W konferencji na temat budownictwa w dobie kryzysu, która odbyła się 18.06.2009 r. w siedzibie PAIiIZ, wzięli udziałwiceminister infrastruktury - Olgierd Dziekoński, Marek Michalak - Prezes Zarządu Gdańskiego Klastra Budowlanego, Tomasz Banasiak - Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Strategii i Rozwoju z Łódzkiej SSE, a także Henryk Bojanowski - przedstawiciel firmy Kingspan oraz przedstawiciel Jones Lang LaSalle - Sławomir Jędrzejewski.
Jak powiedział Olgierd Dziekoński, kryzys nie wpłynie znacząco na inwestycje infrastrukturalne, wiceminister infrastruktury prognozuje, że w Polsce większe projekty infrastrukturalne mogą osiągnąć do 2011 r. nawet 7-8 % nakład, a więc poziom jaki obecnie osiąga Wielka Brytania. Zapowiedział także zmiany w regulacjach prawnych, w przepisach i zagospodarowaniu przestrzennym, aby w przyszłości przygotowanie inwestycji nie trwało tak długo jak dotychczas. Bez zbędnych pozwoleń mnożących się w nieskończoność. Planowane są także zmiany w ustawie o termomodernizacji budynków mieszkalnych, w sposób, który pozwoli na połączenie termomodernizacji z remontami.
Dowiedzieliśmy się również, że już teraz wiele firm ma możliwość zaliczkowania z UE, a w niedługim czasie będzie można pobierać zaliczki z funduszy unijnych nawet 100 % wartości realizowanej inwestycji. Działania rządu idą także w stronę poprawienia potencjału finansowego Krajowego Funduszu Drogowego. Pozwoli to na finansowanie prac budowlanych związanych z infrastrukturą. Rząd proponuje wiele dobrych, wg Dziekońskiego, mechanizmów, m.in. gwarancje, dotacje czy wspominanie fundusze UE.
"Twarda" infrastruktura ma dziś ok. 40 % udział w polskim rynku budowlanym, natomiast "miękka" (czyli instalacja rur i okablowania) to ok. 15 %. Dobra koniunktura, która ciągle utrzymuje się w tym segmencie będzie w stanie podtrzymać wzrost ogólnej branży budowlanej. Zrekompensuje to spadki w budownictwie mieszkaniowym.
Chociaż pojawiały się, podczas konferencji, również głosy optymistyczne. Tomasz Banasiak mówił o tym, że zawarte wcześniej kontrakty firm budowlanych, pomogą przetrwać im złą passę na rynku.
Podczas konferencji wspomniano także o możliwościach budownictwa w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Zastanawiano się czemu w Polsce takie działania nie zdaja egzaminu. Na to pytanie odpowiadał Tomasz Banasiak - "Nie mamy doświadczenia w tej kwestii, trzeba jeszcze czasu, aby rozpoczynać tego typu inwestycje i aby wypracowac sobie ścieżkę w tym rejonie." Jednak Olgierd Dziekoński uważa, że można już podać przykłady takich inwestycji w Polsce: są to m.in. budowy autostrad A1 i A2. Powiedział też, że jestesmy w trakcie organizowania tego typu inwestycji, jest to jeden z projektów PKP.