Inwestorów bieg przez przeszkody

2007-12-25 12:26

IX Inwestorski Tor Przeszkód - konferencja organizowana przez "The Warsaw Voice" była okazją do konfrontacji świata biznesu ze środowiskiem urzędników i polityków oraz podsumowania mijającego roku. Atmosfera wydarzenia pomimo pory roku była gorąca.

Podczas imprezy starano się znaleźć rozwiązania, które sprawią, że w Polsce będzie się łatwiej i szybciej realizowało zarówno inwestycje infrastrukturalne (m.in. sieci energetyczne, gazownicze, drogowe, telekomunikacyjne, paliwowe, kolejowe, wodno-kanalizacyjne)  jak i inwestycje kubaturowe (budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe czy biurowe). Dużo miejsca jednak poświęcono, jak tytuł wskazuje, utrudnieniom.

Jako pierwszy głos w tej sprawie zabrał przedstawiciel inwestorów - Mieczysław Jaśkowski, Prezydium Konferencji Inwestorów, który ocenił realizacje postulatów zgłoszonych przez środowisko podczas zeszłorocznego ITP. Oceny inwestorów sa jednak dalekie od optymistycznych. - Przez ten rok rząd nic nie zrobił - mówił Mieczysław Jaskowski. - Niemożliwe jest w ciągu 8 lat wybudowanie 3 mln mieszkań. Na jakie błędy wskazywano? Przede wszystkim na niewłaściwą politykę mieszkaniową. Wspieranie popytu w przypadku ograniczonej podaży okazuje się nie najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, subwencje mieszkaniowe udzielane są ze środków publicznych, a więc z podatków. W ten sposób należy wspierać budowanie schronisk, ośrodków dla bezdomnych, ale czy też ze środków tych powinno być dotowane mieszkania dla "Nowaka"? - Raczej nie - odpowiada Mieczysław Jaśkowski.

Ale problemy inwestorów to również wysokie koszty budowy, brak rąk do pracy, a także wysokich technologii. Ponadto sprawne funkcjonowanie utrudniają wysokie koszty procedury administracyjnej, niejednoznaczne orzecznictwo narażające inwestorów na dodatkowe wydatki.

Według ministra budownictwa Andrzeja Aumillera problemy branży budowlanej nie dotyczą tylko jej samej. W wielu regionach brakuje bowiem materiałów budowlanych, brakuje kruszyw, stali, a huty nie są nasze. Ponadto branża potrzebuje obecnie około 150 tys. pracowników (jeśli włączy się do tego jeszcze pokrewne sektory, np. remontów - to liczba ta wzrośnie to 300-350 tys.). Rozwiązaniem tej sytuacji jest reorganizacja szkolnictwa wyższego i przywrócenie dobrego mitu zawodu budowlańca.

Plany resortu budownictwa na 2007 rok? W drugim kwartale ministerstwo zamierza zakończyć prace nad dwiema kluczowymi dla środowiska ustawami, czyli Prawo budowlane i Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Można się spodziewać, że będą one uchwalone jesienią. Ciekawostką jest to, że wyniki uzgodnień resortowych będą zamieszczane w Internecie. Ma to stworzyć możliwość do konstruktywnego wypowiedzenia się na temat proponowanych zapisów.

Konferencja ITP to miejsce wymiany poglądów, zbierania uwag i postulatów skierowanych na rozwiązywanie problemów. Dlatego wydarzenie to również forma lobbingu środowiska inwestorów oraz miejsce, gdzie nawiązywane są bezpośrednie kontakty między reprezentantami różnych środowisk.

Każdego roku na imprezie pojawiają się ci wszyscy, którzy chcą zmieniać polską rzeczywistość inwestycyjną na lepsze. Bez tych przeobrażeń nasza gospodarka nie ma szans na trwały rozwój, a więc również na rozwiązanie bolesnych problemów społecznych, jakim jest np. największe w Unii Europejskiej bezrobocie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej