Inżynierowie będą ślubować

2008-11-12 16:01

Nigdy nie zawiodę zaufania publicznego, jakim społeczeństwo ustawą konstytucyjną obdarzyło mój zawód - to fragment tekstu ślubowania członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).

Uchwałę o przyjęciu tekstu roty ślubowania rada krajowa PIIB podjęła 5 listopada 2008 roku. Takie przyrzeczenie będą składać inżynierowie, którzy pomyślnie zdadzą egzaminy i otrzymują dokument, potwierdzający nadanie uprawnień budowlanych do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Zdaniem prof. Zbigniewa Grabowskiego, prezesa PIIB jest to kolejny etap w budowaniu etosu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego. - Społeczeństwo wymaga od nas nie tylko profesjonalizmu, ale i uczciwości. To od nas zależy bezpieczeństwo nie tylko budowli, ale i ludzi. Priorytetem dla każdego członka PIIB jest więc wcielanie w życie postanowień zawartych w rocie - mówi prof. Grabowski.

Przyszli członkowie izby będą ślubować m.in.:

- stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych;

- kierowanie się dobrem publicznym oraz zasadami uczciwości zawodowej i osobistej;

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa budowli i procesów budowlanych.

W specjalnym liście do Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu, izba przedstawia ponadto swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów oraz ustawy Prawo budowlane (druk senacki nr 273). Nowele będą wdrażać postanowienia unijnej dyrektywy 2005/36/WE z 7 września 2005 roku. Dotyczy ona możliwości wykonywania zawodu architekta, urbanisty bądź inżyniera budownictwa na terenie wszystkich państw członkowskich UE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej