Klastry przyszłością SSE
- Przekształcenie Specjalnych Stref Ekonomicznych w klastry spowoduje, że Polska stanie się jednym z krajów w Europie o najnowocześniejszym przemyśle - zapewnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Według ministra gospodarki strefy stanowią dobrą bazę do rozwoju klastrów przede wszystkim dzięki korzystnym warunkom prowadzenia działalności gospodarczej na ich terenie.
- Teraz należy strefy przekształcić w przestrzeń, gdzie połączą się specjalizacje. Dobrym przykładem jest Dolina lotnicza wokół Rzeszowa, czy wrocławski klaster IT. Współpracuje tam wiele firm skupionych wokół jednej branży – wyjaśnia wicepremier Pawlak. - To przyszłość SSE.
Klastry przyszłością Specjalnych Stref Ekonomicznych
Specjalne Strefy Ekonomiczne mogą stać się w przyszłości bazą rozwoju klastrów w Polsce. Funkcjonowanie stref ma na celu przede wszystkim wsparcie rozwoju regionów, m.in. poprzez tworzenie lokalnych więzi kooperacyjnych oraz napływ nowych technologii i nowych metod zarządzania. Założenia te wpisują się w ideę budowania współpracy klastrowej pomiędzy przedsiębiorstwami. Sprzyjają temu przede wszystkim stworzone w SSE korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególne znaczenie mają też działania ukierunkowane na kreowanie atmosfery przedsiębiorczości i współpracy między podmiotami gospodarczymi, naukowymi oraz sektora publicznego.
Jednym z efektów działalności SSE jest tworzenie specjalizacji branżowej, która może być zalążkiem klastrów sektorowych. Klastry i parki mogą także stanowić dla samorządów lokalnych istotny element strategii przyciągania inwestorów – specjalizacja branżowa może bowiem wyróżniać gminę, powiat, województwo na tle ofert lokalizacyjnych innych regionów.
W konsekwencji rozwój klastrów może być czynnikiem dynamizującym działalność gospodarczą w strefach oraz zapewnić długookresowe korzyści dla funkcjonujących w ich ramach przedsiębiorstw.
Ministerstwo Gospodarki wraz z władzami SSE zamierza wspierać inicjatywę budowania klastrów na terenach stref. Służyć temu będą:
Klaster to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2 grudnia 2006 r. przestrzenna i sektorowa koncentracja podmiotów działających na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności. Może w nim działać co najmniej 10 przedsiębiorców, wykonujących działalność gospodarczą na terenie jednego lub kilku sąsiednich województw, konkurujących i współpracujących w tych samych lub pokrewnych branżach oraz powiązanych rozbudowaną siecią relacji o formalnym i nieformalnym charakterze. Przedsiębiorcy muszą stanowić co najmniej połowę podmiotów funkcjonujących w ramach klastra. |
Przykładowe inicjatywy klastrowe działające na terenie SSE
- SSE EURO+PARK Mielec
Na obszarze SSE Euro: Park Mielec funkcjonuje klaster Dolina Lotnicza. Zlokalizowany jest w południowo:wschodniej Polsce, znanej z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Klaster działa w formie stowarzyszenia z siedzibą w Rzeszowie. "Dolina Lotnicza"” zrzesza ponad 70 firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych. Posiada również rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. - Wałbrzyska SSE
Na jej terenie istnieją obecnie 2 znaczące klastry: z sektora AGD (firmy związane z Electrolux Poland Sp. z o.o) i motoryzacyjnego (przedsiębiorstwa skupione wokół Toyoty). Strefa posiada ponadto duży potencjał współpracy w zakresie przemysłu i IT. - Suwalska SSE
13 sierpnia 2010 r. podpisano porozumienie w sprawie przystąpienia do Polskiego Klastra Drzewnego Polish Wood Luster, koordynowanego przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Chorzowie. Na jego podstawie uruchomione zostanie przedsiębiorstwo przetwarzające odpady drzewne. Po rozpoczęciu inwestycji zaplanowanej na wiosnę 2011 r., do SSSE będą wchodziły z inwestycjami inne przedsiębiorstwa skupione w tym klastrze. - Pomorska SSE
W strefie działają 3 klastry: Pomorski klaster ICT, którego siedziba oraz większa część skupionych w nim przedsiębiorstw znajduje się na obszarze strefy, Crystal Park (panele LCD). Powstaje też klaster przedsiębiorstw związanych z produkcją wielkogabarytową. - Krakowski Park Technologiczny
Kilka przedsiębiorstw ulokowanych w strefie działa w Małopolskim Klastrze Technologii Informacyjnych.
Zgodnie z dokumentem Ministerstwa Gospodarki z 2009 r. pt. "Koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych", rozwój klastrów jest jednym z elementów polityki dotyczącej SSE. Dążąc do optymalizacji efektów działalności stref, duży nacisk w dokumencie został położony na zdefiniowanie inwestycji pożądanych dla gospodarki kraju.
Jako kwalifikujące się do wsparcia instrumentem SSE uznaje się inwestycje: innowacyjne, w priorytetowe sektory gospodarki, wspierające rozwój klastrów, parków przemysłowych i technologicznych, zwiększające stopień uprzemysłowienia regionów oraz tworzące określoną liczbę nowych miejsc pracy. W niektórych przypadkach kryterium wspierania rozwoju klastrów jest jednym z kryteriów wydawania zezwolenia na działalność na terenie SSE.