Kodeks urbanistyczno-budowlany do konsultacji

2016-10-12 17:08
Na warszawskiej Saskiej Kępie trwa budowa kameralnej Villi Onyx
Autor: Villa Onyx Na warszawskiej Saskiej Kępie trwa budowa kameralnej Villi Onyx

Do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych został przedłożony projekt ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany. To dokument wyczekiwany przez środowisko budowlane i wszystkich tych, którzy odpowiadają lub będą kiedyś zajmować się inwestycjami budowlanymi.

- W tym projekcie są zapisy postulowane od lat przez środowisko budowlane, którego czuję się częścią. To wspólny sukces środowiska, efekt dyskusji i spotkań z przedstawicielami branży. To kompromis. Nie uważamy, że przedstawiony projekt jest idealny, dlatego liczymy na konstruktywną współpracę i uwagi środowiska – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Prace nad tym dokumentem trwały kilka lat. Została w tym celu powołana w 2012 roku specjalna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. W trakcie zmieniono nazwę projektu z Kodeksu budowlanego na Kodeks urbanistyczno-budowlany, bo pełniej oddaje obszar swojego oddziaływania. Zadaniem dla nowego Kodeksu ma być uporządkowanie procesu budowlanego, wyeliminowanie czasami wypierających się zapisów w kilku ustawach i przede wszystkim ma on ułatwić realizację inwestycji budowlanych. Minister Adamczyk rozwiązał Komisję Kodyfikacyjna, dalsze prace przejął jego resort, zniknął dostęp do projektu Kodeksu w zarysie opracowanym przez Komisję Kodyfikacyjną. Tym bardziej należy zapoznać się z projektem udostępnionym właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Kodeks urbanistyczno-budowlany. PROJEKT >>

Krótka prezentacja o celach i założeniach nowego Kodeksu >>

Ministerstwo zapowiada, że rozwiązania zaproponowane w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym będą wprowadzane stopniowo, w kilkuletnim okresie przejściowym, co umożliwi realizację inwestycji na podstawie wydanych decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Dodatkowo w przepisach ustawy wprowadzającej, zawarta zostanie korzystna i prosta procedura ułatwiająca legalizację samowoli budowlanych powstałych przed wejściem w życie kodeksu.

Zgodnie z projektem, Kodeks kompleksowo reguluje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych, przez uzyskanie zgody na realizację do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo, stwarza również odpowiednie narzędzia koordynujące realizację inwestycji celu publicznego.
Głównymi celami kodeksu są:
• Skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidacja zbędnych procedur dla najprostszych budowli.
• Przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w podejmowaniu rozstrzygnięć przestrzennych na wszystkich poziomach planowania, aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości.
• Efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.

Tu można zamieszczać uwagi >>

Dobrą wiadomością jest, że ze względu na złożoność i zakres przyjętych w kodeksie zmian, minister infrastruktury i budownictwa obiecuje więcej czasu na konsultacje. A zatem, przede wszystkim praktycy, powinni obowiązkowo zapoznać się z tym dokumentem na tym etapie, bo potem może być za późno lub zbyt trudno zgłaszać uwagi. O ile konsultacje przebiegną prawidłowo i resort rozważy przekazywane uwagi, to jest szansa, że powstanie prawo, które przynajmniej przez jakiś czas nie będzie musiało być nowelizowane, co było (i jest jeszcze) największą bolączką obowiązujące Prawa budowlanego...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany