Kolejne firmy budowlane „poszkodowane” przez inwestycje na EURO 2012

2012-06-05 16:32
Budowa autostrady A1
Autor: MTBiGM

Kolejne firmy realizujące najbardziej prestiżowe inwestycje - czyli stadiony i autostrady - chcą (bądź muszą) ogłosić upadłość. Taki wniosek z możliwością układową zdecydowały złożyć do Sądu Rejonowego w Poznaniu trzy spółki PBG, Hydrobudowa i Aprivia. Robią to w jednym czasie, w imię solidarnej odpowiedzialności konsorcjantów na dużych kontraktach.

Powód? Znany od kilku miesięcy - brak płynności finansowej, niemożliwość dogadania się bankami w sprawie kredytu pomostowego, zablokowanych kont, niecałkowite rozliczenie kontraktu na Stadionie Narodowym, kłopoty z płatnościami na autostradach A1 i A4. T. Zaangażowanie Grupy PBG w te projekty jest duże, bo wartość wymienionych kontraktów to blisko 5 mld zł netto. A ponieważ prowadzone były niemal w jednym czasie, powiększyło to trudności z płynnością. Trudna sytuacja płynnościowa Grupy PBG jest również konsekwencją wycofania się banku z finansowania akwizycji RAFAKO i koniecznością sfinansowania tej transakcji ze środków własnych i posiadanych limitów kredytowych. Zresztą, kilku wierzycieli firm już wcześniej złożyło wnioski upadłościowe dla PBG i Hydrobudowy. Firmy budowlane bankrutują coraz częściej, i jak jeszcze niedawno były to firmy średnie i małe, to teraz jak widać kłopoty dotykają grupy tych największych.

Wierzyciele dostaną swoje

Obecny manewr zarządów tych firm i ich wniosek o upadlość ma na celu ochronę pracowników i interesów wszystkich wierzycieli. Jeżeli Sąd przychyli się do wniosku z możliwością zawarcia układu, powinno to ustabilizować sytuację. Spółki będą mogły kontynuować obecnie realizowane projekty.
- Decydując się na złożenie wniosku o upadłość z zawarciem układu kierowaliśmy się interesem naszych pracowników, wszystkich wierzycieli spółki oraz kontrahentów. Przyjęcie warunków zaproponowanych przez banki byłoby szkodliwe dla PBG i pozostałych wierzycieli. Oznaczałoby to bowiem nierówne traktowanie naszych wierzycieli, co niekorzystnie odbiłoby się na naszych podwykonawcach, dostawcach materiałów i obligatariuszach – powiedział Jerzy Wiśniewski, prezes PBG. - Rozwiązaniem do którego dążyć będzie zarząd PBG jest emisja obligacji zamiennych na akcje i spłata wszystkich wierzytelności w znaczącej większości.

Zgodnie z oświadczeniem PBG, spółka chce zaproponować układ w dwóch wariantach. W pierwszym spłaci 100% wierzytelności firmom, których kwota nie przekracza 100 tys. zł, w przypadków większych kwot wyniosła by ona 80% dla wierzytelności od 100 tys. zł do 1 mln zł i 69% dla kwot ponad 1 mln zł. Drugi scenariusz spłat byłby podobny do pierwszego, ale z zamianą długu powyżej 1 mln na akcje spółki po cenie 40 zł za akcję.

Hydrobudowa Polska również ma gotowe dwa warianty - spłata 100% wierzytelności firmom, które mają roszczenia do 10 tys. zł, dla przedziału 10 tys. zł do 1 mln zł proponuje 80%, a dla tych powyżej - 44%, a w wariancie drugim również te najwyższe wierzytelności byłyby uzupełnianie akcjami spółki po 1 zł.

Firma APRIVIA jeszcze nie ujawniła swoich propozycji układowowych...

Nowa murawa na Stadionie Narodowym
Autor: NCS Stadion Narodowy gotowy na EURO 2012
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej