Inżynier szczególnie poszukiwany

2010-10-11 15:51
Praca szuka inżyniera
Autor: brak danych

W Internecie rośnie liczba ogłoszeń "dam pracę" - w minionym kwartale prawie 65 tys. zamieścił serwis Pracuj.pl. To o 16% więcej niż w II kwartale i o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Tak wynika z raportu "Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010". Wrzesień był do tej pory najlepszym miesiącem dla poszukujących pracy - w sieci było 23 tys. propozycji. 

Należy jednak pamiętać, że coraz wyższa liczba ofert opublikowanych w Pracuj.pl wynika nie tylko z poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej, ale również z coraz większej liczby pracodawców, poszukujących pracowników przez Internet. W analizowanym okresie najwięcej ofert wygenerowała ponownie branża handel i sprzedaż (18,5 tys. ofert), na drugim (z blisko 11 tys. propozycji) znalazł się sektor finansowy, a na trzecim budowlany (ponad 8 tys. ofert). W III kwartale zapotrzebowanie na pracowników najbardziej wzrosło (o 40%) w branży edukacja, kształcenie, szkolenia; o prawie ¼ więcej propozycji umieścili również pracodawcy z branży marketingowej. Jedyny spadek, w stosunku do II kwartału, odnotowano w sektorze prawniczym.

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami pozostają handlowcy, którym oferowano ponad 26 tys. miejsc pracy i specjaliści ds. obsługi klienta (ponad 12 tys. propozycji), ale warto zauważyć, że na trzeciej pozycji znaleźli się znów specjaliści IT (11,5 tys. ofert), którzy zepchnęli z podium finansistów (10,5 tys. propozycji). W przypadku tej grupy odnotowano też jeden z największych wzrostów w stosunku do II kwartału (o 25%).

Tuż za specjalistami ds. finansów uplasowali się inżynierowie (ponad 10 tys. ofert), którzy zdaniem  ankietowanych HR-owców należą do grupy szczególnie poszukiwanych pracowników. Według nich, to właśnie w przypadku tych specjalistów oraz informatyków (szczególnie programistów) najszybciej będzie można obserwować powrót „rynku pracownika”. 

Wciąż pracę najłatwiej jest znaleźć w woj. mazowieckim. Pracodawcy z tego regionu w III kwartale umieścili ponad 12 tys. ofert, ale liczba ofert na Mazowszu przyrosła najmniej, bo tylko o 8%. Największy wzrost odnotowano w przypadku woj. opolskiego (o 26%). Rekordowo natomiast wzrósł popyt na naszych pracowników wśród zagranicznych firm. W badanym okresie zamieścili oni prawie dwa razy więcej ogłoszeń niż kwartał wcześniej.  Najwięcej propozycji pochodziło z Niemiec, które dopiero w przyszłym roku otwierają dla nas rynek pracy, a także Holandii i naszych bezpośrednich sąsiadów – Rosji, Ukrainy i Czech.

- Bez wątpienia sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie lepsza niż rok temu, ale musimy pamiętać, że na wzrost liczby propozycji od pracodawców wpływa również ich większa aktywność w Internecie. Pracodawcy chcą być po prostu tam, gdzie ich potencjalni pracownicy, a sieć jest obecnie najszybszym, najwygodniejszym i najtańszym źródłem ofert pracy - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. - Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre z branż stale szukają tego samego rodzaju pracowników, co wynika z ich dynamicznego rozwoju, ale również z dużej rotacji na stanowiskach, szczególnie tych handlowych. Z drugiej strony, ankietowani przez nas specjaliści i menedżerowie HR przyznają, że jednym z kluczowych wyzwań, jakie staną przed działami HR w 2011 roku, jest zatrudnienie najlepszych za rozsądne pieniądze. A to jak wiadomo jest bardzo trudne, szczególnie w przypadku doświadczonych pracowników z wykształceniem informatycznym czy technicznym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej