Jak zaprojektować energooszczędny dom?

2007-12-21 14:12

Nowe narzędzie dla architektów i inżynierów-konstruktorów - Xella Polska, we współpracy z firmą Multimedia Communication, przygotowała program umożliwiający określenie etykiety energetycznej budynku. Pozwala on również na analizowanie poprawiania się jakości energetycznej obiektu, w miarę wprowadzania zmian i poprawek w projekcie.

Program "Kalkulator Oszczędny Dom" umożliwia obliczanie etykiety energetycznej w formule "step by step". Użytkownik podaje parametry geometryczne, materiałowe oraz własności systemów grzewczych, co w efekcie pozwala na porównanie obliczanego obiektu z tzw. budynkiem referencyjnym.

Przyjmuje się, że dla budynku referencyjnego wskaźnik zintegrowanej charakterystyki energetycznej, czyli wielkość etykiety, wynosi: 1,00. Proponowana klasa/etykieta: D. Budynki, których charakterystyka jest lepsza od charakterystyki budynku referencyjnego, będą posiadały klasę energetyczną z zakresu A-C, natomiast budynki o charakterystyce gorszej - klasę energetyczną z zakresu E-G. Po wyznaczeniu certyfikatu możliwe jest jego modyfikowanie poprzez edycję np. warstw w przegrodach, wymianę systemu grzewczego itp.

Kalkulator powstał przy współpracy z dr Tomaszem Steidlem z Politechniki Śląskiej i - z uwagi na trwający proces ostatecznego zatwierdzania algorytmów do tworzenia certyfikatów - jest sukcesywnie modyfikowane, z uwzględnianiem najnowszych wytycznych. Etykieta energetyczna budynku jest wprowadzana w Polsce zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2002/91/EC.

"Dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wynika z przekonania, że ocena energetyczna pojedynczego budynku (mieszkania) wpłynie na globalne obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie - ograniczy poziom emisji gazów cieplarnianych. Jest to jedyny ratunek przed groźbą globalnego ocieplenia klimatu" - mówi Robert Janiak, Product Manager Xella Polska. - "Zadaniem dyrektywy jest uświadomienie użytkownikom budynków, że mają oni nie tylko możliwość poprawienia swoich warunków mieszkaniowych, ale też znacznego ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją budynków. Głównym elementem systemu oceny energetycznej jest świadectwo energetyczne budynku, czyli wydany przez upoważnionego eksperta dokument charakteryzujący jego jakość z punktu widzenia zapotrzebowania na energię."

Projekt wspierają również inni producenci materiałów budowlanych: Fakro, Rockwool, Dryvit, Sto, maxi, a także Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń oraz największa polska firma energetyczna PGE SA. Program dostępny jest na stronie www.xella.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej