Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego bez przywództwa

2014-11-06 11:46
Prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski prezentuje tezy kodeksu budowlanego swojego autorstwa
Autor: Ka Prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski prezentuje w 2010 roku tezy Kodeksu budowlanego swojego autorstwa. Od lewej: Grzegorz Buczek - wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Sławomir Żak - wiceprezes ds. wewnętrznych Krajowej Rady Izby Architektów, prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Andrzej Duch - dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, UM Gdańsk.

Pomysłodawca i twórca pierwszych założeń nowego Kodeksu budowlanego – prof. Zygmunt Niewiadomski, przewodniczący powołanej w roku 2012 Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. Czy to opóźni prace nad tworzeniem nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego?

Prof. Zygmunt Niewiadomski kilka lat przed powołaniem Komisji Kodyfikacyjne Prawa Budowlanego zasłynął jako największy entuzjasta nowego Kodeksu Budowlanego, zaprezentował założenia jaki zakres procesu budowlanego powinien regulować i jakie korzyści przyniesie to w praktyce realizacji inwestycji budowlanych. Fakt, nadszedł czas reformy Prawa budowlanego z 1994 roku, które wtedy było już nowelizowane niemal setkę razy i stało się gąszczem zagmatwanych przepisów prawnych usiłujących ogarnąć zmiany i potrzeby rozwijającego się rynku budowlanego.
Dla pomysłu powstania nowego Kodeksu budowlanego prof. Niewiadomski zdobył silne poparcie środowiska i wreszcie parlamentu oraz rządu, czego konsekwencją stało się powołanie do życia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, której został przewodniczącym.
Przez dwa lata Komisja nie miała jakichś specjalnych dokonań w swojej pracy. Wreszcie na wiosnę 2014 zostały opublikowane do konsultacji założenia do projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (w trakcie prac zmieniono mu pierwotną nazwę, na bardziej odpowiednią dla zakresu, który będzie regulował). I na tym etapie znajduje się on do tej pory.

Nie jest żadną tajemnicą, że wszelkie regulacje dotyczące standardów funkcjonowania budownictwa powstają „w bólach”, trudno jest osiągnąć kompromisy, które będą zaakceptowane przez wszystkie grupy (zawodowe i interesów również) składające się na łańcuch realizacji inwestycji budowlanej. Nie znane są oficjalne powody rezygnacji prof. Zygmunta Niewiadomskiego z pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, można się tylko domyślać... Sam też nie chce komentować tej sytuacji do czasu oficjalnego przyjęcia rezygnacji przez minister infrastruktury i rozwoju.

Czy  brak przywództwa Komisji wpłynie na harmonogram jej prac? Może to nie jest aż tak istotne, skoro niektórzy jej członkowie, w tym przypadku Robert Dziwiński (szef GUNB) i Ruyszard Trykosko (szef PZITB) zapewniali 5 listopada 2014, że prace idą w dobrym kierunku (właśnie udawali się na posiedzenie Komisji) i na koniec I kwartału 2015 powinniśmy poznać uzgodniony tekst założeń do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Ale nie miejmy złudzeń, to jeszcze nie oznacza szybkiej ścieżkli legislacyjnej tego dokumentu...      

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany