Inżynier nieźle zarabia?

2012-03-27 11:06
Odzyskiwanie długów. Jak firmy budowalne mogą zmobilizować inwestora do spłaty długu?
Autor: wnp.pl Odzyskiwanie długów. Jak firmy budowalne mogą zmobilizować inwestora do spłaty długu?

Tak przynajmniej wynika z badania wynagrodzeń inżynierów przez Antal International - ponad połowa specjalistów inżynierów w Polsce zarabia powyżej 8000 zł brutto miesięcznie. To niezłe wynagrodzenie w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą niecałe 3600 zł. A są takie stanowiska, na których inżynier zarabia jeszcze więcej! Czy rzeczywiście tak jest?

Zarobki były badane od lipca do grudnia 2011. Po ich analizie wyszło, jakie specjalizacje są najlepiej opłacane i w jakich branżach, jakich kompetencji oczekują pracodawcy i są gotowi dobrze za nie zapłacić. To również wskazówka, jak w siebie inwestować by stać się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Inżynier musi być dyspozycyjny na cały kraj

Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie – ich przeciętne miesięcznie wynagrodzenie wynosi 9500 zł brutto.

- Tempo rozwoju kariery, a co za tym idzie wysokość zarobków inżynierów niejednokrotnie uzależniona jest od ich mobilności i gotowości do podejmowania nowych wyzwań w różnych zakątkach kraju. Wiele zakładów produkcyjnych znajduje się z dala od centrów miast, podobnie rzecz się ma w przypadku projektów budowlanych czy energetycznych – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacjach inżynierów.

Czyli za pracę daleko od domu można dostać wyższą pensję. W dawnych czasach najbardziej opłacalne były kontrakty zagraniczne i każdy, nie tylko kadra inżynierska, o nie walczył. Teraz wyjazdy do pracy za granicę mają już zupełnie inny wymiar. Inaczej też trzeba postrzegać przywiązanie do miejsca zamieszkania i szukania pracy tylko w jednym regionie. Współczesny rynek pracy jest trudny i wymagający, nie mówiąc już o wysokim bezrobociu, a jednak trudno podjąć decyzję o wyjeździe na przykład do innego miasta. A nawet jeśli, to najczęściej w weekendy wraca się domu, zamiast zabrać dom ze sobą. A tacy na przykład Amerykanie za pracą przemierzają z rodzinami całe Stany.

Ale wracając do meritum, okazuje się, że poza wiedzą i doświadczeniem polscy pracodawcy zaczęli zwracać także dużą uwagę również na zaangażowanie i inicjatywę pracowników oraz na umiejętności przywódcze. Takie osoby mogą liczyć na stanowiska kierownicze i znaczną podwyżkę. I to nie byle jaką, bo na przykład kierownik programu może liczyć na wynagrodzenie na poziomie nawet 15 000 zł brutto.

Inżynier nieźle zarabia?
Autor: brak danych Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin / badanie wynagrodzeń Antal International  

Specjalista w cenie

Nie tylko w budownictwie, także w innych branżach, wielu fachowców wyjechało do pracy za granicę, gdzie wówczas zarobki były wyższe niż w kraju. No cóż, w każdym kraju specjalista jest doceniany i cenny dla pracodawcy. Jak bardzo cenny jest inżynier z uprawnieniami, przekonali się kadrowcy firm budowlanych kilka lat temu, gdy kilka lat temu wraz z boomem inwestycyjnym wyszedł na jaw ich deficyt na rynku pracy. Firmy nawet podkupowały sobie pracowników, kusząc dobrą pensją i różnymi służbowymi „dodatkami”. Gdy całą Europę dotknął kryzys trochę inżynierów (i innej wykwalifikowanej siły roboczej) powróciło do kraju, ale nadal specjalista jest w cenie. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9600 zł brutto wobec 3600 zł brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (według GUS). Mediana wynagrodzeń w przebadanej przez Antal International grupie wynosi 8500 zł brutto miesięcznie.

- Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży, w której funkcjonuje. Dlatego, jeśli chcemy ocenić poziom zarobków na konkretnym stanowisku konieczna jest głębsza analiza – wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest jedynie wskazówką – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Analiza wynagrodzeń inżynierskich i menedżerskich przeprowadzona przez Antal International jest bardzo korzystna dla tej grupy. Z drugiej strony, wciąż słychać głosy, że zarobki w Polsce są na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Ile tak naprawdę zarabia inżynier w budownictwie, a ile zarabia kadra menedżerska i kierownicza w tej branży?
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi uwagami...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej