po 2012 roku. Podpisanie tego dokumentu planowane jest w 2009 roku w Kopenhadze.

Wystawa "Technologie dla ochrony klimatu" prezentuje 120 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń i instalacji z 20 krajów. Zorganizowano ją w pawilonie nr 5 na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Na powierzchni 7 tys. m2 pokazane są technologie i urządzenia, które służą ochronie klimatu, od energooszczędnych samochodów i najnowszych rozwiązań wykorzystujących wodór jako paliwo, po przyjazne środowisku materiały izolacyjne oraz proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak łapacz mgły stosowany do pozyskiwania wody czy specjalnie skonstruowane wydajne kuchenki, które mogą zastąpić palniki naftowe lub ogniska (nadal wykorzystywane do przygotowywania posiłków w krajach rozwijających się).

- Otwarcie tej wystawy to dla mnie wielki zaszczyt i powód do dumy. Kiedy podczas zeszłorocznej Konferencji ONZ na Bali wpadłem na pomysł jej realizacji, wiedziałem, że czeka nas niezmiernie trudne zadanie. Udało nam się zgromadzić wiele niezwykle ważnych dla ochrony klimatu technologii z całego świata i jednocześnie zaprezentować je w atrakcyjnej, interaktywnej formie zwiedzającym. Zapraszam wszystkich do zwiedzania! - powiedział minister Maciej Nowicki. - Wymiana myśli i transwer technologii do innych krajów są wciąż niewystarczajace. Mam nadzieję, że ta ekspozycja oraz decyzje podjęte podczas rozpoczynajacej się konferenecji pomogą to zmienić - dodał.

Wystawa jest skierowana do wszystkich, nie tylko do specjalistów ochrony środowiska. Ciekawostką są oryginalne wynalazki z egzotycznych regionów świata, m.in. koszykowe ogrody Bangladeszu, wywoływacz deszczu z Holandii czy solarna kafejka internetowa z Gambii. Pomysł, który zainteresuje każdego, to parkiet do tańca, który produkuje energię elektryczną. Można wziąć udział w budowie ręcznie robionych kolektorów słonecznych oraz przetestować swoje umiejętności kierowania samochodem w symulatorze ekologicznej jazdy.

Podczas przyjmowania zgłoszeń i kwalifikowania obiektów, Agatę Goździk - komisarz wystawy, najbardziej zdumiała koncepcja budowy pływającego miasta. Makietę pływajacej wyspy Boon prezentuje holenderska grupa Ooms Avenhorn.

Wszystkie wynalazki prezentowane są w pięciu grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Najwięcej eksponatów liczy sekcja odnawialnych źródeł energii, którą podzielono dodatkowo na grupy związane z biomasą, energią wiatrową oraz słoneczną. Wystawę można zwiedzać od 1 do 14 grudnia w godzinach 10.00-19.00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Informacje na temat odbywającej się w Poznaniu konferencji można uzyskać również na oficjalnych stronach:
http://www.cop14.gov.pl/
http://www.unfccc.int/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany