Ile zarabia polski inżynier?

2011-07-08 12:43
Praca szuka inżyniera
Autor: brak danych

Jednym z najbardziej pożądanych pracowników w polskich firmach jest inżynier. Tak wynika z badania firmy rekrutacyjnej Antal International. Konkurencję pogłębiają coraz intensywniejsze działania niemieckich pracodawców mające na celu skłonienie polskich specjalistów i menedżerów do wyjazdu. Przekłada się to na rosnące zarobki w tym zawodzie. Czyli - ile zarabia inżynier?

Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7000-8000 zł.
- Wynagrodzenia inżynierów wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Na stanowiskach specjalistycznych możemy mówić o wzroście w wysokości 10-15%, na menedżerskich nawet 20% – zauważa Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor dywizji zajmującej się rekrutacją wysoko wykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością.

W Łodzi Quality Manager (kierownik ds. jakości) zarabia miesięcznie 10 000-15 000 zł brutto. W Poznaniu na stanowisku Production Manager (kierownik ds. produkcji) pracownik dostaje pensję w wysokości 15 000 zł, a do tego służbowy samochód i opiekę medyczną. Pensja Health & Safety Managera (kierownik ds. bhp) wynosi 10 000 zł, a Continuous Improvement Managera (kierownik ds. ciągłego doskonalenia) w Poznaniu od 12 000-15 000 zł.

Ile zarabia inżynier w Polsce?
Autor: Antal International Inżynier to jeden z najlepiej opłacanych pracowników. 

W porównaniu z innymi zawodami zarobki inżyniera są naprawdę wysokie. Konsultanci nowootwartego biura Antal International we Wrocławiu prowadzą coraz więcej procesów rekrutacyjnych z tego obszaru. Przykładowo na tym rynku zarobki osoby na stanowisku Senior Lean Engineer (inżynier ds. optymalizacji) osiągają 8000 zł brutto. W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku można zarobić więcej – od około 12 000 zł. 
- W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku zwykle zarabia się więcej, bo pracodawca często rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkiej miejscowości. Jednak możliwość pracy w dużym, dynamicznie rozwijącym się mieście, jakim jest na przykład Wrocław, jest dużo bardziej atrakcyjna dla kandydatów wszystkich zawodów, w tym również dla inżyniera – wyjaśnia Artur Migoń. - W projektach prowadzonych przez konsultantów Antal International najwyższe wynagrodzenia inżynierów na stanowiskach takich jak Supply Engineer (inżynier ds. dostaw), Quality Engineer (inżynier ds. jakości) czy Process Engineer (inżynier procesu) z wąską specjalizacją sięgały 10 000 zł miesięcznie.

Po otwarciu rynku pracy naszego zachodniego sąsiada, zaczęły nas również interesować zarobki w Niemczech. Tam np. New Project Implementation Engineer (inżynier ds. wprowadzania nowych projektów) zarabia bruttoo 3750 euro miesięcznie, a Process Engineer (inżynier procesu) 4200 euro. Niemieccy pracodawcy chętnie widzieliby w swoich szeregach specjalistów w Polski. Cieszą się oni opinią dobrych pracowników – wyśmienicie przygotowanych merytorycznie, zaangażowanych i znających realia korporacyjne. Przeszkodą zwykle jest jednak brak znajomości języka niemieckiego. Opinię tę potwierdza to, co obserwują konsultanci Antal International – większa część specjalistów i menedżerów z kilkuletnim doświadczeniem z tych obszarów nie będzie zainteresowana możliwością podjęcia pracy w Niemczech. W przypadku osób, które mają dobrą pozycję zawodową w Polsce, ustabilizowaną sytuację rodzinną oraz mających niszowe kompetencje, ryzyko podjęcia pracy w Niemczech byłoby po prostu za wysokie.

Badanie zostało przygotowane na podstawie ponad 200 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę w okresie grudzień 2010 - maj 2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej