Jakiej Łodzi chcą młodzi architekci?

2007-12-14 13:57

Znamy już laureatów konkursu "Zaprojektuj i wypromuj biurowiec..." na zagospodarowanie działki na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Piłsudskiego w Łodzi, zorganizowanego przez firmę Faktoria wraz z Politechniką Łódzką, pod patronatem Urzędu Miasta Łodzi. To jednak jeszcze nie koniec współzawodnictwa - w marcu 2008 roku trzy zwycięskie projekty powalczą o nagrodę główną.

Do konkursu zgłoszono 6 bardzo starannie przygotowanych projektów. Konkursowym zadaniem było bowiem nie tylko przygotowanie projektu obiektu biurowego, ale także zaprezentowanie go przez twórców w taki sposób, jakby robili to na rozmowie z potencjalnym klientem.

Jury (w składzie: Maria Płuciennik, Marek Lisiak, Krzysztof Witkowski, Jan Gorgul, Jacek Fredzyn) wyłoniło trzy najciekawsze koncepcje wyróżniające się ciekawym podejściem architektonicznym, a także - wysokim poziom prezentacji biznesowej.
- Naszym głównym założeniem było zachęcenie studentów do brania udziału w tego rodzaju konkursach - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Spółki Faktoria. -Dzięki nim młodzi ludzie oprócz doskonalenia warsztatu architektonicznego nabierają także doświadczenia w profesjonalnej prezentacji swoich prac przyszłemu klientowi. Dlatego nagrodą dla laureatów jest udział w szkoleniu "Sztuka wywierania najlepszego wrażenia - autoprezentacja i prezentacja", które przeprowadzi profesjonalna firma szkoleniowa.

Pierwsza z wyróżnionych prac - Black&White Business Center - to projekt opierający się na konstrukcji dwóch czarno-białych wież. Jego twórca przyznaje się do czerpania inspiracji z Twin Towers w Kuala Lumpur i nieistniejącego już World Trade Center w Nowym Jorku. Jury doceniło najkorzystniejsze zagospodarowanie przeznaczonej pod potencjalną inwestycję działki, a także bogaty program zaproponowanego biurowca. Autorem projektu jest Marcin Sieradzki.

Druga wyróżniona koncepcja - Blog 21 - zakłada użycie najwyższej jakości energooszczędnych technologii, zaś jego strzelista forma zapewnia budynkowi doskonałą ekspozycję ze wszystkich stron. Oprócz samej koncepcji budynku komisja zachwyciła się doskonałą prezentacją młodych twórców. Autorzy projektu to: Agata Kwaśny, Joanna Wędzonka, Jacek Lewandowski.

Ostatnia z wyróżnionych prac - biurowiec Morphosis - zaskoczył jury nieszablonowym, oryginalnym kształtem, przełamującym standardowe wyobrażenia o wieżowcach. Jego konstrukcja opiera się bowiem na obrotowych kondygnacjach poruszających się z wykorzystaniem siły wiatru. Agata Wieczorek i Ewa Wieszczek to autorki, jakże wyjątkowego w swej formie, projektu.

Przyznanie wyróżnień nie oznacza końca zmagań laureatów. Ostatnim etapem konkursu będzie konferencja na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w marcu 2008 roku. Wtedy właśnie studenci biorący udział w konferencji samodzielnie wybiorą zwycięzcę. Dla najlepszej koncepcji studenci Uniwersytetu Łódzkiego opracują strategię reklamy i promocji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej