Integracja krok po kroku

2007-05-21 16:28

BASF podjęła kolejne decyzje w sprawie dalszej integracji działu chemii budowlanej Degussa, przejętego latem 2006 roku. 1 stycznia 2007 roku jednostka ta została podzielona na pięć oddziałów regionalnych.

- Jako część koncernu BASF dział radzi sobie bardzo dobrze - powiedział dr Andreas Kreimeyer, członek Zarządu BASF Aktiengesellschaft odpowiedzialny za segment środków uszlachetniających. - Kolejne strategiczne posunięcia pozwolą nam wyprzedzić rynek oraz zagwarantują silny wzrost przychodów i zysków. Położymy większy nacisk na działalność badawczą, cały zaś zespół będzie pracować nad innowacyjnymi produktami i rozwiązaniami zorientowanymi na klienta, bo właśnie te obszary będą stanowić o sukcesie przedsiębiorstwa.

Po sfinalizowaniu transakcji spółka włączyła przejętą od Degussy działalność w struktury specjalnie w tym celu utworzonego działu chemii budowlanej. W ramach obecnej reorganizacji, 1 stycznia 2007 r. dział ten podzielono na pięć oddziałów regionalnych: Construction Systems Europe, Admixture Systems Europe, Construction Chemicals NAFTA, Construction Chemicals Asia Pacific oraz Construction Chemicals South America. Czynności administracyjne i te związane z działalnością spółki w większości rozdzielone zostały w ramach istniejącej struktury regionalnej firmy BASF. Zmieniła się także siedziba działu chemii budowlanej - z Trostberg została przeniesiona do Ludwigshafen.

W ramach integracji firmy czeka jeszcze:

  • Włączenie działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie polimerów nieorganicznych prowadzonej w Trostberg (Niemcy) do BASF Research Verbund i jej rozszerzenie.
  • Włączenie firmy Relius z Memmingen (Niemcy), producenta farb dla budownictwa i materiałów lakierniczych dla przemysłu, do działu lakierów BASF, z wyłączeniem Wall Systems, która pozostanie częścią działu chemii budowlanej.
  • Włączenie działalności w zakresie petrochemikaliów przejętej od Degussa i Engelhard w 2006 r. wraz z działalnością marketingową i badawczą do istniejącej działalności BASF w ramach nowo utworzonej jednostki Global Oilfield Solutions, stanowiącej część Działu Środków Uszlachetniających.

Do 2010 roku BASF spodziewa się zysków na poziomie około 100 mln Euro rocznie. Ma je generować efekt synergii - przeprowadzone zmiany organizacyjne, powiązanie zamówień i standaryzacji systemów informatycznych. Przewiduje się, że integracja, która wiąże się z redukcją ok. 200 etatów na całym świecie, wygeneruje jednorazowy koszt w wysokości 75 mln Euro.

Cały proces będzie dotyczył także działalności obu firm w Polsce, w tym przejętych przez BASF spółek Degussa Admixtures Polska Sp. z o.o. z Myślenic oraz Degussa Construction Chemicals Polska Sp. z o.o. z Poznania. Na szczegóły oraz terminy ewentualnych zmian musimy jeszcze jednak poczekać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej