Hiszpanie trzymają się dobrze, ale...

2008-10-14 15:43

Na swojej ostatniej konferencji prasowej Fadesa Prokom Polska poinformowała, że jej sytuacja finansowa jest niezagrożona, a prowadzone inwestycje - a więc Ostoja Wilanów w Miasteczku Wilanów w Warszawie i Osiedle Innova we Wrocławiu - przebiegają zgodnie z planem. Tymczasem wielu deweloperów traci klientów.

Z mieszkań, budowanych przez Fadesę, podobno sprzedanych jest już 90 proc. Kredyt na ich budowę firma zaciągnęła w Pekao SA. W przypadku Ostoi Wilanów zrealizowano już pięć z ośmiu planowanych etapów: i sprzedaży, i budowy. Z kolei we Wrocławiu sprzedaż mieszkań rozpoczęła się w lipcu 2008 roku - choć nie wbito tam jeszcze łopaty w ziemię. "Współpraca kredytowa z bankiem Pekao SA jest dla nas gwarantem stabilności na polskim rynku. Jeśli chodzi o tempo realizacji inwestycji, trzymamy się harmonogramu" - czytamy w komunikacie firmy.

Na konferencji, która odbyła się 9 października, spółka poinformowała też, że zamierza zmienić nazwę. Warunkiem tego, by zamiast Fadesa Prokom Polska Sp. z o.o. nazywała się Fadesa Polnord Polska Sp. z o.o., jest jedynie zgoda banku. Członkowie zarządu oczekują jej w najbliższych dniach. Za to hasło "wkrótce", które dotyczy terminu rozpoczęcia prac przy Villa Botanica w Powsinie, oznacza klika miesięcy. Deweloper nie chce podawać ostatecznej daty. - Musi się zrobić ciepło, by móc zacząć kopać. Obecne warunki temu nie sprzyjają - mówi Sylwia Sobkowicz, specjalista ds. marketingu w Fadesa Prokom Polska.

O Fadesie po raz pierwszy napisaliśmy w lipcu tego roku. Naszą czujność wzbudziło wtedy oświadczenie, przysłane przez zarząd spółki. Odwoływał się on od zarzutu, jakoby spadki hiszpańskiej spółki deweloperskiej Martinsa-Fadesa (ma 51 proc. udziałów w Fadesa Prokom Polska - przyp. red.) na giełdzie w Madrycie miały wpłynąć na inwestycje mieszkaniowe firmy w Polsce. Jednak niemal jednocześnie okazało się, że rynek nieruchomości w Hiszpanii przeżywa kryzys. A to za sprawą nadpodaży nowo wybudowanych mieszkań. Pod koniec lipca o fali upadłości firm deweloperskich pisała już cała prasa. Np. według "Gazety Prawnej" w samym tylko pierwszym półroczu w Polsce zbankrutowało 27 deweloperów, z kolei "The Wall Street Journal Polska" informował o kiepskich wynikach tych największych (chodziło o J.W. Construction w pierwszym kwartale 2008). Tłumaczył też, że mniejsze zyski będzie mieć teraz więcej deweloperów, bo Polacy przerzucili się na zakup mieszkań na rynku wtórnym.

Obecny sceptycyzm banków do udzielania kredytów - zarówno firmom, jak i klientom - skłania do snucia czarnych scenariuszy. Wartość kredytów hipotecznych, sprzedanych w tym roku, ma wynieść mniej niż prognozowane 68 mld zł - potwierdził 13 października Związek Banków Polskich.

Villa Botanica
Autor: www.martinsafadesa.com Villa Botanica - na razie w planach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej