ITB ma 65 lat!

2010-01-15 13:42
Laboratorium ITB
Autor: ITB

Ale z pewnością nie jest to dla niego wiek emerytalny. Od powołania placówki w 1945 roku, Instytut Techniki Budowlanej przeszedł długą drogę. Zaczynał swoją działalność w kraju wyniszczonym drugą wojną światową. Kadra naukowa i inżynierska była zdziesiątkowana, a bazę laboratoryjną trzeba było tworzyć od podstaw. Dzisiaj ITB dysponuje nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi w niezbędną aparaturę.

Działalność Instytutu obejmuje:

 • prace badawcze i rozwojowe dla potrzeb budownictwa;
 • ekspertyzy, orzeczenia i opinie naukowo-techniczne;
 • badania laboratoryjne materiałów i wyrobów budowlanych;
 • aprobaty techniczne, europejskie aprobaty techniczne i rekomendacje techniczne;
 • certyfikaty;
 • projektowanie i wytwarzanie wyposażenia do prowadzenia badań laboratoryjnych

(“Urządzenie do badania powłok przeciwwilgociowych na zewnątrz na mury i betony”  zostało nagrodzone w ogólnopolskim Konkursie Innowacja Roku 2009 organizowanym przez Redakcję Forum Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Centrum Innowacji FIRE);

 • współpracę w zakresie normalizacji krajowej (PKN) i międzynarodowej (CEN, ISO);
 • informację naukowo-techniczną;
 • wydawnictwa własne ITB;
 • konferencje, seminaria, szkolenia;
 • współpracę międzynarodową z ponad 20 organizacjami i stowarzyszeniami o zakresie paneuropejskim i światowym.

Podstawowym celem prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w Instytucie Techniki Budowlanej od początku jego działalności było i jest zapewnienie jakości polskiego budownictwa oraz ochrona interesów użytkowników obiektów budowlanych. Badania prowadzone są w następujących aspektach: zrównoważone budownictwo; bezpieczeństwo i niezawodność konstrukcji; higiena środowiska zamieszkania; ochrona przed hałasem i drganiami; bezpieczeństwo i dogodność użytkowania; racjonalizacja użytkowania energii w budynkach; trwałość budynków i elementów budowli; bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych; diagnostyka stanu technicznego budynków; jakość budynków; ekologia budownictwa; modernizacja budynków mieszkalnych. Prace zaś dotyczą: materiałów budowlanych, budownictwa inżynieryjnego i hydrotechnicznego śródlądowego, instalacji elektrycznych, okuć i ślusarki budowlanej.

W akredytowanym Zespole Laboratoriów Badawczych Instytutu prowadzone są specjalistyczne badania materiałów i wyrobów budowlanych, w tym badania na potrzeby aprobacji i certyfikacji, będące podstawą do znakowania wyrobów budowlanych symbolami “B” oraz “CE”. Ponadto w ITB działa Laboratorium Wzorcujące, w którym wykonywane jest wzorcowanie, a także sprawdzanie wyposażenia pomiarowego laboratoriów badawczych.

Instytut ma dzisiaj silną i ugruntowaną pozycję jednostki badawczej budownictwa w środowisku polskich i europejskich instytutów badawczych, przedsiębiorców i organizacji międzynarodowych. Również ma swój udział w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla wspierania innowacyjnych zmian w sektorze budowlanym, a także na rzecz własnego rozwoju. Rada Naukowa ITB od 1967 r. ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie naukowej - budownictwo.

Siedziba główna ITB
ul. Filtrowa 1
00-611 Warszawa
tel. 22/825 04 71
faks 22/825 52 86
e-mail: instytut@itb.pl

ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa
tel. 22/8431471
faks 22/8432931

Oddział śląski

Oddział wielkopolski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej