Inżynierowie będą ślubować
Nigdy nie zawiodę zaufania publicznego, jakim społeczeństwo ustawą konstytucyjną obdarzyło mój zawód - to fragment tekstu ślubowania członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).
Uchwałę o przyjęciu tekstu roty ślubowania rada krajowa PIIB podjęła 5 listopada 2008 roku. Takie przyrzeczenie będą składać inżynierowie, którzy pomyślnie zdadzą egzaminy i otrzymują dokument, potwierdzający nadanie uprawnień budowlanych do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Zdaniem prof. Zbigniewa Grabowskiego, prezesa PIIB jest to kolejny etap w budowaniu etosu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego. - Społeczeństwo wymaga od nas nie tylko profesjonalizmu, ale i uczciwości. To od nas zależy bezpieczeństwo nie tylko budowli, ale i ludzi. Priorytetem dla każdego członka PIIB jest więc wcielanie w życie postanowień zawartych w rocie - mówi prof. Grabowski.
Przyszli członkowie izby będą ślubować m.in.:
- stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych;
- kierowanie się dobrem publicznym oraz zasadami uczciwości zawodowej i osobistej;
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa budowli i procesów budowlanych.
W specjalnym liście do Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu, izba przedstawia ponadto swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów oraz ustawy Prawo budowlane (druk senacki nr 273). Nowele będą wdrażać postanowienia unijnej dyrektywy 2005/36/WE z 7 września 2005 roku. Dotyczy ona możliwości wykonywania zawodu architekta, urbanisty bądź inżyniera budownictwa na terenie wszystkich państw członkowskich UE.