Konferencja „Biurowce w Polsce” - podsumowanie

2015-11-20 9:17
rynek biurowy w Polsce
Autor: Nowy Adres

W tegorocznej, ósmej już edycji konferencji z cyklu "Biurowce w Polsce" wzięło udział blisko 260 osób - deweloperów, przedstawicieli agencji doradczych, banków, zarządców, najemców oraz architektów. Konferencja dotycząca rynku biurowego w Polsce odbyła się 21-22 października w warszawskim hotelu Hilton. Organizator - Nowy Adres S.A.

Panel dyskusyjny o rynku biurowym w Polsce

Pierwszym punktem konferencji był panel dyskusyjny prowadzony przez Radosława Góreckiego, communication managera w firmie doradczej Colliers. Jego uczestnicy, wśród nich Rafał Mazurczak, dyrektor działu biur i hoteli w Echo Investment, Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w firmie Skanska Property Poland oraz Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju z Ghelamco dyskutowali o aktualnej sytuacji na rynku biurowym na rynku stołecznym i w miastach regionalnych. Podczas gdy w takich miastach jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań czy nawet Katowice biura wynajmują się świetnie za sprawą utrzymującej się popularności tych miast jako lokalizacji inwestycji z sektora BPO (Business Process Outsourcing), Warszawa stoi w obliczu możliwego kryzysu nadpodaży. Jeśli wszystkie rozpoczęte i zapowiedziane inwestycje zostaną planowo ukończone, w 2017 r. w stolicy może być nawet 19% pustostanów, co będzie miało przełożenie na blisko milion metrów kwadratowych gotowych, pustych biur. Dla porównania, na rynkach regionalnych wskaźnik ten może wynieść ok. 8%. Uczestnicy panelu byli zgodni, że najbardziej ucierpią właściciele starszych obiektów powstałych w ubiegłym wieku, o klasie B lub niższych, którzy będą mieli kłopot z utrzymaniem dotychczasowych najemców. Ci bowiem - korzystając ze spadających stawek czynszowych - będą mogli wynająć nowoczesną powierzchnię biurową o wysokim standardzie w nowych projektach.

Budynek biurowy wpisany w otoczenie - klucz do sukcesu

Wielkim zainteresowaniem cieszył się również wykład gościa specjalnego konferencji, arch. Fokke Moerel, pracującej dla słynnej, ale i kontrowersyjnej holenderskiej pracowni MVDRV. Według niej kluczem do osiągnięcia sukcesu przez budynek biurowy jest umiejętne połączenie jego projektu z otoczeniem i harmonijne wpasowanie go w istniejącą tkankę miejską. Filozofię tę już niedługo będzie można obejrzeć na żywo w Poznaniu - MVDRV odpowiada za projekt biurowca Bałtyk, który po ukończeniu w przyszłym roku zaoferuje 25 000 m² nowych biur. Obiekt będą wyróżniać charakterystyczne dla tej pracowni „ścięcia” i ubytki w bryle budynku, które można zobaczyć chociażby w takich inwestycjach, jak wiedeńska „Wieża z talią” czy siedziba banku DNB w Oslo.

Wpływ na rynek biurowy pokolenia Y

Był to temat wystąpienia gościa specjalnego drugiego dnia konferencji - Petera Victora z Head of International Desk, EMEA z globalnej firmy doradczej Cushman&Wakefield. Skupił się on na zmianach, jakie na rynku biurowym wywiera wchodzenie na rynek pracy tzw. pokolenia Y, dla których lokowanie biur w uznawanych za prestiżowe centrach miast coraz częściej ma znaczenie drugorzędne.
– W krajach Europy Zachodniej deweloperzy coraz częściej muszą „gonić talenty” i oferować najlepszym i najbardziej wykwalifikowanym pracownikom z młodego pokolenia wartości dodane w postaci specjalnych udogodnień i niestandardowej organizacji pracy oraz przestrzeni biurowej. Sama lokalizacja w centrach biurowych dzisiaj nie jest już czynnikiem decydującym dla dużej grupy pracowników – mówił Victor, powołując się na przykłady nowych, dużych realizacji biurowych w Londynie.

Jak będzie kształtował się popyt na powierzchnie biurowe? 

Na to pytanie próbował odpowiedzieć Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa firmy doradczej JLL. Według niego zapotrzebowanie na biura będzie utrzymywać się zarówno na rynku stołecznym, jak i w miastach regionalnych. O ile w całym 2014 r. całkowity popyt na biura wyniósł 1 050 000 m², to już w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku ten wynik został już przekroczony o 30 000 m². W sumie w zeszłym roku zawarto 1194 umowy najmu, z czego 12 na więcej niż 10 000 m². Od stycznia do końca września 2015. było to odpowiednio 1070 i 17. Wysoki popyt na biura na rynku stołecznym będą stymulować spadki stawek czynszowych, wywołane dużą podażą w nowych projektach. Miasta regionalne będą cały czas korzystać z ogromnej popularności Polski jako lokalizacji dla inwestycji z sektora BPO - JLL szacuje, że do 2020 w tej branży będzie pracować 250 tys. ludzi. Dla porównania w sektorze motoryzacyjnym w całej Polsce zatrudnionych jest ok. 190 tys. ludzi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej