Jak daleko sięga giełda w Madrycie
Fadesa Prokom Polska jest w Polsce znana m.in. z inwestycji Ostoja Wilanów w Warszawie. Ponieważ w prasie pojawiły się ostatnio spekulacje, jakoby traciła płynność finansową na rodzimym, tj. hiszpańskim rynku, zarząd spółki wystosował specjalne oświadczenie. Tłumaczy, że firma ma bardzo dobre wyniki, a realizacja jej inwestycji w Polsce jest niezagrożona. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda działalność spółki.
Sytuacja na madryckiej giełdzie nie ma wpływu na inwestycje mieszkaniowe Fadesa Prokom Polska. W związku z doniesieniami o spadku notowań hiszpańskiej spółki deweloperskiej Martinsa-Fadesa na giełdzie w Madrycie, informujemy, że bieżąca działalność spółki Fadesa Prokom Polska przebiega bez jakichkolwiek zakłóceń, a inwestycje mieszkaniowe - realizowane przez spółkę - odbywają się zgodnie z planem. Jeśli pojawią się nowe informacje, dotyczące naszego hiszpańskiego partnera, niezwłocznie przekażemy je mediom" - brzmi oświadczenie zarządu Fadesa Prokom Polska Sp. z o.o.
Firma działa w Polsce od 2005 roku. To spółka joint venture, którą hiszpańska Fadesa Immobilaria zawiązała wraz z Prokom Investments - firmą deweloperską, należącą do Grupy Prokom. Większościowe udziały ma deweloper z Hiszpanii (51 proc.), reszta należy do spółki Ryszarda Krauzego (49 proc.). Jak donosi "Parkiet", umowa jest skonstruowana tak, że w przypadku chęci sprzedania swoich udziałów przez jednego ze wspólników prawo pierwokupu ma druga strona (15.07.2008). Fadesa jest ponoć zadłużona, a kredytu w wysokości 150 mln euro miał jej odmówić Instytutio de Credito Oficial.
Z własnych źródeł wiemy, że hiszpański rynek budowlany jest w kryzysie. Deweloperzy mają problemy ze zbytem mieszkań - w wyniku nadpodaży (przez trzy lata z rzędu pojawiało się ich 700 tysięcy wobec rocznego zapotrzebowania na 400 tysięcy - przyp. red.) muszą obniżać ich ceny, nie planują wielu nowych inwestycji. Rynek zaczął wyhamowywać w 2006 roku, efektem wydłużającej się sprzedaży są zatory płatnicze i zła sytuacja banków, finansujących branżę.
Fadesa planowała, że Polska będzie głównym celem jej działalności inwestycyjnej w Europie Środkowej. Nabyła u nas wiele działek, ale budowy na nich jeszcze nie ruszyły. Np. we Wrocławiu, u zbiegu ulic Jesionowej, Nyskiej i Pięknej ma powstać Osiedle Innova. Pozwolenie na budowę zostało wydane przez miasto 15 lutego 2008 roku. We wrześniu 2007 roku miasto wydało decyzję na warunki zabudowy, choć dotyczyła ona innej działki przy ul. Nyskiej. Na Dolnośląskim Portalu Inwestycyjnym (InvestMap.pl) w kwietniu tego roku pojawiły się komentarze: "Deweloperzy z Hiszpanii zaczęli wstrzymywać projekty w Polsce, część sprzedawać, ale Fadesa najwyraźniej będzie jednak budować i nie będzie się oglądać na innych". Zapowiadany początek prac to trzeci kwartał 2008 roku. Inny projekt, o nazwie Villa Botanica w Powsinie, tuż obok Lasu Kabackiego (Warszawa) to sprawa dalszej - jak się wydaje - przyszłości. Na przyszłe osiedle prowadzi na razie jedna wąska ulica, mianowicie Potułkały. Deweloper pracuje nad doprowadzeniem na ten obszar wodociągów i kanalizacji. Miałyby one być podłączone do kolektora Zawadowskiego, którego budowa... z powodu braku zgody ZDM zatrzymała się ponad rok temu na ulicy Bruzdowej. Sprawą przeszłości jest inwestycja w podwarszawskich Falentach, w gminie Raszyn. Jak poinformował nas Michał Chmielewski, zastępca wójta Raszyna, takie plany rzeczywiście były, ale Fadesa wycofała się z nich około roku temu - po tym, jak nie dostała zgody na zakup gruntów rolnych od ministra rolnictwa. Zakupiła je spółka Ronson Development Group.
lipiec 2008 r.