Inżynier nieźle zarabia?

2012-03-27 11:06
Odzyskiwanie długów. Jak firmy budowalne mogą zmobilizować inwestora do spłaty długu?
Autor: wnp.pl Odzyskiwanie długów. Jak firmy budowalne mogą zmobilizować inwestora do spłaty długu?

Tak przynajmniej wynika z badania wynagrodzeń inżynierów przez Antal International - ponad połowa specjalistów inżynierów w Polsce zarabia powyżej 8000 zł brutto miesięcznie. To niezłe wynagrodzenie w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą niecałe 3600 zł. A są takie stanowiska, na których inżynier zarabia jeszcze więcej! Czy rzeczywiście tak jest?

Zarobki były badane od lipca do grudnia 2011. Po ich analizie wyszło, jakie specjalizacje są najlepiej opłacane i w jakich branżach, jakich kompetencji oczekują pracodawcy i są gotowi dobrze za nie zapłacić. To również wskazówka, jak w siebie inwestować by stać się bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Inżynier musi być dyspozycyjny na cały kraj

Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie – ich przeciętne miesięcznie wynagrodzenie wynosi 9500 zł brutto.

- Tempo rozwoju kariery, a co za tym idzie wysokość zarobków inżynierów niejednokrotnie uzależniona jest od ich mobilności i gotowości do podejmowania nowych wyzwań w różnych zakątkach kraju. Wiele zakładów produkcyjnych znajduje się z dala od centrów miast, podobnie rzecz się ma w przypadku projektów budowlanych czy energetycznych – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacjach inżynierów.

Czyli za pracę daleko od domu można dostać wyższą pensję. W dawnych czasach najbardziej opłacalne były kontrakty zagraniczne i każdy, nie tylko kadra inżynierska, o nie walczył. Teraz wyjazdy do pracy za granicę mają już zupełnie inny wymiar. Inaczej też trzeba postrzegać przywiązanie do miejsca zamieszkania i szukania pracy tylko w jednym regionie. Współczesny rynek pracy jest trudny i wymagający, nie mówiąc już o wysokim bezrobociu, a jednak trudno podjąć decyzję o wyjeździe na przykład do innego miasta. A nawet jeśli, to najczęściej w weekendy wraca się domu, zamiast zabrać dom ze sobą. A tacy na przykład Amerykanie za pracą przemierzają z rodzinami całe Stany.

Ale wracając do meritum, okazuje się, że poza wiedzą i doświadczeniem polscy pracodawcy zaczęli zwracać także dużą uwagę również na zaangażowanie i inicjatywę pracowników oraz na umiejętności przywódcze. Takie osoby mogą liczyć na stanowiska kierownicze i znaczną podwyżkę. I to nie byle jaką, bo na przykład kierownik programu może liczyć na wynagrodzenie na poziomie nawet 15 000 zł brutto.

Inżynier nieźle zarabia?
Autor: brak danych Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin / badanie wynagrodzeń Antal International  

Specjalista w cenie

Nie tylko w budownictwie, także w innych branżach, wielu fachowców wyjechało do pracy za granicę, gdzie wówczas zarobki były wyższe niż w kraju. No cóż, w każdym kraju specjalista jest doceniany i cenny dla pracodawcy. Jak bardzo cenny jest inżynier z uprawnieniami, przekonali się kadrowcy firm budowlanych kilka lat temu, gdy kilka lat temu wraz z boomem inwestycyjnym wyszedł na jaw ich deficyt na rynku pracy. Firmy nawet podkupowały sobie pracowników, kusząc dobrą pensją i różnymi służbowymi „dodatkami”. Gdy całą Europę dotknął kryzys trochę inżynierów (i innej wykwalifikowanej siły roboczej) powróciło do kraju, ale nadal specjalista jest w cenie. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9600 zł brutto wobec 3600 zł brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (według GUS). Mediana wynagrodzeń w przebadanej przez Antal International grupie wynosi 8500 zł brutto miesięcznie.

- Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży, w której funkcjonuje. Dlatego, jeśli chcemy ocenić poziom zarobków na konkretnym stanowisku konieczna jest głębsza analiza – wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest jedynie wskazówką – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Analiza wynagrodzeń inżynierskich i menedżerskich przeprowadzona przez Antal International jest bardzo korzystna dla tej grupy. Z drugiej strony, wciąż słychać głosy, że zarobki w Polsce są na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Ile tak naprawdę zarabia inżynier w budownictwie, a ile zarabia kadra menedżerska i kierownicza w tej branży?
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi uwagami...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej