Konferencja IZOLACJE 2012 – wydarzenie roku branży izolacyjnej

2012-03-19 15:09
Konferencja IZOLACJE 2012
Autor: Izolacje Konferencja IZOLACJE 2012 okazała się niezwykle ważnym wydarzeniem dla branży izolacyjnej.

Bardzo ciekawa i bardzo merytoryczna - tak uczestnicy komentowali konferencję "Izolacje 2012", pierwsze takie spotkanie branży izolacyjnej. Podczas dwudniowych obrad zastanawiano się nad kierunkiem, w jakim zmierza branża, Specjaliści z ośrodków badawczych i akademickich zaprezentowali aktualny stan wiedzy w zakresie kompleksowo pojmowanych izolacji, projektanci poruszyli kwestie newralgiczne z punktu widzenia projektowania budynków pod kątem ich odpowiedniej izolacyjności cieplnej, producenci zaś przedstawiali najnowsze rozwiązania w zakresie materiałów i technologii izolacyjnych.

Atrakcyjność merytoryczną konferencji potwierdza obecność na niej ponad 200 osób zawodowo związanych z różnymi segmentami rynku materiałów izolacyjnych. W tym gremium nie zabrakło autorytetów z instytutów badawczych i uczelni technicznych, ekspertów z firm producenckich, menadżerów firm wykonawczych, architektów i projektantów.

Jarosław Guzal, redaktor naczelny miesięcznika „IZOLACJE” i serwisu www.izolacje.com.pl, w imieniu gospodarzy podkreślił wyjątkowość tego wydarzenia oraz wskazał jego główny cel – uczynienie z konferencji forum, na którym obecnie i w następnych edycjach konferencji, będą poruszane kwestie najistotniejsze dla branży izolacyjnej.

Podczas konferencji wygłoszono 25 referatów w ramach trzech sesji:
I. Rola izolacji we współczesnym budownictwie;
II. Nowoczesne izolacje;
III. Izolacje – projektowanie i wykonawstwo.

Pierwszy wystąpił dr hab. inż. Tomasza Kisilewicza z Politechniki Krakowskiej, który zwrócił uwagę na fakt, iż funkcje izolacyjne budynku są absolutnie pierwotne i podstawowe oraz podkreślił wagę dobrego izolowania. Przywołał obiegowe opinie na ten temat oraz żartobliwie wykazał ich absurdalność. Pokazywał przykłady budynków zaprojektowanych nie tylko niezgodnie z ideą budownictwa zrównoważonego, lecz także sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Zakończył próbą odpowiedzi na pytanie, jakie są wyzwania współczesnego budownictwa w dziedzinie izolacji:

- Rozwój technologiczny będzie dalej zapewne sprawiał, że materiały izolacji budowlanych będą coraz efektywniejsze, bardziej uniwersalne, odporne na warunki środowiska i starzenie. Wydaje mi się jednak, że główne wyzwanie nie dotyczy jednak wprost materiałów izolacyjnych, ale ludzi, którzy je stosują oraz determinacji społeczeństwa w sferze stanowienia wymagań. Właściwe stosowanie izolacji zawsze będzie wymagało od projektantów dobrego rozumienia zjawisk zachodzących w budynkach, całościowego spojrzenia na budynek i jego otoczenie oraz harmonijnego połączenia aspektów estetycznych, technicznych i środowiskowych. Natomiast dobrze skonstruowane przepisy czy procedury mogą te oczekiwania sensownie wspierać i egzekwować, nie zmuszając użytkowników do poszukiwania luk w prawie czy trików pozwalających na ich omijanie - powiedział dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.

Inauguracyjny referat był punktem odniesienia dla kolejnych referatów. Wątki dotyczące kierunków rozwoju polityki energooszczędnej w Europie i Polsce oraz nasilających się zjawisk globalnego ocieplania klimatu i związanej z nimi konieczności zwiększania udziału budownictwa niskoenergetycznego w ogólnym stanie budownictwa zostały rozwinięte m.in. w wystąpieniach dr. inż. Arkadiusza Węglarza z Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz dr. inż. Piotra Narowskiego z Politechniki Warszawskiej. O konkretnych inicjatywach na rzecz upowszechniania wiedzy na temat rozwiązań energooszczędnych w technologiach budowlanych mówiła mgr inż. Ewa Kosmala reprezentująca firmę Knauf Insulation.

W wielu referatach prezentowane były nowoczesne materiały izolacyjne, na przykład nowe rozwiązania ze skalną wełną mineralną, aerożele krzemionkowe, pianki PIR czy izolacje próżniowe. Omówiono m.in. izolacyjność termiczną przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków, izolacje cieplne z wełny mineralnej i styropianu, nowe dokonania w dziedzinie izolacji akustycznych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się referaty dotyczące projektowania oraz technik wykonywania robót izolacyjnych, chociażby „Izolacje poziome w murze – główny problem trwałego osuszania budynków”, „Projektowanie budynków niskoenergetycznych”, „Budownictwo zero- lub prawie zeroenergetyczne w warunkach polskich”, „Ocena energetyczna stolarki budowlanej”, „Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz” oraz „Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń”.

Konferencja potwierdziła, że i w branży izolacyjne występują gorące tematy – choćby dotyczące docieplania ścian zewnętrznych od wewnątrz oraz docieplania ocieplonych elewacji, które poruszały umysły i budziły emocje uczestników. Dla organizatorów i uczestników stało się oczywiste, że branża bardzo potrzebowała takiego wydarzenia oraz tego, że będzie go potrzebowała w przyszłości.

Honorowe patronaty nad konferencją „IZOLACJE 2012” objęli: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, SARP, ITB, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Związek Producentów Materiałów Budowlanych Dla Budownictwa.
Patronami merytorycznymi były: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR SIPUR.

Konferencja, której organizatorem była redakcja miesięcznika „IZOLACJE” oraz serwisu internetowego www.izolacje.com.pl, odbyła się 1-2 marca w Hotelu Puławska Residence w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej