Inwestować razem z Francuzami

2006-03-31 2:49

Suez Environnement i Sarpi Dąbrowa Górnicza to tylko dwie spośród firm, które 28-30 marca 2006 roku gościły na Dniach Technologii Francuskiej w Warszawie. Pierwsza z nich, znana pod marką Sita, ma w Polsce pięć sortowni odpadów, zarządza też siecią nowoczesnych składowisk. Druga, należąca do koncernu Veolia Environnement, specjalizuje się w przetwarzaniu odpadów niebezpiecznych. Francuzi widzą dla siebie szansę współpracy w trzech branżach: ochronie środowiska, energetyce i transporcie.

Sita jest obecna w Polsce już od ponad piętnastu lat (jej dawna nazwa to Asmabel - przyp. red.). Organizuje system zbiórki odpadów stałych, ciekłych i nietypowych zarówno od indywidualnych użytkowników, jak i od przemysłu. Odpady te są następnie unieszkodliwiane na specjalnych składowiskach. Do nowych obiektów Sity należy składowisko w Rymaniu (woj. zachodniopomorskie). W czerwcu 2005 roku do użytku została oddana część pierwszej kwatery: zagospodarowany obszar ma powierzchnię 2,5 ha i pojemność 322 tys. metrów sześciennych. Prawdopodobnie w przyszłym roku powstanie tu hala sortownicza i płyta kompostowa. Całkowita powierzchnia działki, na której znajduje się składowisko, wynosi 121 ha. Firma ma też trzy zakłady - w Radomiu, Chorzowie i Tarnowie Opolskim - w których z odpadów niebezpiecznych produkuje paliwa alternatywne. Z kolei w zakładzie w Polkowicach unieszkodliwia baterie. Zajmuje się ponadto utrzymaniem czystości w miastach: sprząta drogi, place i chodniki, projektuje i utrzymuje tereny zieleni. - Polska jest dla nas ciekawym krajem i pod względem organizacji systemu zbiórki i przetwarzania odpadów stanowi bez wątpienia duże wyzwanie. Oferowany przez nas know-how ma umożliwić budowę takiego systemu, który pozwoli dostosować się do przepisów unijnych dyrektyw - mówi Jean-Michel Kaleta, prezes zarządu Sita Polska. - Chcemy jednak przestrzec Polaków przed błędami, jakie popełniali przedstawiciele krajów, które do Unii Europejskiej dołączyły wcześniej. Niedługo np. może się okazać, że lepszym, tzn. bardziej efektywnym sposobem zagospodarowania odpadów jest ich spalanie. Technologicznie jesteśmy do tego przygotowani, ale, by ów system ruszył, Polska musi najpierw spełniać szereg warunków prawnych i ekonomicznych. Jako grupa Suez Environnement oferujemy też szerokie doświadczenie w zakresie organizacji gospodarki wodno-ściekowej i wywarzania energii. Firmom z sektora budownictwa Sita proponuje zagospodarowanie gruzu i odpadów z budów. Na składowiskach gruz jest wykorzystywany jako tzw. warstwa inertna, czyli neutralizująca wcześniej złożone odpady - dodaje.

Właścicielem spalarni odpadów przemysłowych w Dąbrowie Górniczej jest Sarp Industries z Francji. Zakład został kupiony od niemieckiej firmy Lobbe w maju 2005 roku. Spalarnia może rocznie przyjąć 30 tys. ton odpadów niebezpiecznych o różnorodnej charakterystyce. - Reprezentowała bardzo wysoki poziom technologiczny, dlatego - szukając możliwości zainwestowania w Polsce - zdecydowaliśmy na zakup tego właśnie zakładu. Obecnie dokonujemy w nim modyfikacji, usprawniających proces. To oczywiście dopiero pierwszy etap naszego rozwoju na polskim rynku. W przyszłości będziemy szukać innych sposobów unieszkodliwiania odpadów. Zastanawiamy się także nad nowymi lokalizacjami. Docelowo chcielibyśmy zaoferować naszym klientom kompleksowy system gospodarki odpadami niebezpiecznymi, uwzględniający ich zbiórkę, obróbkę wstępną oraz transport - mówi Andrzej Wójcik, dyrektor generalny Sarpi w Polsce.

W ciągu trzech dni konferencji zaprezentowano też m.in. metodę produkcji czystego węgla. Francuscy specjaliści chcieliby współpracować z polskimi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W dziedzinie transportu prym wiodły firmy, zajmujące się produkcją i modernizacją taboru tramwajowego oraz linii metra. W Dniach Technologii Francuskiej uczestniczyło w sumie około pięćdziesięciu firm. Z ich przedstawicielami można było porozmawiać przy stoiskach, równolegle odbywały się prelekcje i wykłady. Imprezę zorganizowały francuska Agencja ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw UBIFRANCE oraz Misja Ekonomiczna Ambasady Francji w Polsce.

Sarpi
Autor: Sarpi Dąbrowa Górnicza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany