Inżynier budownictwa „zderegulowany”. Prezydent podpisał ustawę

2014-06-09 16:47
Inżynier budownictwa
Autor: Ego Public Relations

W II transzy zawodów (w 12 branżach) zakwalifikowanych do deregulacji, czyli łatwiejszego do nich dostępu, znalazły się zawody związane "z kierowaniem robotami budowlanymi oraz projektowaniem - zawody urbanisty i architekta". Prezydent podpisał ustawę, zmieniającą m.in. zasady zdobywania uprawnień budowlanych. Dokument ten, mimo długotrwałych negocjacji o jego treść, nie do końca finalnym efektem zadowolił środowisko związane z budownictwem.

W odniesieniu do inżynierów budownictwa zachowana została możliwość uzyskiwania odrębnych uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi, utrzymano uprawnienia budowlane we wszystkich dotychczasowych specjalnościach, aczkolwiek pod inną nieco nazwą i dodano specjalność hydrotechniczną. Wprowadzono możliwość uzyskania uprawnień bez ograniczeń w zakresie wykonawstwa przez inżynierów I stopnia i w ograniczonym zakresie przez techników oraz mistrzów. Wprowadzono instytucję patrona, który będzie nadzorował przebieg praktyki zawodowej (ostatecznie zrezygnowano z możliwości skracania praktyk przez patrona, jak początkowo przewidywał projekt). Wprowadzono nową zasadę, że pozytywny wynik części pisemnej egzaminu na uprawnienia budowlane jest ważny tylko (aż) 3 lata. Ostatecznie ustawodawca zadecydował o skróceniu wymiaru praktyki projektowej aż o połowę, z 2 lat do 1 roku. Nowa ustawa umożliwi zwolnienie z egzaminu na uprawnienia budowlane na mocy porozumienia samorządu zawodowego z konkretną uczelnią oraz możliwość uznania praktyki studenckiej za część lub całość praktyki zawodowej – umowy z uczelniami podpisywane będą przez Krajową Radę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).
Tytuł rzeczoznawcy budowlanego będzie nadawany na czas określony, a listę rzeczoznawców budowlanych będzie prowadziła Polska Izba Inżynierów Budownictwa, a nie jak dotąd Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Przepisy podpisanej przez Prezydenta RP 30 maja ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych wejdzie w życie 60 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Urbaniści
natomiast uważają, że nowa ustawa w praktyce prowadzi nie tyle do ułatwienia dostępu do tego zawodu, co go likwiduje. Polska Izba Urbanistów zamierza w tej sprawie złożyć skargę w Trybunale Konstytucyjnym, o czym poniżej mówi Danuta Strembicka, sekretarz Krajowej Rady Polskiej Izby Urbanistów...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej