O Kodeksie Budowlanym zrobiło się głośno w roku 2010, gdy jego zarys ogłosił autor projektu, prof. dr. hab Niewiadomski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie kodeksu budowlanego. Nowy akt prawny miał strać się remedium na dotychczasowe Prawo budowlane, którego nowelizacja doszła już do granicy możliwości. Potem temat nieco ucichł i pojawiła się koncepcja opracowania nowego Prawa budowlanego. Ale jak widać, można pogodzić jedno z drugim i odpowiada za wdrożenie tego pomysłu Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM).
- Chcemy w jednym miejscu zintegrować wszystkie przepisy, aby dać ludziom narzędzie prawne do swobodnego realizowania swoich zamierzeń inwestycyjnych, życiowych, marzeń, aspiracji. Prawo powinno pomagać, a nie przeszkadzać. Naszym zadaniem jest, aby kodeks budowlany uwolnił energię budowlaną. I temu praca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego będzie służyła – powiedział minister Sławomir Nowak, gdy w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczył nominacje członkom Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.
Minister potwierdził wcześniejsze doniesienia, że nowe przepisy budowlane będą tworzone w dwóch etapach - najpierw nowe Prawo budowlane, a potem Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego do końca obecnej kadencji parlamentu ma przygotować Kodeks Budowlany, który kompleksowo usystematyzuje rozproszone dzisiaj w różnych ustawach zagadnienia regulujące proces inwestycyjno-budowlany. Kilkanaście ustaw i kilkadziesiąt rozporządzeń wydanych przez różne resorty zostanie poddanych analizie, a jej wynikiem będzie zaproponowanie lepszej regulacji. Celem powołania Komisji jest przygotowanie przepisów kompleksowo regulujących proces inwestycyjno-budowlany w jednym akcie prawnym.
- Dotychczasowe regulacje spowodowały taki chaos prawny, że docelowo potrzebna jest regulacja o charakterze stabilnym, powstająca w oderwaniu od podziału resortowego - powiedział prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski, który został mianowany przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej.
Do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego powołano 17 osób - przewodniczący Komisji, zastępca oraz członkowie będą powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Przedstawicielem ministra jest sekretarz Komisji, którym jest pracownik MTBiGM.