Klaster stolarki otworowej w Polsce Wschodniej
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 20 kwietnia 2010 r. podpisała umowę z Warmińsko-Mazurską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości na realizację projektu "Wzmocnienie potencjału innowacyjnego i rozwój klastra stolarki otworowej w Polsce Wschodniej" w ramach działania I.4 PO RPW obszar tworzenia i rozwoju klastrów.
Wartość udzielonego dofinansowania wynosi 2 851 344 zł (w tym wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 423 642,40 zł).
W wyniku realizacji projektu powstanie stała platforma współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z branży stolarki otworowej i branż pokrewnych w Polsce Wschodniej. Planuje się zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw wchodzących w skład klastra oraz oferowanych przez nich produktów, integrację środowiska producentów stolarki otworowej i branż pokrewnych w województwach Polski Wschodniej, poprawę wizerunku producentów stolarki otworowej pochodzących z Polski Wschodniej w oczach odbiorców krajowych i zagranicznych poprzez podniesienie jakości produktów oferowanych przez klaster. Jest to 11 umowa o dofinansowanie podpisana w ramach obszaru.
Czym jest właściwie klaster? Klastry to geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji. Inaczej: koncentracja geograficzna firm poszczególnych branż połączonych świadomym działaniem w celu wzmacniania konkurencyjności samych przedsiębiorstw, jak i regionu. Są stymulatorami innowacyjności wewnętrznej i środowiskowej. Aktywizują eksport i przyciągają zagraniczne inwestycje Najsłynniejszym klastrem na świecie jest Dolina Krzemowa, gdzie rozwija się mikroelektronika i komputeryzacja: na 30 mln m2 powierzchni znajduje się 6 tys. firm zatrudniających milion pracowników! W Polsce powstały już pierwsze grona, jednak wciąż jest ich zbyt mało, aby miały istotny wpływ dla naszej gospodarki.