Jak się ma infrastruktura?

2009-06-19 11:47
Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Występa - Kielce
Autor: www.gddkia.pl

Podczas konferencji zorganizowanej przez PAIiIZ zaproszeni goście rozmawiali na temat wyjścia z kryzysowej sytuacji, jaka panuje na rynku budowlanym. Wiadomym jest, że nie wszyscy odczuwają kryzys tak samo. Byli wśród rozmówców także optymiści. Jak zapowiedział wiceminister infrastruktury, Olgierd Dziekoński, kryzysu na pewno nie odczuje infrastruktura. 

W konferencji na temat budownictwa w dobie kryzysu, która odbyła się 18.06.2009 r. w siedzibie PAIiIZ, wzięli udziałwiceminister infrastruktury - Olgierd Dziekoński, Marek Michalak - Prezes Zarządu Gdańskiego Klastra Budowlanego, Tomasz Banasiak - Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Strategii i Rozwoju z Łódzkiej SSE, a także Henryk Bojanowski - przedstawiciel firmy Kingspan oraz przedstawiciel Jones Lang LaSalle - Sławomir Jędrzejewski.

Jak powiedział Olgierd Dziekoński, kryzys nie wpłynie znacząco na inwestycje infrastrukturalne, wiceminister infrastruktury prognozuje, że w Polsce większe projekty infrastrukturalne mogą osiągnąć do 2011 r. nawet 7-8 % nakład, a więc poziom jaki obecnie osiąga Wielka Brytania. Zapowiedział także zmiany w regulacjach prawnych, w przepisach i zagospodarowaniu przestrzennym, aby w przyszłości przygotowanie inwestycji nie trwało tak długo jak dotychczas. Bez zbędnych pozwoleń mnożących się w nieskończoność. Planowane są także zmiany w ustawie o termomodernizacji budynków mieszkalnych, w sposób, który pozwoli na połączenie termomodernizacji z remontami.

Dowiedzieliśmy się również, że już teraz wiele firm ma możliwość zaliczkowania z UE, a w niedługim czasie będzie można pobierać zaliczki z funduszy unijnych nawet 100 % wartości realizowanej inwestycji. Działania rządu idą także w stronę poprawienia potencjału finansowego Krajowego Funduszu Drogowego. Pozwoli to na finansowanie prac budowlanych związanych z infrastrukturą. Rząd proponuje wiele dobrych, wg Dziekońskiego, mechanizmów, m.in. gwarancje, dotacje czy wspominanie fundusze UE.

"Twarda" infrastruktura ma dziś ok. 40 % udział w polskim rynku budowlanym, natomiast "miękka" (czyli instalacja rur i okablowania) to ok. 15 %. Dobra koniunktura, która ciągle utrzymuje się w tym segmencie będzie w stanie podtrzymać wzrost ogólnej branży budowlanej. Zrekompensuje to spadki w budownictwie mieszkaniowym.
Chociaż pojawiały się, podczas konferencji, również głosy optymistyczne. Tomasz Banasiak mówił o tym, że zawarte wcześniej kontrakty firm budowlanych, pomogą przetrwać im złą passę na rynku.

Podczas konferencji wspomniano także o możliwościach budownictwa w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Zastanawiano się czemu w Polsce takie działania nie zdaja egzaminu. Na to pytanie odpowiadał Tomasz Banasiak - "Nie mamy doświadczenia w tej kwestii, trzeba jeszcze czasu, aby rozpoczynać tego typu inwestycje i aby wypracowac sobie ścieżkę w tym rejonie." Jednak Olgierd Dziekoński uważa, że można już podać przykłady takich inwestycji w Polsce: są to m.in. budowy autostrad A1 i A2. Powiedział też, że jestesmy w trakcie organizowania tego typu inwestycji, jest to jeden z projektów PKP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany