Klaster stolarki otworowej w Polsce Wschodniej

2010-04-21 10:51

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 20 kwietnia 2010 r. podpisała umowę z Warmińsko-Mazurską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości na realizację projektu "Wzmocnienie potencjału innowacyjnego i rozwój klastra stolarki otworowej w Polsce Wschodniej" w ramach działania I.4 PO RPW obszar tworzenia i rozwoju klastrów.

Wartość udzielonego dofinansowania wynosi 2 851 344 zł (w tym wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 423 642,40 zł).

W wyniku realizacji projektu powstanie stała platforma współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z branży stolarki otworowej i branż pokrewnych w Polsce Wschodniej. Planuje się zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw wchodzących w skład klastra oraz oferowanych przez nich produktów, integrację środowiska producentów stolarki otworowej i branż pokrewnych w województwach Polski Wschodniej, poprawę wizerunku producentów stolarki otworowej pochodzących z Polski Wschodniej w oczach odbiorców krajowych i zagranicznych poprzez podniesienie jakości produktów oferowanych przez klaster. Jest to 11 umowa o dofinansowanie podpisana w ramach obszaru.

Czym jest właściwie klaster? Klastry to geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji. Inaczej: koncentracja geograficzna firm poszczególnych branż połączonych świadomym działaniem w celu wzmacniania konkurencyjności samych przedsiębiorstw, jak i regionu. Są stymulatorami innowacyjności wewnętrznej i środowiskowej. Aktywizują eksport i przyciągają zagraniczne inwestycje Najsłynniejszym klastrem na świecie jest Dolina Krzemowa, gdzie rozwija się mikroelektronika i komputeryzacja: na 30 mln m2 powierzchni znajduje się 6 tys. firm zatrudniających milion pracowników! W Polsce powstały już pierwsze grona, jednak wciąż jest ich zbyt mało, aby miały istotny wpływ dla naszej gospodarki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej