Konferencja „Kryzys i co dalej – finansowanie w trudnych czasach”
Tak właściwie nie wiadomo, czy gospodarka wchodzi w kolejny kryzys, czy tkwi cały czas w tym samym. Jedno jest pewne, żeby mogła się rozwijać potrzebuje pieniędzy. Tylko skąd je brać? O tym, i innych nurtujące przedsiębiorców i finansistów problemach dyskutowali uczestnicy konferencji "Kryzys i co dalej – finansowanie w trudnych czasach", zorganizowanej przez "Prospects Magazine".
Polska odrobiła lekcję z kryzysu
Organizatorzy podzielili konferencję na trzy panele dyskusje. Uczestnicy pierwszej debaty starali się odpowiedzieć na pytania o genezę i źródła obecnego kryzysu, zastanawiali się nad sposobami jego przezwyciężenia. W tym panelu udział wzięli przedstawiciele sektora bankowego i wybitni eksperci z dziedziny finansów, w tym m.in. Jan Krzysztof Bielecki były prezes Rady Ministrów i były prezes Banku Pekao S.A., Wojciech Kwaśniak zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Ludwik Sobolewski prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Bogusław Grabowski prezes Grupy Skarbiec, Henryka Bochniarz prezydent PKPP Lewiatan, Mateusz Morawiecki prezes Banku Zachodniego WBK, Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich oraz Rafał Antczak wiceprezes Deloitte. Wszyscy byli zgodni, że na kłopotach strefy euro Polska może zyskać. Istnieje jednak zagrożenie, że przedłużający się kryzys w strefie euro może osłabić naszych największych partnerów handlowych, co nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę. Upadek finansowy Grecji przekłada się całą strefę euro i jak dotąd, nie udało się znaleźć skutecznej metody by pomóc Grekom w uzdrowieniu sytuacji. Kolejne pakiety pomocowe - warte setki miliardów euro - nie uratują Grecji jeśli nie rozpoczną się tam ostre reformy, a jak dotąd społecznej zgody na to nie ma. Ważną rolę w tej batalii ma do odegrania Europejski Bank Centralny i politycy, którzy powinni stać na straży jedności całej strefy euro. EBC już podjął kroki stabilizujące finanse banków komercyjnych. Teraz podobne działania powinni podjąć politycy, by jak najszybciej zaprezentować szczegóły paktu fiskalnego.
Zdaniem zdecydowanej większości panelistów - polska gospodarka odrobiła lekcję z kryzysu. Ożywioną dyskusję wywołał jednak sposób, w jaki to się udało, czy za pomocą wyższych podatków, czy też szukania znacznych oszczędności w budżecie. Rozmówcy docenili rolę, jaką w kryzysie odegrały rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki podejmują decyzje asekuracyjne
Uczestnicy drugiej debaty - Jacek Furga, prezes Centrum Amron, Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, Sven Torsten Kain, członek zarządu BRE Banku Hipotecznego oraz Krzysztof Kolany, główny analityk serwisu Bankier - rozmawiali o roli systemu bankowego, który jest krwioobiegiem całej gospodarki. Uznali, że banki, poprzez zbytnią troskę o swoje własne finanse, ograniczyły finansowanie wielu inwestycji. Paneliści zwrócili też uwagę na asekuracyjny sposób oceny wielu inwestycji przez banki. To widać po surowych ocenach wielu wniosków kredytowych i skłonność do finansowaniem tylko tych projektów, które nie są dla banku dużym ryzykiem.Ostatnim punktem konferencji był panel o alternatywnych źródłach finansowania inwestycji, w której udział wzięli: Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu (ZPL), Jacek Bielecki członek zarządu, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Robert Kwiatkowski wicedyrektor działu Rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych oraz Jarosław Filipek, prezes Zarządu Codes. Dyskutowano o finansowaniu w rozwój przedsiębiorstw, ale środkami nie pochodzącymi z bankowego kredytu. Podkreślano rolę jaką może w tym odegrać Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która jest miejscem pozyskania kapitału zarówno poprzez emisje akcji jak i emisję obligacji. Skutecznym sposobem finansowania majątku ruchomego jest od wielu lat leasing. Wyniki za 2011 rok przedstawione przez ZPL potwierdzają, że właśnie ten sposób finansowania inwestycji przedsiębiorcy cenią najbardziej. Jednak wnioski płynące z tej dyskusji mogą zaskakiwać, gdyż utrzymywanie wysokich oszczędności w bankach przez polskich przedsiębiorców jednoznacznie sugeruje, że nasze firmy nie potrzebują zewnętrznych sposobów finansowania - gdyby bowiem chciały finansować swój rozwój to mogą to robić z własnych oszczędności.
Dodajmy jeszcze, że konferencja Prospects Magazine „Kryzys i co dalej – Finansowanie w trudnych czasach” odbyła się 9 lutego 2012 r. w warszawskim hotelu Hyatt. Patronat merytoryczny objęły firmy Deloitte, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, PKPP Lewiatan, Polski Związek Firm Deweloperskich, Związek Banków Polskich oraz Centrum Amron.