Kryzys? Nie, stabilizacja...

2009-06-30 10:46
Nie kryzys, a stabilizacja
Autor: Mostostal Warszawa

Mniej budujemy - więcej remontujemy. Mniej realizujemy projektów mieszkalnych, za to więcej obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Słowem: dostosowujemy się. Wskaźniki pięciu pierwszych miesięcy 2009 roku wskazują na niskie ale dodatnie tempo wzrostu - a porównując je do bardzo wysokiego poziomu z tego samego okresu roku poprzedniego - nie jest źle! Nic nie wskazuje na to aby nastąpić miał znaczny spadek produkcji budowlanej. A na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej, gdzie osłabienie tempa wzrostu PKB w I kwartale 2009 było znaczne - nasze PKB trzyma się wyjątkowo dobrze. Aż GUS odnotował poprawę nastrojów wśród szefów polskich firm budowlanych...  

- Tempo wzrostu produkcji budowlanej było stabilne, wartość robót utrzymywała się na poziomie roku ubiegłego. Niższa niż rok temu była sprzedaż robót o charakterze inwestycyjnym, zwiększały się roboty remontowe. W strukturze rodzajowej wzrastała budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót specjalistycznych, zmniejszała się realizacja budynków. Płace wzrastały ale w coraz mniejszym stopniu, notowano niewielki wzrost zatrudnienia. Dynamika cen produkcji budowlanej? - coraz mniejsza. Wykorzystanie zdolności produkcyjnej szacowane jest na 77% - tak budownictwo po pięciu miesiącach 2009 roku, na spotkaniu z cyklu "Monitoring Rynku Budowlanego", posumowała prof. dr Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.

Wskaźniki ilustrujące sytuację w budownictwie po 5 miesiącach  2009 roku

 

  • Malejące tempo wzrostu cen produkcji budowlanej (do 0,4% w maju 2009)
  • Zmiany czynników określających koszty w budownictwie: zmniejszające się wskaźniki wzrostu płac (miesięczny poziom płac w maju 2009 niższy niż w kwietniu 2009), zatrudnienie (nieznacznie) rosnące, malejące ceny materiałów budowlanych, rysujące się trudności finansowe
Od listopada 2008 wszystkie wskaźniki koniunktury obniżały się drastycznie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, portfela zamówień, produkcji sprzedanej, sytuacji finansowej). Występowały różnice między niskimi ocenami koniunktury a dodatnimi wskaźnikami wzrostu produkcji budowlanej. Obecnie różnice te zmniejszają się. Od kwietnia 2009 roku wskaźniki koniunktury (chociaż nadal ujemne) są nieco lepsze. Odnotowujemy coraz niższe tempo wzrostu cen produkcji budowlanej - do 0,4% w maju 2009 r. (por. 8,1% w styczniu 2008 r.).

- Obecnie obserwujemy długofalowe efekty kryzysu w budownictwie mieszkaniowym. Maleje liczba wydawanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych mieszkań. Efektem przesuniętym w czasie (zależnym od cyklu budowy) będzie mniej mieszkań oddawanych do użytku. Ten efekt jeszcze nie występuje, chociaż przyrost mieszkań oddawanych do użytku zmniejsza się - mówi prof. Bolkowska. - Mimo kryzysu na rynkach finansowych wzrasta liczba oddawanych do użytku mieszkań zarówno w 2008 r. jak też w okresie styczeń-maj 2009 (o 8,2%). To "echo" budów mieszkań rozpoczętych 2 lata temu, kiedy zaczynał się wzrost koniunktury na rynku mieszkaniowym.
Patrząc na okres styczeń-maj 2008 i 2009 pod kątem mieszkań rozpoczynanych to ogółem w 2009 mieszkań rozpoczęto o 31% mniej niż rok temu. Deweloperzy rozpoczęli budowę o 53% mniej mieszkań. W budownictwie jednorodzinnym rozpoczęto o 14% mniej budów. Co do pozwoleń na budowę mieszkań to w okresie styczeń-maj 2009 wydano ich ogółem o 18% mniej niż w roku ubiegłym. O 27% mniej deweloperom i o 10% mniej inwestorom indywidualnym.

- Sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym jest inna niż w mieszkaniowym - wyjaśnia prof. Bolkowska. - Tutaj występuje mniejsza zależność od kryzysu na rynkach finansowych (fundusze z UE). Ponadto wywierana jest presja na realizację programów prestiżowych określonych w: Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013, Programie budowy dróg krajowych i autostrad w latach 2008–2012 oraz oczywiście zadania związane z przygotowaniem Polski do EURO 2012. Należy spodziewać się więc wzrostu w budownictwie infrastrukturalnym i drogowym. Wciąż zawierane są umowy...

Przewidywania na 2009 rok?
- Po 5 miesiącach 2009 utrzymuje się stabilizacja. Nic nie wskazuje aby nastąpił znaczny spadek produkcji budowlanej. Wolumen produkcji budowlanej jest na poziomie roku poprzedniego, który uznawany był za korzystny - mówi prof. Bolkowska. - Budownictwo mieszkaniowe wzrasta coraz mniej w kolejnych miesiącach i takie były przewidywania. Na pewno należy spodziewać się wzrostu w budownictwie infrastrukturalnym i drogowym.

Co do produkcji niemal wszystkich materiałów budowlanych po 5 miesiącach 2009 to jest ona niższa niż rok temu.
- Ceny materiałów budowlanych maleją - mówi prof. Bolkowska. - Zatrudnienie w przedsiębiorstwach materiałów budowlanych zmniejsza się. Średnia rentowność materiałów budowlanych jest znacznie niższa niż rok temu, ale dodatnia.

Po 5 miesiącach 2009 wartość produkcji sprzedanej mineralnych materiałów budowlanych była o 15% niższa niż rok temu. Ilość produkcji materiałów budowlanych w okresie styczeń-maj 2009 jest mniejsza do roku ubiegłego, np. betonu lekkiego (- 24%), izolacji termicznej (-21,2%), cementu (-15,9%), cegły (-14,1%) czy masy bet pref (-12%).

Jak wypadamy na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej?
Osłabienie tempa wzrostu PKB we wszystkich krajach UE-27 - za wyjątkiem Polski (+1,9 PKB w I kwartale 2009 w % do roku poprzedniego), Cypru (+ 1,5) i Grecji (+0,3) było w I kwartale 2009 głębokie (spadek PKB o 4,5%). Produkcja przemysłowa w kwietniu 2009 była niższa niż rok temu we wszystkich krajach UE. Średnia inflacja wynosiła w maju 0,7%. W 6 krajach z 27 wynosiła 3,4% do 5,9%.
W kwietniu 2009 spadek produkcji przemysłowej występował we wszystkich krajach UE. Najmniejszy w Polsce (-6,6%), największy w Estonii (-33,7%). Średnio w krajach UE–27 odnotowano spadek o 19%.

Rynek stali
Biorąc pod uwagę popyt na stal, europejski rynek nie jest jeszcze zbyt mocny. Produkcja i zużycie stali surowej w Europie zmniejsza się. Ceny spadają.
W Polsce, w okresie marzec-kwiecień 2009, sprzedaż stali budowlanej - według własnych opracowań Polskiej Unii Dystrybutorów Stali - wzrosła o 31%, ale sprzedaż wyrobów długich w tym samym okresie spadła o 21%, a sprzedaż wyrobów płaskich o 15%.
Poniżej: "Rynek stali - najnowsze doniesienia z sektora obsługującego budownictwo" (czerwiec 2009), oprac. Andrzej Ciepiela, Dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

Spotkanie z cyklu "Monitoring Rynku Budowlanego" - organizowane przez Komitet Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej oraz Fundację Wszechnicy Budowlanej - miało miejsce 29 czerwca 2009 na terenie największego w Polsce "zagłębia" materiałów budowlanych (budowa, wykończenie, wyposażenie) czyli na ulicy Bartyckiej w Warszawie.  Tu swoje produkty oferuje ok. 350 firm. I żadna na obecny rynek nie narzeka. 

 

Ka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany