Japończycy przepraszali ziemię

2007-05-24 16:30

Proces budowy pierwszej japońskiej fabryki Suruga Seiki Polska na Pomorzu rozpoczęty. Z tej okazji Japończycy przygotowali coś specjalnego. Zamiast tradycyjnego u nas wmurowania kamienia węgielnego, inwestorzy zorganizowali ceremonię Kuwaresiki, "uroczystość przeproszenia Ziemi".

Kuwaresiki to japońska tradycja polegająca na trzykrotnym wbiciu w ziemię łopaty - przełamanie ziemi -  i wypowiedzeniu w języku japońskim formuły przebłagalnej. W ten sposób inwestorzy z Rębiechowa chcieli symbolicznie przeprosić Matkę Ziemię za zakłócanie jej spokoju, związanego z budową, a także zaskarbić sobie jej przychylność.

Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną stanowią tereny posiadające dobrą lokalizację względem portów morskich w Gdańsku i Gdyni, a także portu lotniczego w Gdańsku. Cechują je rozwinięte tradycje przemysłowe, a także dobra infrastruktura: morska kolejowa, lotnicza i drogowa.
Fabryka powstanie przy gdańskim lotnisku i będzie szóstą na świecie, a pierwszą w Europie fabryką japońskiego koncernu. Negocjacje pomiędzy japońską firmą i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, zapoczątkowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. trwały ponad rok. Według planu fabryka w Polsce zacznie działać 1 stycznia 2007 r.
Suruga zajmuje się produkcją specjalistycznych podzespołów, elementów do wtryskiwaczy samochodowych, a także narzędziami precyzyjnymi. Klientom firma kojarzy się głównie z zastosowaniem zaawansowanych technologii cyfrowych w zakresie dokładności i obróbki powierzchniowej. Swoją główną siedzibę Suruga ma w Japonii, w mieście Shizoka. Fabryki jej zlokalizowane są także w USA, Chinach, Wietnamie, Singapurze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej