Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku? TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ

2024-03-28 15:16

W 2024 roku przy termomodernizacji domu możemy skorzystać ze wsparcia z kilku programów. Jak zdobyć dofinansowanie na termomodernizację? Jakie materiały i rozwiązania wykorzystać? Pomóc ma kampania „Termomodernizacja plus Dobry montaż”. Muratorplus jest jej patronem medialnym.

W obliczu rosnących cen energii i konieczności dbania o środowisko termomodernizacja stała się nie tylko sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale również istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Żeby zyskać oszczędność, trzeba najpierw zainwestować. Do inwestycji w cieplejsze i tańsze w eksploatacji domy oraz lepszą jakość powietrza zachęcają nas dotacje do termomodernizacji.

Celem kampanii „Termomodernizacja plus Dobry montaż” jest wsparcie inwestorów w wyborze ekologicznych rozwiązań z dobrym montażem przy budowie i remoncie domu lub mieszkania, w trosce o środowisko naturalne i oszczędność energii.

Program Czyste Powietrze 2024

Dofinansowanie do inwestycji na poprawę efektywności energetycznej budynków zapewnia program Czyste Powietrze, który ma być realizowany do 2030 roku. Z „Czystego Powietrza” możemy skorzystać jako właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego (lub też właściciele wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą).

Program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać dotację m.in. na:

  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymianę źródła ciepła,
  • montaż pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz gruntowej pompy ciepła,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem.

Dofinansowane obejmuje również kompleksową termomodernizację budynku oraz audyt energetyczny (w wysokości 1200 zł).

Wysokość dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” jest uzależniona od naszych dochodów – im są one niższe, tym większą dotację można uzyskać. Maksymalne wsparcie finansowe, jakie można otrzymać w ramach programu wynosi 135 tys. zł (w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją).

Czyste powietrze – zmiana przepisów

Co jakiś czas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) aktualizuje zasady „Czystego Powietrza” i wysokości dotacji, więc warto sprawdzać bieżące informacje na ten temat. W kwietniu 2024 roku w programie wchodzą w życie zmiany uszczelniające kryteria kwalifikacji urządzeń grzewczych (w tym pomp ciepła) do dofinansowania.

Będzie można uzyskać dofinansowanie tylko do pomp ciepła wpisanych na listę ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Żeby się tam znaleźć, urządzenie musi przejść badania w niezależnych akredytowanych laboratoriach, a wyniki badania muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego sprzętu.

Termomodernizacja budynku - dofinansowanie 2024

Możliwość wsparcia daje również ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje od 2019 roku. Dzięki niej, można odliczyć od podatku wydatki poniesione na poprawę efektywności energetycznej budynku (docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, zakup i montaż pompy ciepła). Jako dowód należy przedstawić faktury VAT potwierdzające te wydatki.

Ulga termomodernizacyjna na rok 2024 wynosi maksymalnie 53 000 zł, czyli tyle samo co w poprzednim roku. Jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych, przy czym za „budynek jednorodzinny” uznawane są zarówno budynki wolnostojące, jak i te w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Ulga przysługuje też współmałżonkom, więc gdy są oni współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą, to łącznie mogą odzyskać 106 tys. zł. Ulgę termomodernizacyjną można połączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Trzeba tylko pamiętać o tym, że odliczeniu w ramach ulgi nie będzie wtedy podlegać ta część wydatków, która została już wcześniej dofinansowana w ramach innego programu.

Mój Prąd 6.0 od kiedy

Jako właściciele domu jednorodzinnego będziemy mogli również wnioskować o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”. W poprzednich odsłonach zapewniał on wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania energią w domach jednorodzinnych. W drugim kwartale 2024 roku ma ruszyć najnowsza, szósta edycja programu „Mój Prąd”, w którym do dyspozycji ma być 600 mln zł. Trwają jeszcze ustalenia odnośnie szczegółowego zakresu programu i zasad wsparcia, jednak jak wynika z zapowiedzi ze strony NFOŚiGW jednym z priorytetów ma być magazynowanie energii. Dlatego też planowane jest obligatoryjnie wsparcie dla przydomowych magazynów energii elektrycznej.

Program Ciepłe Mieszkanie

Do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych skierowany jest natomiast program Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie można starać się w gminach, które podpisały umowy w ramach pierwszego naboru do programu. Dopłaty w ramach „Ciepłego mieszkania” są przeznaczone m.in. na nowe źródło ciepła, podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Przy czym wymiana okien i drzwi możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej