Konferencja pomysłem na współpracę uczelni i biznesu
Na Politechnice Łódzkiej odbędzie się 25 października 2007 roku konferencja dla studentów pt.: "Nowoczesny biurowiec na drodze do realizacji - jak stworzyć dobry i skuteczny projekt". Jest to przykład na to, że współpraca uczelni wyższych i biznesu daje obustronne korzyści. Uczelnie, organizując z partnerami biznesowymi tego typu wydarzenia, uatrakcyjniają swoją ofertę dla już studiujących, jaki i potencjalnych kandydatów. Firma, która decyduje się na współpracę z uczelnią wyższą przede wszystkim ma możliwość zaprezentowania się w gronie swoich przyszłych odbiorców, partnerów lub potencjalnych pracowników
W ramach konferencji na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej pojawią się prelegenci i prowadzący warsztaty specjaliści, którzy podpowiedzą studentom nie tylko jak stworzyć dobry projekt, lecz także jak skutecznie go zaprezentować i sprzedać. Wśród zaproszonych gości zobaczymy między innymi przedstawiciela międzynarodowej pracowni architektonicznej Aedas CE Architects and Planners - jednej z pięciu największych pracowni projektowych na świecie oraz Mirosława Oczkosia - trenera i konsultanta w zakresie wizerunku i języka, wykładowcę Warszawskiej Szkoły Filmowej. Dzięki konferencji studenci będą mieli okazję uzupełnić wiedzę teoretyczną o praktyczne umiejętności niezwykle potrzebne na współczesnym rynku. Głównym organizatorem wydarzenia jest łódzka firma deweloperska - Faktoria.
Uczelnie, organizując z partnerami biznesowymi tego typu wydarzenia, uatrakcyjniają swoją ofertę dla już studiujących, jaki i potencjalnych kandydatów. Dzięki konferencjom, warsztatom i szkoleniom finansowanym przez zainteresowane firmy szkoła może zaproponować swoim słuchaczom zajęcia, na które w innych wypadkach nie mogłaby sobie pozwolić. Jest to również doskonałe urozmaicenie programu oraz szansa dla studentów, by zdobyć praktyczne umiejętności, bez których niemożliwe jest odniesienie sukcesu na rynku pracy.
Firma, która decyduje się na współpracę z uczelnią wyższą, również czerpie z tego wiele korzyści. Przede wszystkim ma możliwość zaprezentowania się w gronie swoich przyszłych odbiorców, partnerów lub potencjalnych pracowników. Spotkania na uczelni są dobrą okazją do zdobycia nowych inspiracji i pomysłów. Coraz częściej firmy decydują się na wsparcie wybranych kierunków uczelni, by wykształcić przyszłych kandydatów do pracy w swojej dziedzinie lub by w dodatkowy sposób zadbać o rozwój swojego miasta czy regionu. - Nasz sukces jest bardzo silnie skorelowany z dobrą passą regionu łódzkiego - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Faktoria Sp. z o.o. - To od studentów takich specjalizacji jak architektura, budownictwo czy planowanie przestrzenne, ale także ekonomia, zarządzanie i marketing zależy przyszłość rynku nieruchomości w Łodzi. Zależy nam na tym, by łódzkie uczelnie kształciły specjalistów, którzy już za kilka lat wesprą naszą branżę. Mamy nadzieję, że przyczynią się do sukcesu regionu. Liczymy również na inspirację ze strony młodych ludzi do nowych inwestycji i projektów.
Ważnym elementem konferencji "Nowoczesny biurowiec na drodze do realizacji - jak stworzyć dobry i skuteczny projekt" będzie bowiem konkurs na zagospodarowanie jednej z łódzkich działek. Urząd Miasta Łodzi, który objął wydarzenie swoim patronatem, udostępni do tego celu plany jednej z przeznaczonych pod inwestycję parceli w centrum miasta. Zadaniem młodych ludzi będzie nie tylko przygotowanie ciekawej koncepcji architektonicznej, lecz także zaprezentowanie jej w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Dzięki takiej formule studenci będą mieli okazję sprawdzić w praktyce zdobyte podczas konferencji umiejętności, a miasto zyska ciekawy pomysł na zagospodarowanie terenu. Termin oddania prac - 26.11.2007.
Podczas konferencji wykłady otwarte dla wszystkich). Warsztaty są kierowane do studentów 5 roku architektury (liczba miejsc ograniczona, konieczne wcześniejsze zapisy).