Grupa B-8 o problemach branży

2011-02-16 13:23

W siedzibie Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się spotkanie Grupy B-8. Jego uczestnicy omówili i odnieśli się do istotnych problemów dotyczących branży budowlanej. Grupa B-8 to dobrowolne porozumienie organizacji zawodowych związanych z budownictwem, zajmuje się wypracowaniem wspólnych stanowisk odnoszących się  m.in. do funkcjonowania branży budowlanej, czy też samorządów zawodowych.

Spotkanie Grupy G-8

i

Autor: Archiwum serwisu Od lewej Wiktor Piwkowski - przewodniczący PZITB i Andrzej Dobrucki - prezes PIIB. 

Znaczną część obrad poświęcono niepokojącym informacjom dotyczącym nieprawidłowej praktyki stosowania przez niektóre organy administracji publicznej przepisu art.76 a Kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczącego zasad sporządzania przez architektów  kopii dokumentów będących częścią projektu budowlanego. Zgodnie z tym przepisem strona postępowania administracyjnego może złożyć kopię dokumentu, jeżeli została ona poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika. Odmiennego zdania jest prezydium Izby Architektów RP. Zdaniem Izby, projektant sporządzający projekt budowlany opiera się na przepisach szczególnych dotyczących sposobu, zakresu oraz formy jego sporządzania. Zgodność kopii z oryginałem projektu lub jego części powinien potwierdzać autor projektu.

Zobacz także: Inżynierowie, technicy i nauka razem

Uczestnicy spotkania uznali stanowisko architektów za zasadne. Ustalono także, że Grupa B-8 przedstawi swoją opinię Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego jako centralnemu organowi administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej. Poparto również wniosek, żeby równolegle podjąć działania mające na celu wpisanie architektów, inżynierów budownictwa,   projektantów i geodetów na listę podmiotów upoważnionych z mocy prawa do uwierzytelniania dokumentów stosowanych w postępowaniach administracyjnych w budownictwie.

Wiele uwagi poświęcono omówieniu problemów zgłaszanych przez środowisko budowlane, odnoszących się do przepisów zawartych w Ustawie o zamówieniach publicznych. Szczególnie dotyczy to przetargów i stosowania zasady tzw. „najniższej ceny”. Stwierdzono, że pomija się często sprawę bezpieczeństwa inwestycji i jej jakości. Uznano za zasadne, żeby w komisjach przetargowych, a szczególnie w fazie przygotowania dokumentacji, brały udział osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi. Reprezentacja Izby Projektowania Budowlanego zobowiązała się do opracowania i przedłożenia Grupie B-8 analizy i wniosków dotyczących tej sprawy.

Omówiono także zagadnienia dotyczące planowania przestrzennego, odnosząc się do ubiegłorocznej powodzi. Stwierdzono, że wcześniej ustalone zapisy w kolejnych projektach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ciągle się zmieniają. Podano przykład, że w jednym z pierwszych projektów był zapis: „nie wolno budować na obszarze nie objętym planem…”. W następnym projekcie już takiego zapisu nie było. Stwierdzono, że zbyt długo trwają prace legislacyjne nad ostatecznym kształtem projektu tej ustawy. Przedstawiciele Towarzystwa Urbanistów Polskich i Polskiej Izby Urbanistów zadeklarowali, że wspólnie opracują stanowisko w sprawie polityki przestrzennej w naszym kraju i zapoznają z nim członków Grupy B-8.

W tym spotkaniu Grupy B-8 udział wzięli: Wojciech Gęsiak - prezes i Tomasz Tomaszewski - wiceprezes Izby Architektów RP, Wiktor Piwkowski - prezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Stanisław Cegielski - prezes i Włodzimierz Kędziora - sekretarz generalny Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Zbigniew Kledyński - wiceprezes KR PIIB, Karol Sołtysiak - Geodezyjna Izba Gospodarcza, Aleksander Krupa - Izba Projektowania Budowlanego, Jacek Banduła - Polska Izba Urbanistów, Grzegorz Chodkowski -  Stowarzyszenie Architektów Polskich, Bartłomiej Kolipiński - Towarzystwo Urbanistów Polskich. Spotkaniu przewodniczył Andrzej Dobrucki - prezes KR Poolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.