Jedenaście kluczowych inwestycji województwa kujawsko-pomorskiego

2007-05-24 16:05

20 lipca 2006 roku ogłoszono listę kluczowych inwestycji dla województwa kujawsko - pomorskiego. Pieniądze na ich realizację mają pochodzić z Unii Europejskiej.

11 inwestycji wskazanych przez władze województwa wiążą się głównie z wiedzą, informacją, infrastrukturą i rozwojem wysokich technologii. Lista kluczowych projektów została zgłoszona do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Powstała po to, aby spośród ponad 2,1 tys. propozycji na łączną kwotę 5 mld euro, wskazanych przez samorządy i instytucje do regionalnego planu inwestycyjnego wskazać te najważniejsze. To one będą w pierwszej kolejności finansowane z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Województwo kujawsko - pomorskie otrzyma z tego źródła około 900 mln euro.
Wśród 11 zadań trzy inwestycje dotyczą Torunia i okolic, cztery Bydgoszczy, a jedna Włocławka. Za pieniądze z Brukseli samorząd chce postawić m.in. nową siedzibę wydziału nauk historycznych UMK. Budowa ma ruszyć za rok i potrwać do 2008 roku. Inwestycja szacowana jest na 10 mln euro. Do najważniejszych projektów zalicza się także budowa Centrum Zaawansowanych Technologii Nauk Informacyjnych UMK za 10 mln euro, planowana na lata 2009 - 2012 oraz droga za około 25 mln euro łącząca PSSE z węzłem autostradowym w Turznie. To przedsięwzięcie będzie zrealizowane do końca 2008 roku.
Pozostałe projekty wskazane jako kluczowe to budowa drogi łączącej Łysomice z węzłem autostradowym w Turznie, rozbudowa Portu Lotniczego w Bydgoszczy, zakup taboru dla kolei, drugi etap szerokopasmowej sieci informacyjnej, drugi etap budowy szerokopasmowej sieci informacyjnej, drugi etap budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności ATR w Bydgoszczy, Budowa Uniwersyteckiego Centrum Transferu Wiedzy UKW w Bydgoszczy, budowa centrum Zaawansowanych Technologii Nauk Informacyjnych UMK, budowa wydziału nauk historycznych UMK, drugi etap rozbudowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, rozbudowa Międzywojewódzkiego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bydgoszczy oraz przebudowa dróg wojewódzkich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej