Izolacje dachowe pod dyktando rządu
Wielka Brytania ogranicza straty ciepła i CO2 do atmosfery poprzez wprowadzenie izolacji dachowych w nowo budowanych domach. Rząd Wielkiej Brytanii, mając na uwadze ochronę środowiska i klimat własnego kraju nakazał stosowanie izolacji dachowych. Szacuje się, iż zastosowanie dachów nie wentylowanych we wszystkich nowo budowanych domach w Wielkiej Brytanii zredukuje emisję CO2 do atmosfery o około 2 miliony ton rocznie.
Wszyscy zajmujący się konstrukcjami budowlanymi mają świadomość, iż budownictwo jest jednym z głównych źródeł tej emisji. W konstrukcjach budowlanych mniej więcej 30% ciepła ucieka przez dach. Na dachach tradycyjnie budowanych domów w Anglii stosowane były powłoki bitumiczne, które niestety sprzyjają złej wentylacji w przestrzeni dachowej, a co za tym idzie kondensacji pary wodnej i stratom ciepła przez dach. Aby usunąć zużyte powietrze przez dach i zapewnić jego właściwą wentylację niezbędne jest stosowanie właściwych materiałów izolacyjnych.
Rząd Wielkiej Brytanii mając na uwadze ochronę środowiska i klimat własnego kraju nakazał stosowanie izolacji dachowych. Szacuje się, iż zastosowanie dachów nie wentylowanych we wszystkich nowobudowanych domach w Wielkiej Brytanii zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 2 miliony ton rocznie (wyłączając z tego potencjalne oszczędności, które wystąpią w termomodernizowanych domach.)
Eliminacja wentylowanej przestrzeni dachowej może uczynić budynki cieplejszymi, suchszymi i bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu - mówi dr Arturo Horta z Building Reaserch Establishment z Wielkiej Brytanii.
Od wewnętrznej strony dach podlega stałemu ciśnieniu pary wodnej, powstającemu na skutek ruchu ogrzanego powietrza z dołu do góry. Para wodna pochodzi z atmosfery i jest też wytwarzana przez domowników. Cyrkulacja powietrza, utrata ciepła przez sufit jest wzmagana efektem ssania generowanym wentylowanie konstrukcji dachowej. Maksymalne wykorzystanie właściwości izolacji termicznej można osiągnąć stosując wysokowydajne membrany paroprzepuszczalne (na zimnej, zewnętrznej stronie dachu) ułatwiając dyfuzję pary wodnej. Stosowaniu membran paroprzepuszczalnych powinno towarzyszyć montowanie skutecznej izolacji paroszczelnej po wewnętrznej, ciepłej stronie dachu.Cechą produktów bitumicznych jest zdecydowanie większy ciężar i mniejsza przepuszczalność pary wodnej. Folie Tyvek®ważą mniej więcej 1/10 tradycyjnego, bitumicznego pokrycia. Folie te są o 25 % wydajniejsze oraz szybsze, łatwiejsze i w większości przypadków tańsze do instalowania.
Wyniki ostatnich badań Building Reascherch Establishment (BRE) wykazują, że poprzez zastosowanie systemu Tyvek® następuje redukcja konsumpcji energii i emisji CO2. Potwierdza to certyfikat wydany przez British Board of Agrement. Specjaliści BRE są zgodni, iż stosowanie systemu Tyvek(r) jest wprost konieczne. Kolejną kwestią jest trwałość materiałów, która musi być brana pod uwagę przy rozważaniu całości kosztów budowy domu. Żywotność membran Tyvek(r) jest oceniana na 50 lat (pokrycia bitumiczne 10-15 lat).
Informacje dodatkowe:
DuPont, firma znana na polskim rynku m.in. z produkcji folii dachowych Tyvek®, jest jedną z najstarszych firm na świecie, istnieje od 200 lat. Od początku istnienia firma inwestuje w badania naukowe, wciąż dążąc do polepszania jakości życia i ochrony środowiska.