Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna się powiększa

2007-05-24 16:27

W Gliwicach otwarto zakład produkcyjny Kirchhoff Polska Assembly, firmy należącej do niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Kirchhoff Automotive. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne wyniosły 10 milionów euro.

Budowę nowej fabryki rozpoczęto na początku 2005 roku i w ciągu dziesięciu miesięcy oddano do użytku 9 000 m kw. powierzchni produkcyjnej i biurowej. Nowy zakład usytuowany jest w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach, która w czerwcu 2006 r. obchodzić będzie jubileusz 10-lecia istnienia.
Przedmiotem działalności nowopowstałego zakładu jest produkcja metalowych części do struktur nadwozi samochodowych. Obecnie jego wyłącznym klientem jest koncern General Motors, dla którego Kirchhoff dostarcza części do zakładów na terenie Polski i Europy. W tej chwili fabryka przygotowana jest do produkcji 155 tysięcy samochodów rocznie. W Polsce firma posiada łącznie trzy  zakłady: w Mielcu, w Gliwicach na terenie Zakładów Mechanicznych BUMAR Łabędy i we wspomnianej Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wartość inwestycji w naszym kraju wynosi ponad 50 mln euro, a sprzedaż roczna przekracza 100 mln euro. Razem w trzech polskich zakładach zatrudnionych jest 800 osób.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona w 1996 roku. Obszar obejmuje cztery główne podstrefy: gliwicką (349 ha), sosnowiecko-dąbrowską (221,8 ha), tyską (143.52 ha) oraz jastrzębsko-żorską (125,28 ha). Spośród 120 firm inwestujących w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, 14 proc. stanowią przedsiębiorstwa budowlane lub związane z budownictwem, z czego dwa stanowią przedsiębiorstwa deweloperskie. Na terenie inwestują m.in. firmy z kapitałem niemieckim, portugalskim, polsko-izraelskim, austriacko-niemieckim, włoskim i belgijskim.
5 czerwca z okazji 10-lecia istnienia Strefy planowane są uroczyste obchody rocznicy, w których weźmie udział około 300 osób - inwestorów, przedstawicieli samorządów i instytucji, które współpracują ze Strefą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej