Kolejarzom patrzymy na ręce
To, że PKP będzie modernizować dworce kolejowe, newsem nie jest już od dawna. Zapytać można: co firma rzeczywiście robi? Szkoda, że na pytanie o większość obiektów pada lakoniczne "trwają prace". Liczymy na finał taki jak w przypadku Dworca Głównego we Wrocławiu. I to szybko.
Warto dodać, że owe prace to w istocie czynności administracyjne, związane z wyłonieniem firm, które sfinansują przedsięwzięcie (by szukać inwestora, potrzebna jest umowa ramowa pomiędzy PKP SA a samorządem lokalnym oraz koncepcja zagospodarowania budynku dworcowego i terenu wokół niego - przyp. red.). PKP zarządza 940 dworcami kolejowymi i - jak deklaruje - do 2012 roku zmodernizuje piętnaście z nich. Chodzi o dworce, obsługujące w ciągu roku więcej niż 2 mln podróżnych.
We wrześniu 2008 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu. Poprzeczkę postawiono wysoko - obiekt musi być czysty i funkcjonalny, zostanie skomercjalizowany, ale powinien zachować swój neogotycki charakter. Zbudowano go w połowie XIX wieku, projektantem był niemiecki architekt Wilhelm Grapow.
I tak, zwycięska koncepcja Grupy 5 z Warszawy zakłada, że obiekt będzie w tym samym stopniu galerią handlową co dworcem. Sklepy, lokale usługowe, biura i gastronomia będą się mieściły zarówno naprzeciwko wejścia głównego na perony, jak i nad peronami. Tę część galerii połączą z halą ruchome schody, w dodatku zostanie ona przekryta szklanym dachem. Budynek ma mieć cztery poziomy.
Co dalej? Na podstawie koncepcji powstanie szczegółowy projekt. Ekipy budowlane mają wkroczyć na dworzec jeszcze przed końcem 2009 roku. Prace będą finansowane ze środków własnych PKP i budżetu państwa. Wrocław - obok Krakowa i Gdyni - może też liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. To projekt, zweryfikowany w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Według szacunków PKP rewitalizacja obiektu pochłonie ponad 112 mln zł.
Listę miast, w których przygotowania z cyklu "trwają prace" i są zaawansowane najbardziej, otwierają Katowice. "Rokowania, dotyczące dworców Katowice Główne, Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia i Poznań Główny, zakończą się jeszcze w tym roku" - zapewnia Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. "W tych miastach chcemy skorzystać z pomocy inwestorów zewnętrznych" - dodaje.
Jeszcze w tym roku - jak w jednym ze swoich komunikatów prasowych informowały koleje - roboty mają ruszyć w Krakowie. Jak się dowiedzieliśmy, nie ma opóźnień. Modernizowana będzie ta część, która służy do obsługi pasażerów, np. wymieniona zostanie instalacja elektryczna, oświetlenie, wentylacja. Podobne, na razie kosmetyczne zmiany czekają Warszawę Centralną. PKP wyłoży na to własne pieniądze. Zasadniczy remont bądź budowa dworca od nowa to... najwcześniej rok 2013, czyli już po "naszych" piłkarskich mistrzostwach Europy.