Jak wygrać kontrakt kryterium ceny stawiając jednocześnie na doświadczonych wykonawców?

2023-07-06 7:53 Materiał sponsorowany
 XI Kongres Infrastruktury Polskiej - Solentache
Autor: Solentache XI Kongresu Infrastruktury Polskiej to najważniejsze wydarzenie skierowanego do inwestorów, generalnych wykonawców i podwykonawców realizujących kontrakty infrastrukturalne w Polsce

Według uczestników debaty otwarcia XI Kongresu Infrastruktury Polskiej większość przestojów i problemów z wykonaniem prac kontraktowych wynika z niedoszacowania ofert. Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad określił takie działanie ze strony oferentów jako hazardowe. Jednocześnie przyznał, że zapisy w ustawie wymuszają skupienie się na tych wykonawcach, którzy dają najmniej. Czy geotechnika może pomóc wyjść z tej patowej sytuacji? Na temat roli dobrze dobranego rozwiązania geotechnicznego wypowiedziała się Emilia Błach, dyrektor działu Ofertowo – Projektowego Soletanche Polska. Zapoznajmy się z jej kompleksowym komentarzem dotyczącym aktualnej sytuacji na rynku.

Co składa się na cenę?

Materiały, zastosowane technologie, zespół, liczba roboczo godzin. Wydawać się może, że przyjmując kryterium ceny można łatwo określić która z ofert jest najbardziej atrakcyjna. Nic bardziej mylnego: droższy zespół może być po prostu bardziej doświadczony, a droższy materiał - bardziej ekologiczny. Czy to znaczy, że stosując kryterium finansowe nigdy nie będzie nas stać na wyższą jakość? Na szczęście nie. Z pomocą przychodzi geotechnika. To właśnie tutaj zaczyna się dobre dobre przygotowanie produkcji.

Wybierając kryterium ceny realizujmy kontrakty w systemie projektuj – buduj

Fundamentem oferty jest rozwiązanie geotechniczne. To ono decyduje, jak będzie wyglądała finalna suma propozycji, którą wyślemy zamawiającemu. Materiały mogą być jednostkowo droższe, nasza usługa może być jednostkowo droższa – bo za doświadczony zespół warto zapłacić więcej. Jednak w ostatecznym rozrachunku nasza propozycja będzie tańsza ze względu na zastosowane rozwiązanie, jakim może być miks technologii. Optymalizacja pozwala nam samodzielnie zaprojektować i zrealizować fundamenty czy też konstrukcje podziemną., dzięki czemu nasza oferta może być bardziej konkurencyjna ze względu na optymalizacje w ilości zastosowanego betonu czy zbrojenia. Obniżamy ilość zastosowanych materiałów i roboczo godzin dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu geotechnicznemu. Wówczas możemy mieć dwa w jednym: konkurować zarówno ceną, jak i jakością. Jeśli mamy możliwość zaprojektowania i wykonania rozwiązania - jest to dla nas najbardziej optymalna sytuacja. Takie samo zdanie ma Ryszard Kaptur prezes zarządu, Polbud – Pomorze.

 XI Kongres Infrastruktury Polskiej - Solentache
Autor: Solentache

Droższa oferta może się okazać tańszą jeśli spojrzy się na nią szerzej

Artur Popko, prezes zarządu Budimex, mówił podczas debaty o tym, że Budimex nie startuje do przetargów na których nie mają odpowiedniego potencjału. Powodem jest niesprawiedliwość - profesjonalny, odpowiedzialny wykonawca nie ma taryfy ulgowej w razie trudności kontraktowych lub finansowych. Od jednych wymaga się profesjonalnego podejścia i uniesienia konsekwencji złożonej ofert oraz czynników ekonomiczno - gospodarczych. Drugich z mniejszym doświadczeniami, ale z tańszą ofertą, wspomaga się i dofinansowuje. Zgadzam się z Panem Arturem, że my, podwykonawcy, wykrwawiamy się takim podejściem. Apeluje o to, aby zamawiający oceniali oferty w nieco szerszym kontekście. Czasem oferta będzie nieco droższa niż konkurencji, ale może się okazać bardziej opłacalna w kontekście całego procesu budowlanego. Dobierając właściwie rozwiązanie geotechniczne możemy skrócić nie tylko liczbę dni potrzebnych na wykonanie zakresu geotechniczngo, ale zoptymalizować czas potrzebny na prace ziemne czy żelbetowe co nada rytm całej realizacji i zbuduje poduszkę finansową.

Największym wyzwaniem dla budownictwa będzie brak potencjału kadrowego

Budownictwo to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Dodatkowo kojarzony jest z wyrzeczeniami takimi jak: duża odpowiedzialność, a co za tym idzie wysoki poziom stresu, długie godziny pracy, delegacje. Jeśli chcemy przetrwać musimy zmienić sposób pracy, aby zachęcić do złapania budowlanego bakcyla kolejne pokolenia. My już nad tym pracujemy. Zaczęliśmy od siebie. Zmieniamy organizację przedsiębiorstwa. Soletanche stawia na lokalne zespoły po to, aby dać bez względu na płeć możliwość obojgu rodzicom być aktywnym zawodowo, ale również uczestniczyć w pełni w życiu rodzinnym. Uważamy że przy takim podejściu wszyscy zyskują: dzieci i firma, bo rodzice to dobrze zorganizowani i odpowiedzialni pracownicy.

 XI Kongres Infrastruktury Polskiej - Solentache
Autor: Solentache

Podstawą współpracy między zamawiającym a wykonawcą jest dialog i partnerskie podejście

Pan Prezes zarządu Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk, wspominał o tym, że obecne koszty szacowane przed inflacją oraz pandemią są już po prostu nierealne. Takie kontrakty zawierane lata temu trzeba waloryzować. Nie ma innego wyjścia. Zgadzam się, że tutaj podstawą jest chęć współpracy i rozwiązywanie napotkanych trudności. Na takich kontraktach też warto postawić na geotechnikę i ścisłą współprace pomiędzy projektantami geotechnicznymi a produkcją.

Nasze zespoły często optymalizują konstrukcje w trakcie realizacji. Do podejścia „agilowego” jesteśmy nieco przyzwyczajeni przez charakterystykę naszej pracy. Grunt to nieprzewidywalna w 100 % materia. Musimy być gotowi na nieprzewidziane sytuacje i umieć sobie z nimi radzić. Paradoksalnie z geotechnicznymi niespodziankami radzimy sobie świetnie. Z przestojami i brakiem terminowych wpłat od zamawiających mniej. Dajemy sobie radę uruchamiając dostępne instrumenty finansowe. My sobie jakoś poradzimy, ale trzeba mieć świadomość że my także mamy podwykonawców i ten łańcuszek finansowy może być zabójczy dla małych, rodzinnych biznesów. Dlatego musimy rozmawiać i szybko rozwiązywać problemy, bo za chwilę może być popyt na inwestycje, a podaż może się wykrwawić.

Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w debacie i zaprezentowania punktu widzenia Soletanche jak i wszystkich członków PZWFS (Polskiego Zrzeszenia Fundamentowania Specjalnego). Chce zostawić Państwa z takim przesłaniem. Dajcie nam optymalizować, rozdawajcie zadania w systemie projektuj – buduj, oceniajcie nasze oferty w szerszym spektrum czasowym niż tylko wykonawstwo zakresu geotechnicznego i postawcie na dobrze dobrane rozwiązanie geotechniczne. Aby to osiągnąć potrzebna jest chęć współpracy i dialogu od początku procesu koncepcyjnego przez projektowanie i wykonawstwo.

 XI Kongres Infrastruktury Polskiej - Solentache
Autor: Solentache

W tym roku środowisko debatowało wokół następujących tematów:

  • Jakich zmian potrzebują inwestycje infrastrukturalne w Polsce?
  • Największe prawne, finansowe, organizacyjne i techniczne wyzwania dla wykonawców inwestycji infrastrukturalnych na kolejne 2-3 lata
  • „Miasto dla ludzi. Zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym”
  • Trendy, wyzwania i szanse na rynku infrastruktury
  • Zielona infrastruktura na kolei, drogach i morzu
  • Kolej: dynamiczny rozwój czy niewykorzystywany potencjał?
  • Publiczne i prywatne finansowanie inwestycji w czasach wysokiej inflacji

Od lat jesteśmy częścią tego wydarzenia i aktywnie uczestniczymy w realizacji strategicznych kontraktów infrastrukturalnych. Soletanche Polska sp. z o.o. wystąpiło jako partner geotechniczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany