Japończycy przepraszali ziemię

2007-05-24 16:30

Proces budowy pierwszej japońskiej fabryki Suruga Seiki Polska na Pomorzu rozpoczęty. Z tej okazji Japończycy przygotowali coś specjalnego. Zamiast tradycyjnego u nas wmurowania kamienia węgielnego, inwestorzy zorganizowali ceremonię Kuwaresiki, "uroczystość przeproszenia Ziemi".

Kuwaresiki to japońska tradycja polegająca na trzykrotnym wbiciu w ziemię łopaty - przełamanie ziemi -  i wypowiedzeniu w języku japońskim formuły przebłagalnej. W ten sposób inwestorzy z Rębiechowa chcieli symbolicznie przeprosić Matkę Ziemię za zakłócanie jej spokoju, związanego z budową, a także zaskarbić sobie jej przychylność.

Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną stanowią tereny posiadające dobrą lokalizację względem portów morskich w Gdańsku i Gdyni, a także portu lotniczego w Gdańsku. Cechują je rozwinięte tradycje przemysłowe, a także dobra infrastruktura: morska kolejowa, lotnicza i drogowa.
Fabryka powstanie przy gdańskim lotnisku i będzie szóstą na świecie, a pierwszą w Europie fabryką japońskiego koncernu. Negocjacje pomiędzy japońską firmą i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, zapoczątkowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. trwały ponad rok. Według planu fabryka w Polsce zacznie działać 1 stycznia 2007 r.
Suruga zajmuje się produkcją specjalistycznych podzespołów, elementów do wtryskiwaczy samochodowych, a także narzędziami precyzyjnymi. Klientom firma kojarzy się głównie z zastosowaniem zaawansowanych technologii cyfrowych w zakresie dokładności i obróbki powierzchniowej. Swoją główną siedzibę Suruga ma w Japonii, w mieście Shizoka. Fabryki jej zlokalizowane są także w USA, Chinach, Wietnamie, Singapurze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej