Kolejne firmy budowlane „poszkodowane” przez inwestycje na EURO 2012

2012-06-05 16:32
Budowa autostrady A1
Autor: MTBiGM

Kolejne firmy realizujące najbardziej prestiżowe inwestycje - czyli stadiony i autostrady - chcą (bądź muszą) ogłosić upadłość. Taki wniosek z możliwością układową zdecydowały złożyć do Sądu Rejonowego w Poznaniu trzy spółki PBG, Hydrobudowa i Aprivia. Robią to w jednym czasie, w imię solidarnej odpowiedzialności konsorcjantów na dużych kontraktach.

Powód? Znany od kilku miesięcy - brak płynności finansowej, niemożliwość dogadania się bankami w sprawie kredytu pomostowego, zablokowanych kont, niecałkowite rozliczenie kontraktu na Stadionie Narodowym, kłopoty z płatnościami na autostradach A1 i A4. T. Zaangażowanie Grupy PBG w te projekty jest duże, bo wartość wymienionych kontraktów to blisko 5 mld zł netto. A ponieważ prowadzone były niemal w jednym czasie, powiększyło to trudności z płynnością. Trudna sytuacja płynnościowa Grupy PBG jest również konsekwencją wycofania się banku z finansowania akwizycji RAFAKO i koniecznością sfinansowania tej transakcji ze środków własnych i posiadanych limitów kredytowych. Zresztą, kilku wierzycieli firm już wcześniej złożyło wnioski upadłościowe dla PBG i Hydrobudowy. Firmy budowlane bankrutują coraz częściej, i jak jeszcze niedawno były to firmy średnie i małe, to teraz jak widać kłopoty dotykają grupy tych największych.

Wierzyciele dostaną swoje

Obecny manewr zarządów tych firm i ich wniosek o upadlość ma na celu ochronę pracowników i interesów wszystkich wierzycieli. Jeżeli Sąd przychyli się do wniosku z możliwością zawarcia układu, powinno to ustabilizować sytuację. Spółki będą mogły kontynuować obecnie realizowane projekty.
- Decydując się na złożenie wniosku o upadłość z zawarciem układu kierowaliśmy się interesem naszych pracowników, wszystkich wierzycieli spółki oraz kontrahentów. Przyjęcie warunków zaproponowanych przez banki byłoby szkodliwe dla PBG i pozostałych wierzycieli. Oznaczałoby to bowiem nierówne traktowanie naszych wierzycieli, co niekorzystnie odbiłoby się na naszych podwykonawcach, dostawcach materiałów i obligatariuszach – powiedział Jerzy Wiśniewski, prezes PBG. - Rozwiązaniem do którego dążyć będzie zarząd PBG jest emisja obligacji zamiennych na akcje i spłata wszystkich wierzytelności w znaczącej większości.

Zgodnie z oświadczeniem PBG, spółka chce zaproponować układ w dwóch wariantach. W pierwszym spłaci 100% wierzytelności firmom, których kwota nie przekracza 100 tys. zł, w przypadków większych kwot wyniosła by ona 80% dla wierzytelności od 100 tys. zł do 1 mln zł i 69% dla kwot ponad 1 mln zł. Drugi scenariusz spłat byłby podobny do pierwszego, ale z zamianą długu powyżej 1 mln na akcje spółki po cenie 40 zł za akcję.

Hydrobudowa Polska również ma gotowe dwa warianty - spłata 100% wierzytelności firmom, które mają roszczenia do 10 tys. zł, dla przedziału 10 tys. zł do 1 mln zł proponuje 80%, a dla tych powyżej - 44%, a w wariancie drugim również te najwyższe wierzytelności byłyby uzupełnianie akcjami spółki po 1 zł.

Firma APRIVIA jeszcze nie ujawniła swoich propozycji układowowych...

Nowa murawa na Stadionie Narodowym
Autor: NCS Stadion Narodowy gotowy na EURO 2012
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej